Stagnál a fővárosi ingatlanpiac

Vágólapra másolva!
A fővárosi ingatlanpiac, főleg a korábbi időszakhoz képest, a tavalyi utolsó negyedévben stagnált. A lakáspiacon nagy a túlkínálat, de az üzlethelyiségek szegmense kiegyensúlyozottnak mondható.
Vágólapra másolva!

Nagyjából stagnáló képet mutat a GKI Rt. és az AL Holding által összeállított fővárosi ingatlanpiaci index. Tavaly, az utolsó negyedévben, a mutató értéke 21,4 pont volt a százas skálán. Állandósult tehát a lakáspiacon uralkodó pesszimizmus, amit komolyabb mértékben ellensúlyozni az üzlethelyiségek piaca tudott. A raktárak és az irodák esetében mérsékelt borúlátás volt a jellemző 2005 végén - írja a Napi Gazdaság.

Egyre nagyobb az eladatlan lakások száma, felmérések szerint a kulcsrakész ingatlanok negyede azonnal beköltözhető, azaz még nem kelt el. A piaci verseny éleződésével a fejlesztő cégek egyre nagyobb hangsúlyt fektettek a marketingre is, az utóbbi években 70 százalékkal nőtt a reklámköltés e szegmensben. Budapesten az ingatlanokkal foglalkozó cégek 90 százaléka panaszkodik túlkínálatra.

A GKI által feltett kérdésekre válaszoló ingatlanfejlesztő és -forgalmazó cégek a következő egy év során mind az új, mind pedig a használt lakások piacán a jelenleginél kedvezőbb helyzetre számítanak. Valamelyest javult viszont a háztartások lakásépítési és -vásárlási kedve, míg a meglévő lakások felújításánál jelentős növekedést tapasztaltak a szakemberek.

A 2005 utolsó negyedévében mért adatok szerint 1,3 százalékkal nőtt azon háztartások aránya, amelyek egy éven belül biztosan lakást vennének vagy építkeznek, ez összességében 48 ezer háztartást jelent. Mindezzel együtt viszont 3,1 százalékkal, 115 ezer háztartásra csökkent a száma azoknak, akik valószínűleg bele is fognak ilyen beruházásba. A meglévő ingatlanán a háztartások 3,3 százaléka, azaz 123 ezer háztartás tervez jelentős fejlesztést, felújítást a következő 12 hónapban, míg további 12,4 százalék tartja ugyanezt valószínűnek. Mindemellett érdemes megjegyezni, hogy a lakásfelújítási kedv 2002 harmadik negyedévében tört meg, s a 2004-es mélypontot követően emelkedni kezdett.

A fővárosi irodapiac tekintetében némileg kiegyensúlyozottabb a helyzet, a válaszadók 14 százaléka gondolja csak, hogy nagy a túlkínálat, míg 69 százalékuk kisebb túlkínálatról beszél. Komolyabb tendenciának tűnik viszont, hogy egyre több cég hajt végre minőségi cserét, azaz költözik jelenlegi székhelyéről korszerűbb irodaházba. Mindez meg is látszik a B típusú irodaházak kihasználatlansági mutatóján, ami az utóbbi időben 3-4 százalékkal nőtt.

Az értékesítési árak és a bérleti díjak tekintetében, 2005 harmadik negyedévéhez hasonló adatokat kaptak a GKI elemzői, így a korábban várt áremelkedési ütem csökkenését várják a válaszadók. Összességében az emelkedés üteme a GKI által várt 2,3 százalékos infláció körül lesz.

Az üzlethelyiségek piaca, a szakértők szerint a legkiegyensúlyozottabb volt a tavalyi év utolsó negyedévében, ám a piaci szereplők, a következő 12 hónapra már túlkínálattól tartanak. Továbbra is lehet számítani a bevásárlóközpontok és a hipermarketek térnyerésére, a válaszadók elsősorban a fővárosban, illetve környékén várnak jelentősebb fejlesztéseket. A bérleti díjak terén, az irodapiacihoz hasonló, infláció körüli áremelkedés várható.

Az ipari ingatlanoknál már nem annyira rózsás a helyzet, mint az üzlethelyiségeknél, ugyanis némi túlkínálat jelent meg a korábbi években jól teljesítő szegmensben. A válaszadók mindemellett növekedésre számítanak az ipari ingatlanok tulajdona iránti keresletben, a következő években.

Az építési telkek piacán folytatódik az a tendencia, ami már évek óta jellemző, Nyugat-Magyarország kivételével, mindenütt inkább túlkeresletet várnak ezen a területen. Az építési telkek ára, a következő 12 hónapban a fővárosban 4,4 százalékkal, Pest megyében 3,9 százalékkal, azaz az infláció fölött emelkedik.