"Itt a Föld beszél..."

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

(Szovjet tudomány)

"Népünk kultúrszínvonala emelésének fontos eszközei... a film, a sajtó, a rádió, a televízió fejlesztésére... előirányzott intézkedések." (Az SzKP XX. kongresszusának irányelvei a Szovjetunió hatodik ötéves tervéről)

A Znamja nevű szovjet folyóirat ezzel a címmel foglalkozott nemrég a szovjet rádiózással és talán nem veszi rossznéven, ha mi most kölcsönvesszük ezt a címet, annyira találó. Hogy miért? - az is kiderül az alábbiakból.

Hol tart ma a szovjet rádiózás?

A városok rádiósítását alapjában véve már befejezték és közel van az az idő, amikor egyetlen kolhozpontra sem marad rádió nélkül. Három esztendőt szántak a Szovjetunió rádióhálózatának teljes kiépítésére. Az új, hatodik ötéves terv emellett célul tűzte ki az adóállomások teljesítményének növelését, munkájuk minőségének javítását, s az ultrarövidhullámú rádiózás elterjesztését is. Hogy csak egy ágát említsük a rádiózásnak - az ún. vezetékes rádiót - az új tervidőszakban 17 millió ilyen berendezést kell felszerelni.

Felhasználják a rádiózásban a szélenergiát is, mégpedig szélmotoros agregátorok segítségével. Olyan berendezéseket szerkesztettek, amelyeknél egyazon áramforrás szolgáltatja a rádióközpont és a mozi energiáját és a berendezések kezelőszemélyzete is azonos.

Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtára

"A papír és távolságok nélküli újság" a dolgozók nevelésének és szórakoztatásának hatalmas eszközévé vált. A moszkvai rádió ma naponta 38 különféle nyelven sugározza műsorát - viszi szerte a világba az igazság szavait. A Znamja cikkében olvassuk az adatot : a moszkvai rádió naponta több mint 600 000 szónyi szöveget és közel 50 hangversenyt közvetít! A "Legfrissebb hírek" című műsor szerkesztősége egyedül több mint 20 000 közleményt ad ki évente. A moszkvai rádióhoz 70 különféle országból érkező levelek a megmondhatói : nincs tán a Földnek olyan zuga, ahol ne gyűlnének össze időnként az emberek, hogy meghallgatva a szovjet rádió adásait, tudomást szerezzenek a kommunizmus építésének újabb eredményeiről. Bízvást állíthatjuk, hogy az egész haladó emberiség hallgatja a moszkvai rádiót. A mintegy napi 45 órás időtartamú, 3 párhuzamos nagyadón sugározott műsornak kb. háromszor annyi előfizetője van most, mint pl. a Nagy Honvédő Háború előtt. Emellett a helyi adók hatalmas hálózata naponta közvetíti a központi adásokat a Szovjetunió népeinek 41 különféle nyelvén.

Nincs a rádiózásnak olyan ága, melyet ne gazdagítottak volna a szovjet tudósok - mégis külön kell szólni a rádióamatőrök szerepéről. Vavilov akadémikus írta róluk : "Az emberi ismeretek egyik területén sem mutatkozott a legkülönbözőbb korú és foglalkozású embereket átfogó olyan tömeges irányú társadalmi és műszaki tevékenység, mint a rádiótechnikában, A rádióamatőrség hatalmas mozgalom, amely ezer és ezer lelkes embert vont be a kísérletekbe, akik mind a technikának szentelik munkájukat."

Az amatőrök tevékenysége most már egyre inkább a televízió felé fordul. Ha azt nézzük, hogy hol működnek már rendes, szabályos televíziós adóállomások a Szovjetunióban, akkor Moszkva, Kiev, Riga, Tallin, Szverdlovszk mellett ott láthatjuk a hosszú sorban Harkov vagy pl. Tomszk nevét is - olyan városokét tehát, amelyek jóval nagyobb, jelentősebb városokat messze megelőznek. Hogyan? Néhány szakképzett rádióamatőr bátorsága révén! 1947-ben megjelent a "Rádió" nevű folyóiratban egy cikk "A tömeges televíziós adás fejlődésének útjáról". A szerző szerint már eljött az ideje annak, hogy az amatőrök, a rádióklubok aktivistái megpróbálkozzanak kisméretű televíziós adóállomások építésével.

És akadtak kitartó és bátor emberek, akik véghez tudták vinni elhatározásukat s ezernyi nehézség ellenére is meg tudták építeni az állomásokat! Munkájuk nyomán azután annyira átment a televízió az egyes városok lakóinak mindennapi életébe, hogy egyszerűen lehetetlen volt már halogatni a nagy, állami televíziós állomások megépítését...

Mennyire fejlett a szovjet televízió?

Adóállomások egész sorával rendelkezik, amelyek közül a nagyobb teljesítményűeket 200 kilométeres távolságból is lehet venni. Számos város ebben az évben kap állomást. A moszkvai állomás áttér a kétműsoros adásra. A "Tyemp-2" típusú új készülék már úgy készült, hogy 5 különféle állomás műsorát lehessen venni vele, a készülék "rádiós" részén kívül. A moszkvai Ermitázs moziban egyszerre 3-400 néző élvezheti a televíziós adást, egy háromszor négy méteres vetítőfelületű berendezés segítségével... Klubok, üdülők, kultúrtermek részére 1 négyzetméteres ernyőjű vetítőkészülékek készülnek... Az új, részben a készülékek dobozának kisebbítését, részben pedig kiküszöböli a televíziónak azt a hibáját, hogy a képek az ernyő szélein nem elég élesek. A háztetőket bizony kissé elcsúfító antennák erdejét egy-egy központi antennával helyettesítik, amelyre 100-100 készülék kapcsolható. Megvalósulóban van a Moszkva-Lenningrád-Minszk közötti televíziós programcsere. Dolgoznak a színes televízió tökéletesítésén és a plasztikus televízión is.

Mit hoz még a közeljövő? Elsősorban az adóállomások hatótávolságának növelését. A kísérletek azt mutatják, hogy egy repülőgépen vagy helikopteren elhelyezett relé-állomás az adótól 6-7000 kilométerre fekvő területeket is "beszórhat" televíziós programmal... Tizenöt-húsz ilyen közvetítőállomás és a moszkvai televíziós adást a Szovjetunió egész európai részén élvezhetik... Az új ötéves tervben alkalmazzák először a mikrohullámú (néhány centiméteres hullámhosszú) összeköttetést képek nagytávolságú továbbítására.

Bizonyos, hogy a holnap televíziós készüléke a félvezetők (tranzisztorok) alkalmazásával jóval kisebb, könnyebb lesz és kevesebb áramot is fogyaszt, mint ma. Esetleg már olyan lesz, hogy a falon, keretben függhet az ernyő s a készülékkel csak huzal köti össze.

S ha már a félvezetőket említettük : bizonyos, hogy ezeknek az alkalmazása nemcsak a televízióban, hanem az egész rádiótechnikában forradalmi változást jelent.

A rádiótechnika amúgyis jóval túllépte már eredeti hivatását, a híradást, műsorozást vagy akár a televíziót is. Anélkül, hogy mélyen belemennénk műszaki problémákba, fussunk végig néhány rokon-területen - inkább csak megemlítve őket.