A lengyel rehabilitációról és a törvényesség megerősítéséről

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Szabad Nép:



A lengyel nép igen nagy érdeklődést tanúsít a törvényesség megerősítése, az igazságtalanul elítélt személyek rehabilitása és aziránt, hogy miképpen biztosítják a múltban elkövetett ilyen hibák megismétlődésének megakadályozását. Ezért a Trybuna Ludu és a Zyczie Warszawy szerkesztősége kérdésekkel fordult Marian Rybickihez, a Lengyel Népköztársaság főügyészéhez. A főügyész válaszában a következőket jelentette ki:


A főügyészség szervei, a minisztertanács elnökének a szejm ülésén mondott beszédével összhangban,


folytatják az olyan elítéltek ügyének kivizsgálását, akikről feltehető, hogy provokáció, törvénysértés és meg nem engedett vizsgálati módszerek áldozatai voltak.


Legújabban igen sok olyan kérvény érkezik, amelyben elítélt személyek a rájuk kiszabott ítélet igazságosságát vonják kétségbe. Az ilyen személyek a főügyészi hivatalhoz, az igazságügy-minisztériumhoz vagy a legfelső bírósághoz fordulhatnak rehabilitálásukat kérve. Természetes, hogy az ilyen esetek kivizsgálása időt vesz igénybe. Ezért a főügyészi hivatalon belül külön csoportot szerveztünk, amely az esetleges rehabilitálás szempontjából felülvizsgálja ezeket az ügyeket.


Ha megállapítást nyer, hogy az ítéletet például törvénytelen vizsgálati módszerek vagy hamisított bizonyítékok alapján hozták meg, akkor a főügyészi hivatal átirattal fordul a bírósághoz perújrafelvételt javasolva. A végső döntés természetesen a bíróságot illeti meg. Ha érvényteleníti az igazságtalan ítéletet, ez az elítélt személy teljes rehabilitásának felel meg.


A rehabilitásukat kérő személyek ügyeinek felülvizsgálása jelenleg a főügyészi hivatal egyik legfontosabb és legnagyobb feladata.


http://en.wikipedia.org
Jerzy Kirchmayer

Ami ennek a munkának eddigi eredményeit illeti, közölni kívánom, hogy felülvizsgáltuk a hadsereg több tisztjének ügyét, akiket Stanislaw Tatar, Jerzy Kirchmayer és mások ügyének tárgyalásával kapcsolatban ítéltek el. A felülvizsgálat eredményeként a legfelső hadbíróság több katonatiszt ellen hozott ítéletet megsemmisített.


Beigazolódott, hogy e tisztek elítélése olyan bizonyítékokon alapult, amelyeket meg nem engedett vizsgálati módszerek segítségével szereztek. Ezeket a személyeket teljes mértékben rehabilitálták.


Rehabilitálták Jan Mazurkiewicz Radoslaw ezredest és több olyan személyt is, akit vele együtt tartóztattak le 1949-50-ben és akinek bűnösségére nem sikerült bizonyítékot találni.

A hatóságok gondoskodnak arról, hogy a rehabilitált személyek és családtagjaik anyagi támogatásban részesüljenek, lakáshoz, munkaalkalomhoz, szükség esetén gyógykezeléshez vagy szanatóriumi kezeléshez jussanak.


A rehabilitációs esetekkel foglalkozó ügyészi csoport irányelve az, hogy elsőbbséget biztosít azoknak az eseteknek, amelyekben államellenes jellegű cselekményekért kiszabott ítéletről van szó, és az elítéltek börtönben vannak.


Arra a kérdésre, hogy mi történik a törvényesség megsértőivel, Rybicki főügyész a következőket válaszolta: A szejm legutóbbi ülésén több képviselő tett bíráló megjegyzéseket a Józef Rozanski ellen kimondott ítéletről.


A főügyészi hivatal, miután megvizsgálta a Rozanski ügyében felhozott bizonyítékokat, azzal a kéréssel fordult a legfelső bírósághoz, hogy Rozanski ügyét vegye rendkívüli felülvizsgálat alá, az ítéletet pedig mint túlságosan enyhét, a bebizonyított bűncselekményekkel arányban nem állót, semmisítse meg.


Rozanskit, aki jelenleg börtönben van, a varsói vajdasági bíróság ötévi börtönre ítélte a büntetőtörvénynek a hatalommal való visszaélésre vonatkozó cikkelye alapján. A tárgyaláson előkerült bizonyítékok azonban indokolják más cikkelyek tekintetbe vételét is, amelyek súlyosabb bűncselekményre vonatkoznak. Ezek több személynek a szabadságtól való jogtalan megfosztása és az érintettek súlyos bántalmazása.


Az a vizsgálat, amelyet a főügyészi hivatal Roman Romkowski, az államvédelmi minisztérium volt miniszterhelyettese és Anatol Fejgin, a minisztérium 10. osztályának volt igazgatója ellen folytat, szintén további bizonyítékokat hozott napvilágra Rozanski bűnös tevékenységéről.


Tekintettel arra, hogy a múltban elhanyagolták az ellenőrzést, különösen az államvédelmi szervek által folytatott vizsgálatok fölött, elbocsátottuk a főügyészi hivatal bírósági és ellenőrzési osztályának igazgatóját. A büntetőtörvényben legutóbb végrehajtott változtatások teljes lehetőséget biztosítanak arra, hogy a főügyészi hivatal ellenőrizze az államvédelmi szervek vizsgálatait.


A főügyészi hivatal különösen annak szentel nagy figyelmet, hogy betartsák a büntetőtörvénynek olyan előírásait, mint az, hogy a vizsgálat megkezdéséhez hitelt érdemlő okok szükségesek, hogy a gyanúsítottal közölni kell a vizsgálat megkezdésekor az ellene felmerült gyanú természetét, hogy az ügyész 48 óránál tovább nem halogathatja az előzetes letartóztatás elrendelését.


A főügyészi hivatal megengedhetetlennek tartja, hogy a gyanúsítottat vagy a tanúkat a vizsgálat kezdete előtt bármilyen címen kihallgassák. Gondoskodunk arról is, hogy az ideiglenes letartóztatásban levő személyeket ne az államvédelmi szervek vagy a milícia tartsa őrizetben, hanem rendes fogházban tartsák őket,


vagyis, hogy a gyanúsítottak a vizsgálat ideje alatt olyan szervek őrizetében legyenek, amelyek nincsenek közvetlenül érdekelve a vizsgálat eredményében.


Ezenfelül arra törekszünk, hogy minél jobban csökkentsük a vizsgálat időtartamát. Az elmúlt években a vizsgálatok gyakran nagyon elhúzódtak, előfordult az is, hogy évekig tartottak. Ez a vizsgálati módszerek következménye volt, mert túlságosan nagy súlyt fektettek arra, hogy a vádlott maga is elismerje az ellene felhozott vádak igazságát. Ennek érdekében a végtelenségig faggatták a gyanúsítottat életének körülményeiről, ezért tartottak hosszú kihallgatásokat. Holott


a vizsgálat feladata főleg az, hogy olyan objektív bizonyítékokat találjon, amelyek a vádlott vallomásától függetlenül is meggyőzhetik a bíróságot a vádlott bűnösségéről.


A vizsgálati idő lerövidítésében máris jelentős eredményekről számolhatunk be.


A jelen körülmények között különösen fontos az, hogy a főügyészi hivatal tanáccsal és segítséggel támogassa a rendőrség szerveit, amelyek igen nagyszámú esetben folytatnak vizsgálatot.


A vizsgálat tárgyilagosságát van hivatva biztosítani azaz intézkedés is, hogy a védelem képviselője már a vizsgálat utolsó szakaszánál is jelen lehet.


A módosított büntetőtörvény valamennyi előírásának szigorú betartása biztosítja a vizsgálatok lefolytatásának törvényességét. Az elmúlt évek tapasztalata legyen komoly figyelmeztetés és lecke a jövőre az igazságszolgáltatás egész apparátusa számára. Ez a lecke többek között arra is tanít bennünket, hogy a vizsgálatot ellenőrző ügyészt teljes személyi felelősség terheli azért, hogy az általa ellenőrzött vizsgálat a törvény előírásaihoz híven folyjék.