A szállodák nem bírják a turisták rohamát

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Népszava:

Adják vissza eredeti rendeltetésüknek a volt szállodákat

Külföldi turisták a Városligetben

Az elmúlt héten hírt adtunk arról a tárcaközi értekezletről, amelyet a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium szervezett az üdülőhelyek állapotáról. Tegnap délelőtt az Országos Idegenforgalmi Tanács ülést tartott, ahol részletesen megvitatták az idegenforgalom helyzetét és a gyógy- és üdülőhelyek állapotát.


A Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium részéről Jakab Sándor főosztályvezető előterjesztéséből kitűnt, hogy az elmúlt évben mintegy 14 000 turista fordult meg hazánkban s ezeknek 70 százaléka a nyugati államokból látogatott el hozzánk. Jelentősen emelkedett a belföldről külföldre utazó turistacsoportokban részt vevők száma is. A jelentés többek között megállapította, hogy az IBUSZ nem volt kellőképpen felkészülve szakkáderekkel és hasonló hibák mutatkoztak a vendéglátóiparban és a vámkezelési szervek munkájában is.


Sebes Sándor elvtárs, a belkereskedelmi miniszter helyettese hozzászólásában felhívta a figyelmet arra, hogy körülbelül ezer új férőhelyet kell biztosítani a szállodákban idegenforgalmi célokra. "Ezt nem lehet új szállodákkal megoldani, hiszen azok építése évekig tart. Ezért a legfontosabb feladat érvényt szerezni annak a minisztertanácsi határozatnak, hogya régi szállókat vissza kell adni eredeti rendeltetésüknek."Sebes elvtárs javaslatára az Idegenforgalmi Tanács egy hónapon belül megtárgyalja a Belkereskedelmi Minisztérium és az IBUSZ közös javaslatát a szállodaprobléma megoldására, amit utána a Minisztertanács elé terjesztenek.


Szabó János elvtárs, város- és községgazdálkodási miniszter hangsúlyozta, hogy a jelenlegi terv szerint az üdülőhelyek kommunális beruházásaira rendkívül kevés összeget biztosíthat. Véleménye szerint: az Országos Tervhivatalnak és a Minisztertanácsnak kell erre a célra beruházási keretet adni.


Bartos elvtárs, a belügyminiszter helyettese nem értett egyet Szabó elvtárs felszólalásával. Szerinte egy kis jóindulattal lehet megfelelő összeget biztosítani és rögtön felajánlotta, hogy a Belügyminisztérium beruházási keretéből, ha ez szükséges, bizonyos összeget átadnak az üdülőhelyek fejlesztésére. - Most már itt az ideje, hogy a viták helyett cselekedjünk! - mondotta.


Bebrits elvtárs posta- és közlekedésügyi miniszter, aki egyúttal az Országos IdegenforgalmiTanács elnöke is, bejelentette: A minisztérium biztosította a kocsival érkező külföldieknek a benzinjegy-ellátását és intézkedett szervizállomások felállításáról is.


Kiss Imre elvtárs, a Veszprém megyei tanács elnöke ugyancsak a beruházásról szólott.
- Saját hatáskörünkben is tudunk kommunális beruházást végrehajtani.


A napokban az Egyházak Világtanácsának részvevői meglátogatták a Balatont és például az angol püspök kijelentette, hogy ilyen szép tájat még nem látott az egész világon.


Földi elvtárs, a SZOT üdülési főigazgatóságának vezetője elmondta, hogy a második ötéves terv irányelvei szerint 10 százalékkal bővíteni kell az üdültetésben részt vevő dolgozók számát. Ehhez azonban megfelelő feltételeket is kell biztosítani. "Nem szabad annak megtörténnie - mondotta Földesi elvtárs -, hogy egyes üdülőtelepeken nincs biztosítva a vízellátás. Vagy hogy például Tihany, a Balaton egyik legszebb helye, elhanyagolt, majdhogynem bűzlik a szeméttől."


Ezután a tanács megvitatta a gyógy- és üdülőhelyek állapotáról és a kulturáltság növelésére szolgáló intézkedésekről szóló jelentést. Az értekezlet többsége megerősítette régebbi álláspontját, mely szerint az üdülőhelyekkel kapcsolatos feladatok koordinálásának főfelügyeletét a Város- és Községgazdálkodási Minisztériumra bízza. Megbízták Szabó János miniszter elvtársat, hogy egy hónapon belül hozzon javaslatot az Országos Idegenforgalmi Tanács elé, melyben lefekteti a főfelügyelettel kapcsolatos problémákat.