Készülődés az új tanévre

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Szabad Nép

Az iskolaév kezdete minden esztendőben nagy készülődéssel jár. Ilyenkor, néhány nappal az évnyitó előtt megnő a forgalom az írószerboltokban, az áruházak gyermekruha-osztályain, s egyre nagyobb a sürgés-forgás az iskolák környékén is.

Lacinak és mamájának is tetszik az új iskolatáska

Az új tanév két generációnak okoz különösen nagy izgalmat. Az egyik az idén végzett pedagógusok nagy csoportja. Az 1956-1957-es tanévben 375 most végzett óvónő, 1631 tanítójelölt és 911 tanár kezdi meg munkáját az ország különböző iskoláiban. A másik nagy csoport, amelyik már számolja a napokat az évnyitóig, az elsősök népes serege. Az idén 204700 első osztályos kisgyerek lépi át az iskola küszöbét.

Sok diák ülhet be azoknak az új építésű iskoláknak padjaiba, amelyek építését az idén fejezik be. A nagyobb iskolaépületek közül szeptember 1-ig elkészült a győri 16 tantermes, a sopron-lőveri 12 tantermes, a Miskolc, Sztálin úti lakótelepi 10 tantermes, a tapolcai, selypi, felsőszentiváni 8-8 tantermes iskola. Budapest is több új, nagyobb iskolával gazdagodik. A Nagy Lajos király úti lakótelepi iskola 16, a Gubacsi úti hídfői lakótelepi és a XVI. Kerület Táncsics utcai iskola 8-8 tanterme várja szeptemberben az iskolásokat. A kisebb iskolaépítkezésekkel együtt szeptember 1-ig 200 új tanterem épül. Felépül Budapesten a Kerepesi úti lakótelep 200 férőhelyes óvodája is. December 31-ig még mintegy 140 osztállyal bővül majd tanteremhálózatunk. Valamennyi új iskolával együtt pedagógus szolgálati lakás is épül.

A Tankönyvkiadó Vállalat

ebben az évben különösen nagy feladatok előtt állott. Szeptemberre el kellett készítenie az általános iskolák alsó tagozatának új tankönyveit és 14 féle tankönyv, mintegy 200-200 ezer példányát. Az alsótagozati új tankönyveken kívül most adja ki a Tankönyvkiadó Vállalat az új könyvek tanításához szükséges Tantervet és Utasítást, a pedagógusoknak nagy segítséget jelentő Kézikönyveket, az osztatlan és osztott iskolák számára külön-külön a Szaktárgyi Útmutatót.

A gimnáziumok, közgazdasági technikumok, tanítóképzők számára is több új tankönyv jelenik meg. A nemzetiségi iskolák közül a német nyelvű iskolák kapják a legtöbb új könyvet. Fél év alatt 14 tankönyv készült el a nemzetiségi iskolák részére, elsősorban általános iskolai és első osztályos középiskolai tankönyvek. Összesen mintegy hét millió tankönyv jelent meg az új iskolaévre. A tankönyveket most küldték ki az iskolákba, most kezdődik el az árusításuk a könyvesboltokban is.

Az Úttörő Áruházban

is megnövekedett a vásárlók száma. Sötétkék matrózruhából eddig hatszázat adtak el. Gyermek tréningruhából 15 ezer van raktáron. A konfekció-osztályon 10-10 ezer iskolakötény és köpeny várja a vásárlókat. A Belkereskedelmi Minisztérium Vegyianyag Főigazgatósága is jól felkészült a tanévnyitó előtti csúcsforgalomra. Körülbelül 200 vagon iskolai füzet, 400 tonna iskolai rajzlap. 500 ezer kisüveg tinta, 300 tonna kék csomagolópapír van a raktárakban.

Figyelemreméltó tervek az egyetemi oktatás fejlesztésére

Az Oktatásügyi Minisztériumban hétfőn sajtótájékoztatót tartottak. Az értekezleten a legtöbb szó az egyetemi oktatás kérdéseiről esett. Kónya Albert oktatásügyi miniszter bejelentette, hogy az Oktatásügyi Minisztérium a Magyar Tudományos Akadémiával együtt az egyetemi tudományos munka jobb támogatására programot dolgoz ki.

A miniszter rövid bevezetője után az újságírók kérdéseire Sőtér István oktatásügyi miniszterhelyettes válaszolt. A többi között elmondotta, hogy a jövőben növelik az egyetemi idegen nyelvek tanszékeinek számát. Elsősorban az ázsiai és a közel-keleti nyelvek tanulására adnak lehetőséget. Megkezdődik az arab nyelv tanítása, hindu lektorátust állítanak fel és igyekeznek tanszékeket teremteni a spanyol, a portugál, valamint a holland nyelvnek is.

A külföldi ösztöndíjasok a jövőben túlnyomórészt az egyetemi hallgatókból kerülnek majd ki. A minisztérium foglalkozik azzal a gondolattal is, hogy a nyugati egyetemekre is küldjön ösztöndíjasokat. Az oktatás megjavítása érdekében a tudományegyetemeken a tanárképzésnél 1957-1958. tanévtől kezdődően öt év lesz a tanulmányi idő. Bevezetik a fakultatív oktatást is. A hallgatók szabadon választhatják, melyik tárgyat és kinél hallgatják. Már ez év szeptemberétől csökkentik a kötelező órák számát. A műszaki egyetemeken az eddigi kilenc félévi és három hónapos tanulmányi idő helyett az ötéves képzést próbálják megvalósítani.

A miniszterhelyettes elmondotta: általános megnyugvást keltett, hogy az orvosi és a jogi karról kikerülők visszakapták a doktori címet.