Mi legyen az almával, szilvával?

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Szabad Nép

Már tavaly is írtunk arról, milyen nagy gond a bőséges gyümölcstermelés. Gond, mert a bel- és külkereskedelmi szervek nem készülnek fel kellően a gyümölcs átvételére. Amikor a gyümölcs megérik, mindig akkor derül ki, hogy nincs elegendő ládánk. Amibe exportra csomagolhatnánk és kevés a tárolóhely. Tavaly példának okáért sok millió forint értékű gyümölcs romlott meg emiatt, s a Szabolcs megyei mezőgazdasági szakemberek azt mondják, hogy az idén sem jobb a helyzet.

www.rev.hu

Gondokkal küzdenek a termelők és a felvásárlók is, a Tervhivatal hanyagsága miatt




De miért kerülünk úgyszólván minden ősszel ilyen helyzetbe? Nyilvánvaló, hogy az illetékes kereskedelmi szervek, a minisztériumok és az Országos Tervhivatal hanyagsága miatt. Hiszen a gyümölcs köztudomásúan idénycikk és fontos exportcikkünk is, amiért valutát kaphatunk. Vétkes könnyelműség tehát, ami most a jó minőségű almával és szilvával történik. Lehetetlen, hogy ne tudnánk ládákat beszerezni, amelyekben külföldre szállíthatnánk az exportképes gyümölcsöt.

A szakemberek és a termelők arról is panaszkodnak, hogy ésszerűtlenül állapítják meg a gyümölcs árát. Az exportra alkalmatlan pajzstetű-mentes szabolcsi almáért példának okáért csak 90 fillérrel fizetnek többet, mint a pajzstetves gyümölcsért. Nyilvánvaló, hogy a filléres árkülönbözet nem ösztönzi a termelőket többszöri permetezésre, mert a költségek nem térülnek meg. Vagyis az jár jobban, aki kevesebbet permetez és pajzstetves almát ad át a kereskedelemnek. Ezen is ideje volna változtatni.

A szilvával még nagyobb a baj. Az idén rendkívül jó a szilvatermés és sem a földművesszövetkezeteknek, sem az állami szeszfőzdéknek nincs annyi kádjuk, hogy minden pálinkafőzésre való szilvát átvegyenek. A konzervgyárak sem győzik a bőséges termés feldolgozását. Sok helyen máris a fák alatt rohad a lehullott szilva. Ebből pedig senkinek semmi haszna nem származik. Sürgősen intézkedni kellene.

Az illetékes minisztere, a földművesszövetkezetek és a kereskedelmi szervek vezetőinek feladata, hogy sürgősen megvizsgálják a helyzetet, segítsenek a bajokon és már most arról gondoskodjanak, hogy jövőre ne fenyegesse gyümölcstermésünket ilyen veszély.