Győzött a tisztalelkűek zendülése!

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Népszava

A világsajtó a magyar szabadságharcról


A magyar név megint szép lett - méltó régi nagy híréhez. Talán leginkább e mondatban lehetne összefoglalni azt a szívet-lelket mentegető büszke érzést, amely minden magyar embert elfog annak hallatára: hogyan írnak rólunk a világsajtóban, milyen csodálattal adózik népünk nagy nemzeti szabadságharcának a bámulattal figyelő világ. A magyar nép nagy nemzeti ügye minden szabadságszerető ember lelkesedését s osztatlan támogatását vívta ki. Ez tükröződik a világsajtó legújabb kommentárjaiból is, amelyekből alább néhány szemelvényt adunk ízelítőül:

A Neue Zürcher Zeitung írja: "Magyarországon nem terroristák és idegen hatalmak által felbőszített tömegek garázdálkodtak, hanem szabadságharcosok harcolnak."

www.rev.hu

Kenyérért állnak sorba a budapestiek - szükség lesz a segítségre




A svájci keresztény demokrata párt lapja, a Courier a következőket írja: "Bizonyos, hogy a magyarok nem akarják a régi rend visszaállítását, hanem szocialista, szabad és független Magyarországot!"

A Gazette de Lausanne "Kritikus órák" címen ismerteti a magyarországi helyzetet. Azt írják, hogy Magyarországon egy hét alatt több történik, mint bárhol a világháború utáni 11 esztendőben.

A L'Aurore című francia lap vezércikkében ezeket írja: "Az egész francia népet csodálattal tölti el a magyar szabadságharcosok hősiessége. Örömkönny csillogott minden francia szemében, amikor szárnyra kelt a hír: a gyenge legyőzte a hatalmast és Magyarországon kivívták a legszebb diadalt: a szabadságot. Győzött a tisztalelkűek zendülése, amely a legszebb s a legnagyobb emberi kincset vívta ki: a szabadságot." "Eleinte azt hittük, hogy az új szovjet rendszer nem veszi át Sztálin véres örökségét. A budapesti események erre rácáfoltak. Ha valóban felépül az új szocialista világrend, s szabadságra épülhet az emberiség legnagyobb kincse, a szabadság és a becsület. Ezt mutatta a magyarországi felkelés. Egy kis nép most megmutatta, hogy ragaszkodik a szabadsághoz, a terror ellenére."

www.rev.hu
Híradó mozi - harcállás a körúton

A DPA nyugatnémet hírügynökség budapesti különtudósítója a többi között a következőket írja: "A harc itt az egységért és a szabadságért folyik. Ma még nem jött el annak az ideje, hogy állam jövőbeni formájáról gondolkodjunk - hangsúlyozzák a szabadságharcosok. Nyugaton figyelembe kell venni, hogy a jelen pillanatban nem valamely világnézet mellett vagy ellen harcolunk, hanem csak a nemzeti elképzeléseinkért"- mondják a munkások, diákok és katonák. Nagy lelkesedéssel fogadják a külföldi, különösen az osztrák segítséget. Hangsúlyozzák azonban: "Az országot most a saját elképzeléseink alapján akarjuk újból felépíteni és nem kívánjuk idegenek gyámkodását." A tudósító végezetül hangsúlyozza: ezek az emberek nem azért harcolnak, hogy a gyárakat visszaadják a régi tulajdonosaiknak, nem azért védekeznek, hogy a földeket visszaadják a nagybirtokosoknak; ők csak azt akarják, hogy megszabaduljanak az ÁVH-tól és kívánják országuk nemzeti függetlenségét.

A munkáspárti Daily Herald megállapítja: "A brit kormány biztosítaná a Szovjetuniót, hogy hajlandó új szempontokat figyelembe venni az európai béke biztosításánál." A lap szerint egy ilyen természetű kijelentés megkönnyíthetné a közép-európai helyzet alakulását.

A Paris Press beszámol a fiatal magyar fiúk hősiességéről. A Franc Titeur összehasonlítja az 1945 utáni eseményekkel. A magyar nép mindkét esetben töretlenül ragaszkodott a szabadság eszméjéhez. Az első éveket csalódás követte. A börtönök megteltek a sztálinista terror áldozataival. Talán 1956 meghozza a büszke magyar nép számára az annyira óhajtott szabadságot - írja a lap, majd felhívja a francia munkásságot, hogy vállaljon teljes együttműködést minden magyarral.

A Le Monde "A felkelők győzelme" címmel vezércikket közöl. A lap véleménye szerint s demokratizálás kezdeti zászlóvivője Tito és Gomulka; Magyarországon az ő céljaik már túlhaladottak. "A felkelők követelései megegyeznek abban - írja a lap -, hogy mielőbb tartsanak szabad választásokat. Nincs ezen a téren különbség a rendszer nyílt, ellenségei és a nemzeti kommunizmus céljai között. E magatartás a legnagyobb mértékben érthető. Másképpen hogyan nyilvánulna meg a népakarat?"

A Hindustan Times a magyarországi eseményekkel foglalkozva azt írja: "a civilizált világ nem nézheti tétlenül, amikor egy egész ország harcol. A magyaroknak sok halottjuk és sebesültjük van a küzdelemben, mert egy másik ország alakulatai beavatkoztak. A nagyhatalmak azonban ne válasszák Magyarországot erőpolitikájuk játszmájának színhelyéül, mert ezzel semmiképpen sem tesznek szolgálatot a magyar népnek."

A Times of India szerint nem tételezhető fel, hogy Magyarország népének a nyugati beavatkozás akármilyen formája hasznára lenne. Ez a beavatkozás csak veszélyes ellenlépésekre vezethet.

A Lordok Házának keddi ülésén Lord Reading államminiszter nyilatkozott a magyarországi helyzetről. Kijelentette: "A kormánnyal való egyetértésben tisztelettel adózom a nagyra nép kitartásának és bátorságának és őszinte együttérzésemet fejezem ki azok iránt, akik szenvedtek a hazájuk szabadságáért folyó küzdelemben."