A „költözés Kanadába” kifejezésre 1270 százalékkal többen kerestek rá a Google-on a republikánus Trump győzelmét hozó választások utáni órákban. Új-Zéland is kiváló célállmás a rettegőknek, kétezer százalékkal többen néztek utána ennek a lehetőségnek, mint a korábbi, Biden-féle békeidőben, míg az Ausztráliára vonatkozó keresések száma „csak” 820 százalékkal nőtt.
A Google nem közöl abszolút számokat, de az Új-Zélandi Bevándorlási Hivatal adatai szerint az oldal november 7-én mintegy 25 ezer új amerikai felhasználót regisztrált, szemben a tavalyi év ugyanezen napján elért 1500-zal, és a bevándorlással.
Félóránként érkezik egy-egy új megkeresés”
- mondta Evan Green, Kanada legrégebbi bevándorlási ügyvédi irodájának, a Green and Spiegelnek ügyvezetője.
Persze, ha a sajtó és a közösségi média felkorbácsolja a kedélyeket, akkor nem is lehet mást várni. Az Edison Research felmérése szerint az amerikai szavazók csaknem háromnegyede azt mondta, hogy veszélyben érzi a demokráciát Trump miatt. Sokan aggódnak amiatt is, hogy nagyobb lesz a szakadék demokraták és a republikánusok között olyan kérdésekben, mint a faji hovatartozás, a gender és az oktatás.
Az amerikaiak többsége Trumpra szavazott, de egyesek már nem érzik jól magukat. Az emberek attól tartanak, hogy elveszítik szabadságjogaikat”
– folytatta Evan Green, ám azt nem fűzte hozzá, hogy vajon miért gondolják Trumpról, hogy megnyirbálja az amerikaiak jogait. Az újra megválasztott elnök ellenfelei persze napestig azt sulykolták, s nyilván ennek meg is lett a hatása. Ahogy annak is, hogy számos amerikai híresség merészen megígérte, hogy Trump győzelme esetén elhagyja az Egyesült Államokat.
A Daily Mail néhány napja összeállítást közölt azokról a hírességekről, akik
már Trump 2016-os megválasztásakor is azzal „fenyegetőztek”, hogy elhagyják az Államokat.
Whoopi Goldberg, Trump állandó kritikusa még az elnök nevét sem volt hajlandó kimondani, és a The View című műsorban kijelentette: „Ideje továbbállnom ebből az országból, én megengedhetem magamnak, hogy elmenjek”. Aztán később pontosított, hogy nem állt szándékában elhagyni az Egyesült Államokat.
Chernek merészebb, mondhatni kozmikus tervei voltak: 2015 júniusában a Twitteren írta: „Ha megválasztják Trumpot, a Jupiterre költözök”. Aztán maradt ott, ahol, volt. Trump szerdai újraválasztása óta pedig nem részletezte utazási terveit az énekesnő.
Lena Dunham Golden Globe-díjas író, rendező, színésznő és producer, a Csajok című televíziós sorozat alkotója, 2016 áprilisában kijelentette, hogy "tudom, sokan fenyegetőznek azzal, hogy elmennek, de én tényleg megyek. Ismerek egy szép helyet Vancouverben, onnan is el tudom végezni a munkámat." Aztán az elnökválasztás után elmondta, hogy nem gondolta komolyan
Samuel L. Jackson 2015-ben még azzal viccelődött, hogy Dél-Afrikába költözik. Ő is a maradás mellett döntött, és azóta több filmet forgatott – otthon, az Államokban.
Raven-Symoné színésznő is Kanadába akart költözni 2016-ban a családjával, „Már megvettem a jegyeket, esküszöm” jelentette ki. Ennek ellenére maradt, és a közösségi médiában nem kommentálta a keddi választási eredményeket.
Miley Cyrus pedig 2016-ban így háborgott az Instagramon: „Lelépek, ha ez a f...kalap lesz az elnök. Komolyan mondom!” Természetesen Cyrus sem hagyta el az országot, és később elítélte saját korábbi megjegyzését. A mostani választási eredményt ő sem kommentálta.
De lehet, hogy csak azért, mert éppen csomagolt…