Az önreflexió, a befelé figyelés és a „saját magam” mentalizálása ugyanis lehetőséget ad arra, hogy értelmezze saját magát az egyén, érzéseit, gondolatait, viselkedését, ebben az esetben az év során átélt eseményeket, sikereket és persze kudarcokat, veszteségeket. Ez segíthet lezárni azokat a folyamatokat, amelyek már nem szolgálják az egyén jólétét. A kutatások azt mutatják, hogy az ilyen tervezett, tudatos számvetés javítja a mentális rugalmasságot és növeli az érzelmi stabilitást (Baumeister et al., 2007).
Az év végi visszatekintés lehetővé teszi azt is, hogy az egyén meghatározza prioritásait és azokra fókuszáljunk, amelyek valóban fontosak számára.
Az olyan szakaszhatárok, mint az év vége-új év, a „tiszta lap” élményét adják, ez a fresh start effect egy olyan időszakot jelenthet, amikor könnyebben szánjuk rá magunkat a változtatásra, mivel úgy érezhetjük, hogy egy új fejezet kezdődhet az életünkben (Dai et al., 2014). Ez az időszak motivációt nyújthat például az egészségesebb szokások kialakítására, új hobbik elkezdésére, tanulásra, önfejlesztésre vagy akár az emberi kapcsolatok javítására is. Ahhoz, hogy a fejlődés, a változás sikeres legyen, fontos az elvarratlan szálak lezárása:
Minden változás magában hordozza veszteség állapotát, amelyre a természetes érzelmi reakciónk a gyász.
Amennyiben ezt a gyászmunkát kihagyjuk, az megnehezíti az új irányok elfogadását, az elköteleződést a célok irányába és azok megvalósítását. Éppen ezért ezt a gyászmunkát nem érdemes megspórolni, még akkor sem, ha ezen az úton végigmenni fájdalmas és régi sebeket – lezáratlan gyászfolyamatokat is – feltéphet.
Ahhoz, hogy a tervek megvalósításához közelebb kerüljünk, érdemes pár szempontot figyelembe venni. Ha lépésekre bontjuk a cél felé vezető utat és vizualizáljuk azt, az például segíthet ebben. Akár egy listakészítés, akár egy ennél kreatívabb, színesebb gondolattérkép vagy a vágyott jövőkép megfestése, képekként való ábrázolása is jó ötlet lehet ehhez. A hálagyakorlatok szintén segíthetnek ebben a folyamatban: ezek segítenek összpontosítani az erőforrásokra, növelhetik az önbizalmat és a motivációt. A közösség, a támogató társak segíthetnek az elköteleződésben és az elakadások, az út során szembejövő nehézségek leküzdésében. Fontos kiemelni, hogy az idő önmagában nem segít: akár a veszteségek megdolgozásáról, akár a fejlődésről, új készségek elsajátításáról van szó, nem az idő, hanem az adott idő alatt elvégzett munka lesz az, ami meghozza gyümölcsét.
Az ilyen módszeresen, nagyobb fokú tudatossággal végzett munka, az önreflexió gyakorlása, a tudatos tervezés és a veszteségek megdolgozása segíthet abban, hogy az új év valóban új esélyeket hozzon számunkra.