Az év végi fogadalmak egyik funkciója az összegzés, ami lehetőséget ad az elmúlt időszak áttekintésére: nemcsak arra, hogy kronológiai szempontból mik történtek az egyénnel, hanem a belső állapotokra, változásokra is egyaránt. Ez az összegzés tehát egy önreflexió is egyaránt, amelynek gyakorlása segít az érzelmi egyensúly fenntartásában és az önismeret fejlesztésében. Az önreflexió során felmérhetjük, melyek voltak az év kiemelt eseményei, akár pozitív, akár negatív szempontból, hogyan volt jelen az egyén ezekben a helyzetekben, hogyan reagált rájuk, volt-e valamilyen változás, amit észrevett magán, esetleg valami, amit másképpen szeretne csinálni a jövőben és milyen tanulságokat vonhat le ezekből.
A fogadalmak és tervek struktúrát adnak, amelyek határokként jelölik meg nekünk azt az utat, amelyen haladni szeretnénk. Ettől kiszámíthatóbbá válik a világ, ami növeli a biztonságérzetet, egyben célorientált attitűdöt is kialakíthat az egyénben, ami pedig növeli a belső motivációt, erősíti az önkontrollt és elkötelezetté válhat az egyén céljai megvalósítása irányába.
A sikerek pedig fontos visszacsatolást jelentenek: megerősítenek, kompetenciaérzést adnak, mindez a pozitív énképet és az önbecsülést erősítheti. Éppen ezért fontos a kisebb sikereket is megünnepelni!
Ahhoz, hogy mindez megvalósuljon, olyan fogadalmakat érdemes tenni, amelyek valóban fenntarthatóak, a mindennapi életbe beilleszthetőek és valóban az egyénről szólnak, nem pedig valamilyen külső elvárásnak való megfelelés miatt választja őket. Ezen fogadalmak meghatározásához elengedhetetlen a belső szükségletekre fordított fókusz. Szükségleteink sokszor másnak mutatják magukat a felszínen, a tudattalanunk rejtett rétegeiben pedig egészen mások, mint amilyennek a tudatos tartalmakhoz hozzáférve látjuk őket. A szükségletek mélyebb megismeréséhez éppen ezért érdemes lehet szakember segítségét is igénybe venni.
A fogadalmak terén érdemes a realitás talaján maradni: ha valaki még soha életében nem futott, akkor például irreális elvárás lenne saját magával szemben azt megfogadnia, hogy mostantól minden nap lefut tíz kilométert. A túl megengedő hozzáállás sem segít:
ha túl könnyen teljesíthető fogadalmakat választ valaki, akkor a sikerélmény nem lesz valódi, így ez is a belső motiváció kikopásához vezethet.
A fogadalmak megválasztása során érdemes arra törekedni, hogy konkrétak legyenek, világosan látható keretekkel, a cél elérhető legyen, de azért kihívást nyújtson, a belső szükségletekhez kapcsolódjon és ne külső elvárásokhoz és legyen egy meghatározott időpont, amikorra az egyén szeretne elérni a megvalósításig. Érdemes leírni a fogadalmakat és az is segíthet, ha van egy támogató partner vagy közösség az egyén életében. Ezekkel a szempontokkal, kellő önismerettel és a kis sikerek ünneplésével együtt már nagy esély van arra, hogy a fogadalmak nemcsak az év első pár hetéig tartanak majd.