Kissé általánosítva, de az ösztönök világában bandukolva elmondható, hogy a nők számára az olyan külső tulajdonságok, mint az arc maszkulin jegyei, így a markáns állkapocs, a kiemelkedő szemöldökív és az arc csontos jellege, mivel mind a magas tesztoszteronszint jelei, az erő és dominancia szimbólumai, figyelemfelhívóak. A vállak szélessége a keskeny csípővel, az úgynevezett deltásság szintén a fizikai erő és a férfiasság jelei. Az arcvonások és a test szimmetriája az egészség és a jó genetikai minőség indikátorai, ezek mind a két nem felé vonzalmat alakíthatnak ki.
A sima, ragyogó bőr, a fiatalság és ezzel a termékenység evolúciós jelei. A csípő-derék arány a nőknél a hormonális egyensúlyról és jó szülési képességekről árulkodik. A nagyobb szemek, a dús ajkak olyan jegyek, amelyek ösztrogénfüggők, hangsúlyozzák a szexualitás jegyeit.
A dús haj az egészség és a jó genetikai háttér mutatója, ezek mind olyan ingerek, amelyek annak tudatosulása nélkül is, vonzalmat válthatnak ki a férfiakból.
A külső jegyeken túl bizonyos viselkedéses tulajdonságok is akadnak, amelyek a másik nemet ösztönösen vonzóbbá teszik. A nők számára az önbizalom és a határozottság lehet vonzó egy férfiban, mert ez evolúciós szempontból a túlélési képességeket sugallja, ezzel együtt, ha hosszútávú kapcsolatról beszélünk, a stabil, gondoskodó férfiviselkedés válhatja ki ezt a hatást. Az empátia és a figyelmesség persze több szempontból megközelítve is párkapcsolati erőforrás, de evolúciós szemszögből is a hosszú távú kapcsolatok sikerét segíti. Bár sok az átfedés, bizonyos nőknél megjelenő tulajdonságok, karaktervonások különösen vonzóan hatnak a férfiakra, ilyen a gondoskodás, a lojalitás, a játékosság, a könnyed kommunikáció is.
Ezek a tulajdonságok, inkább karakterjegyek egyfajta küszöb alatti intergént is működnek: természetesen a párválasztásban sok egyéb szempont is közrejátszik, ezek azonban azok a jegyek, vonások, amelyek lehet, hogy kevésbé tudatosulnak, mégis egy bizonyos szintű figyelmet váltanak ki a másik félből.
A fent említett külső és belső jegyek a párválasztáson túl a mindennapokban is észrevehetők. Gondoljunk csak arra, hogy egy munkahelyi környezetben miért vonzóbb egy magabiztos, határozott vezető, vagy egy társasági eseményen miért kelt nagyobb figyelmet egy nyitott, mosolygós nő. Ezek evolúciósan kialakult vonzalmi tényezők, amelyek a mai napig "működnek", persze a korhoz és a környezethez illeszkedve. Egy modern környezetben például az anyagi stabilitás vagy az ambíció sokszor ugyanolyan vonzó tulajdonság, mint korábban a fizikai erő vagy a vadászképesség volt.
Bár az evolúciós pszichológia rávilágít a biológiai tényezőkre, a valóságban a párválasztás ennél összetettebb folyamat. Egy másik fontos aspektus a sémák egymásra hatása, amely a korai kötődési élményeink és belső mintázataink által meghatározott tudattalan párválasztási mechanizmusokat jelenti.
Ez azt jelenti, hogy nemcsak azt keressük a másikban, amit biológiailag vonzónak találunk, hanem azt is, ami biztonságos, amit ismerősnek érzünk – még akkor is, ha ez nem mindig vezet boldog párkapcsolathoz.
Az evolúciós "programunk" éppúgy működik bennünk, mint sok egyéb más tényező, ezek pedig hatnak a mindennapi élethelyzeteinkre, döntéseinkre, választásainkra. A belső szükségletek feltérképezése pedig nem egyszerű folyamat, hiszen ez is sok összetevős, például a tudattalunkban zajló folyamatok mind befolyásolják ezeket, éppen ezért, ezek feltárása nem egyszerű vagy rövid folyamat és megfelelően képzett szakember segítsége szükséges hozzá.