Macron optimista volt a megbeszélések után: az államfők közös sajtótájékoztatóján jelentős előrelépésről beszélt.
Úgy vélem, hogy a mai nap fordulópont volt a megbeszéléseinkben”
- mondta Macron a találkozó után. Macron elmondta továbbá, hogy konkrét tárgyalások folynak a tartós béke elérését célzó cselekvési tervről, amelybe Ukrajnát is bevonnák. Trump hasonlóan vélekedett:
A tűzszünet és végső soron a tartós béke elérésére összpontosítunk. A mai találkozóm Macron elnökkel egy újabb fontos lépés volt ebbe az irányba”.
Trump szerint a tartós béke előtt valószínűbb a tűzszünet: „Jó lenne, ha azonnal végleges megállapodásra jutnánk, de a tűzszünet mindig egy kicsit gyorsabb. Minden harc nélküli nap több száz vagy ezer életet menthet meg. Szeretnénk látni, hogy ezt nagyon gyorsan el tudjuk-e érni” - tette hozzá. A sajtótájékoztató előtt már kijelentette, hogy a háborúnak heteken belül vége lehet. Macron később a Fox Newsnak adott interjújában kifejtette, hogy osztja Trump értékelését a mielőbbi tűzszünetről: „Szerintem ez megvalósítható” - mondta a műsorszolgáltatónak.
Szerintem az elkövetkező hetekben meg lehet csinálni”.
Macron és Trump hangsúlyozottan szívélyes volt egymással. Az amerikai elnök méltatta „különleges” kapcsolatát francia kollégájával. Macron hangsúlyozta, hogy ő és Trump egy stabil, hosszú békére törekszik Ukrajnában. Macron azonban Trump jelenlétében „agresszornak” bélyegezte Oroszországot, és ragaszkodott ahhoz, hogy Kijevet be kell vonni a háború befejezéséről szóló tárgyalásokba.
„Mi békét akarunk. De ez a béke nem jelentheti Ukrajna kapitulációját” - mondta. Ukrajnának biztonsági garanciákra van szüksége - hogy tartós megoldás és ne csak egy törékeny tűzszünet váljon lehetővé. Franciaország brit partnerével együtt az elmúlt hetekben garanciákról tárgyalt, beleértve békefenntartó csapatok telepítését egy esetleges tűzszünet biztosítására. Macron hangsúlyozta:
Nem lennének a frontvonalban. Nem lennének részesei semmilyen konfliktusnak”.
Trump meglepő módon kijelentette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök elfogadja az európai békefenntartó csapatok ukrajnai telepítését. Erről megkérdezte a Kreml vezetőjét, akinek semmi problémája nem volt vele. Maga Putyin nagyjából ugyanekkor egy interjúban nyilatkozott az USA-val folytatott eddigi tárgyalásokról, de a békefenntartó csapatokat nem említette. Európát azonban a tárgyalóasztalnál látja: „Az európaiaknak, de más országoknak is joguk és lehetőségük van a részvételre, és ezt tiszteletben tartjuk” – mondta az orosz elnök.