A francia haditengerészet hajója a bajba jutott migránsok megsegítése helyett a brit partiőrséget kérte meg egy doveri fuvarra

Vágólapra másolva!
Napról, napra egyre nő a La Manche csatornán át Nagy-Britanniába igyekvő illegális bevándorlók száma. Szerdán, azaz március 5-én a brit parti őrség több tucatnyi migránst tartóztattak fel átkelés közben. A Daily Express tudósítása szerint a francia haditengerészet Ridens nevű hajója egy 50-60 emberrel teli felfújható csónakot kísért a Csatorna középvonaláig, azaz a brit felségvizekig, mielőtt a parti őrség hajója a fedélzetére vette és Doverbe szállította őket. A Daily Mail szerint a franciák tudták, hogy a migránsok gumicsónakja tele van vízzel, mégsem segítettek, inkább rádión értesítették az Egyesült Királyság határőrségét.
Vágólapra másolva!

A brit belügyminisztérium adatai szerint március első négy napján – rekordszámban - 1168 migráns érkezett az Egyesült Királyságba a La Manche csatornán át, így az idén érkezők száma 3224-re emelkedett. Az illegális bevándorlók száma 8 százalékkal nőtt a tavaly ilyenkor érkezőkhöz viszonyítva (2983), és 9 százalékkal több, mint 2023-ban (2953). A feltételezések szerint idén legalább öt ember meghalt az átkelés során, a francia polgármesterek pedig további segítséget kértek a partjaikra sodort holttestek miatt. Az csempészek a időjárási körülmények javulását kihasználva egyre több és több migránsokkal zsúfolt lélekvesztőt bocsátanak vízre.

A francia haditengerészet hajója március 5-én hajnali 5.50-kor, négy órával azután, hogy egy gumicsónak nyomába szegődött, körülbelül 1,3 mérföldre a francia partoktól, rádión értesítette az Egyesült Királyság határőrségét a bajba jutottakról, majd átkísérte őket a Csatorna brit felére, ahol – a mindenki által hallható francia-brit rádiós párbeszédet követően – a britek átvették a migránsokat és Doverbe vitték őket.

Tisztára, mint egy vízitaxizás. A franciák azt mondták, hogy a migránsoknak segítségre van szükségük, és hívták a brit parti őrséget. A franciák egyszerűen a brit vizekre kísérték őket. Borzasztó” 

- nyilatkozta a Daily Mail-nek egy szemtanú.

Tony Smith, a határőrizeti szervek korábbi vezetője elmondta a Daily Express-nek, hogy a La Manche-csatorna megnövekedett „migránsforgalma” a vízumrendszer gyengeségeit kihasználó emberek egyre növekvő száma már régen fel kellett volna keltse a kormányzat figyelmét.

Az egymást követő kormányok által a menedékkérők számának csökkentését célzó intézkedések ellenére ismét ott tartunk, ahol elkezdtük. Sőt, a helyzet egyre rosszabb. Nem meglepő, hogy Stéphane Pinto, a franciaországi Calais-tól délre fekvő Ambleteuse városka polgármestere arra kérte Keir Starmer brit miniszterelnököt, hogy nézze meg a strandjaikat. Migránsok százai vannak egészségtelen táborokban a francia kikötőben és környékén, és arra várnak, hogy átjussanak Nagy-Britanniába”

– nyilatkozta a Daily Expressnek Tony Smith.

A brit belügyminiszter szerint a migránsokra akár öt év börtön is várhat, ha megtagadják, hogy a francia hatóságok kimentsék őket. Yvette Cooper elmondta, hogy a jövőben bűncselekménynek számít, ha egy átkelés során más életét veszélybe sodorják. Vagyis, aki a francia rendőrök utasításainak nem engedelmeskedik, gyereke(ke)t tart a törékeny lélekvesztők peremén túl, vagy gumicsónakot próbál vízre bocsátani, eljárás alá vonható és öt év börtönbüntetéssel sújtható. Ezenfelül 14 év börtönre is ítélhetik azokat, akiket kishajó-alkatrészekkel vagy mentőmellényekkel illegálisan kereskednek. A belügyminisztérium ezzel akarja megakadályozni, hogy a szervezett bűnözői csoportok az átkeléshez használható gyanús tárgyakhoz jussanak. Ms. Cooper felvázolta a Munkáspárt tervét a Csatorna-válság megszüntetésére, és ragaszkodott ahhoz, hogy a határőrség terrorellenes felhatalmazást kapjon, hogy gyorsabban azonosítsa, megzavarja és szétverje az embercsempész bandákat.

Martin Hewitt volt rendőrfőkapitány, aki alig három hónapja vette át a határbiztonsági szervezet vezetését, megbeszéléseket folytathat más rendvédelmi szervekkel, hogy további összehangolt intézkedéseket tegyenek. A bevándorlásiak és a rendőrök telefonokat, laptopokat és egyéb elektronikus eszközöket is lefoglalhatnak, mielőtt letartóztatnának valakit, ha azzal gyanúsítják, hogy a szervezett bevándorlással kapcsolatos információkat tartalmaznak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!