Tavaszi fáradtság: Amikor a természet ébred, de mi kimerültek vagyunk

Vágólapra másolva!
A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet emelkedik, és egyre több napsütésben van részünk. Ezek a változások általában pozitív hatással vannak hangulatunkra és energiaszintünkre. Mégis, sokan ebben az időszakban levertséget, kimerültséget és motiválatlanságot tapasztalnak: ez az az állapot, amit tavaszi fáradtságnak nevezünk.
Vágólapra másolva!

A tavaszi fáradtság egy átmeneti állapot, amely a tél végén és a tavasz elején jelentkezik. 

Tünetei közé tartozik az általános fáradtságérzet, levertség, aluszékonyság, koncentrációs nehézségek és ingerlékenység. 

Bár önmagában ez nem tekinthető betegségnek, jelentősen befolyásolhatja mindennapi tevékenységeinket. Ezzel szemben a szezonális affektív zavar (SAD) egy olyan hangulatzavar, amely általában ősszel és télen jelentkezik, de ritkán tavasszal vagy nyáron is előfordulhat. A SAD tünetei közé tartozik a tartós levertség, reménytelenség érzése, alvászavarok és sokszor a súlyingadozás. Fontos megkülönböztetni a tavaszi fáradtságot a SAD-tól, mivel utóbbi súlyosabb és hosszan tartó állapot, szakember igénybevételét is igényelheti.

Bár a tavaszi fáradtság igencsak megterhelő lehet, fontos még megkülönböztetni a burnout, a kiégés állapotától, amely egy krónikus stressz következtében kialakuló állapot, érzelmi kimerüléssel, csökkent teljesítőképességgel is jár. A tavaszi fáradtsággal ellentétben a kiégés nem évszakhoz kötött és hosszabb idő alatt is alakul ki. 

Ennek tünetei az általános érzelmi kimerülés, az elidegenedés érzése, a csökkent teljesítőképesség, és gyakoriak a fizikai panaszok is, ami hajlam kérdése is, de leggyakrabban a fejfájás és az emésztési panaszok.

A tavaszi fáradtság hátterében több ok is állhat, többek között különböző hormonok (melatonin, szerotonin) változásai, amik befolyásolhatják a hangulatot és az energiaszintet. Az sem mindegy, hogy a téli hónapokban mekkora hangsúlyt fektetett valaki a vitaminok pótlására, különösen a D-vitamin raktár csökkenhet a napfény hiánya miatt, ami hozzájárulhat a fáradtságérzethez. A mozgáshiány szintén szerepet játszik a tavaszi fáradtság kialakulásában, a hidegebb időben érthetően keveseknek van kedve mozogni, ez azonban meglátszik az állóképességen és energiaszinten is.

A tavaszi fáradtság ellen leginkább a prevencióval tehetünk: érdemes még a téli hónapokban kialakítani egy kiegyensúlyozott étrendet, amit kiegészít a rendszeres testmozgás, valamint érdemes pihenőidőszakokat is tervezni, még akkor, amikor nem érzi magát túlhajszoltnak az egyén. Nincsen tehát csodaszer, sőt, inkább egyszerű és sokszor bagatell megoldások vannak, amelyekre hajlamosak vagyunk legyinteni, "Ezt eddig is tudtam", viszont az alkalmazásuk sokszor elmarad, vagy már akkor történik meg, amikor már kialakult az állapot, ilyenkor pedig ezek a módszerek már kevésnek bizonyulnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!