A belügyminisztérium szóvivője bejelentette: „A német biztonsági hatóságok terrorfenyegetettségre vonatkozó konkrét figyelmeztetései miatt Nancy Faeser szövetségi belügyminiszterasszony lemondta a szíriai fővárosba, Damaszkuszba tervezett, ma reggelre tervezett utazását, mielőtt a jordániai fővárosból, Ammánból elindult volna”. Faeser a döntést osztrák kollégájával Karnerrel együtt hozta meg.
A közlemény így folytatódott: „Hírszerzési információk szerint a küldöttséget és a bevetett biztonsági erőket fenyegető potenciális veszély jelentős volt. Nem lehetett kizárni, hogy a német és az osztrák delegáció ellen merénylet előkészítése folyt.”
Az utazást szigorú biztonsági óvintézkedések mellett tervezték, és nem hirdették meg nyilvánosan. A megbeszéléseket az átmeneti kormány két miniszterével és az ENSZ segélyszervezeteinek képviselőivel tervezték.
A megbeszélések középpontjában a biztonsági kérdések és a szíriai menekültek visszatérésének kilátásai álltak volna.
Németország és Ausztria különösen intenzíven dolgozik azon, hogy a szíriai állampolgársággal rendelkező súlyos bűnelkövetők és veszélyes személyek a lehető leggyorsabban visszakerülhessenek Szíriába
– mondta a belügyminisztérium szóvivője.
Szövetségi Migrációs és Menekültügyi Hivatal (Bamf) a bizonytalan helyzet miatt jelenleg nem hoz döntést a szíriaiak menedékkérelmeiről.
Szíriában még mindig vannak kisebb csoportjai az Iszlám Államnak és az al-Kaidának, akiket még nem sikerült felszámolni, sem az oroszoknak, sem az amerikaiaknak az elmúlt években. Elképzelhető, hogy valamelyik radikális csoport információhoz juthatott a tervezett látogatásról, például a damaszkuszi repülőtéren dolgozó alkalmazottól és ezután döntöttek egy támadás megszervezéséről. A szír fővárosban az elmúlt hetekben nyugalom volt, egy fegyveres csoport sem hajtott végre akciókat. Összecsapások csak az volt Asszád rezsim támogatói és a kormányerők között voltak nagyjából két hete a tengerparti övezetben Latakijja környékén.
Az sem kizárható, hogy az exelnökhöz Asszádhoz köthető csoportok akartak merényletet végrehajtani nyugati politikusok ellen, mivel ezzel aláásnák az új kormányba vetett bizalmat és annak erőfeszítéseit a nemzeti megbékélésre. Németország egy hete nyitotta meg ismét nagykövetségét Damaszkuszban, amely a polgárháború kirobbanásakor bezárt. Az új kormány célja mindenképpen a nemzetközi elismerés és a diplomáciai kapcsolatok ismételt felvétele a világ országaival.