Szörnyecskék: egy különleges karácsonyi rémmese

Vágólapra másolva!
Negyven éve mutatták be az egyik legérdekesebb karácsonyi filmet. A Szörnyecskék felvonultatja a családi vígjáték, a fantasy és a horror elemeit, különleges elegyet alkotva.
Vágólapra másolva!

Randall Peltzer (Hoyt Axton) sikertelen feltaláló, aki egy idős kínai férfi boltjában meglát egy különleges lényt, a bájos szőrpamacs mogwai (kantoniul: ördög) Gizmót, amit végül hazavisz karácsonyi ajándék gyanánt, és a fia, Billy (Zach Galligan) hamar családtagként kezeli a jövevényt, megfeledkezve azonban a lényhez kapott "használati utasításról": Gizmót távol kell tartani a fénytől és a víztől és nem ehet éjfél után – kisvártatva Gizmo újabb, már kevésbé kedves lényeket (gremlinek) szül, amik pokollá változtatják a tipikus amerikai kisváros karácsonyát. Az 1984-ben bemutatott, Steven Spielberg és Michael Finnell producerkedésével, Joe Dante által rendezett és minden idők egyik legsikeresebb karácsonyi filmjének, a Reszkessetek, betörők! rendezője, azaz Chris Colombus által írt Szörnyecskék pont úgy indul, mint egy tipikus családi komédia, úgy folytatódik, mint egy fantasy és egy klasszikus horrorfilmben csúcsosodik ki, hogy végül azért mégis a karácsony szelleme arasson diadalt.

Szörnyecskék
Szörnyecskék
Fotó: Warner Bros.

A Szörnyecskék tehát igazi műfaji hibrid, sőt, bizonyíték arra, hogy családi horrorfilm igenis létezik (a karácsonyi horrorfilm létezését az 1974-es Fekete karácsony óta nem lehet vitatni).

A film óriási siker volt: a 11 millió dollárból készült Szörnyecskék 212 millió dollárt hozott világszerte a Warnernek a mozipénztáraknál. Nem csoda, hogy végül kisebb franchise lett a gremlinek kalandjaiból: a folytatás 1990-ben készült el (Szörnyecskék 2. - Az új falka, r.: Joe Dante), a harmadik részt 2013 óta tervezik, de készült gremlines könyv és tévésorozat (2022) is. És persze megihletett olyan filmeket, mint a Vérszomjas szörnyecskék (1984), a Troll (1986) vagy A koboldok éjszakája (1988).

Szörnyecskék: három fontos ok, amiért karácsonyi filmről van szó

Ahogy például a Drágán add az életed esetében, a Szörnyecskék kapcsán is kérdés, elég-e a karácsony időpontja ahhoz, hogy karácsonyi filmként lehessen hivatkozni rá.

Íme három ok, amiért a Szörnyecskék hamisítatlan karácsonyi film:

1: A film karácsonyi környezete szerves része a történetnek. Már a helyszín, a kitalált kisváros neve karácsonyi filmre utal, Kingston Falls ugyanis kísértetiesen hasonlít minden idők legfelemelőbb amerikai karácsonyi filmjének, Az élet csodaszép kitalált városkájának, Bedford Falls nevére, de ami ennél fontosabb: a gremlinek szó szerint a karácsonyi ünnepet fenyegetik, hiszen itt minden beállítás, díszlet a karácsonyról szól.

2: A főhős Billy Peltzer (Zach Galligan) erkölcsi értékei és helytállása pont arra emlékeztetik a nézőt, mit is tartunk fontosnak ebben az ünnepkörben. Nem csábítja a kapzsiság, motivációi tiszták és önzetlenek. Hűséges és odaadó.

3: S ha már erkölcsök. A Szörnyecskékben nem is a gremlinek, hanem Kingston Falls egyetlen kapzsi és önző embere, a helyi bankot vezető Ruby Deagle (Polly Hollyday) a fő gonosza. Karakterében egyaránt emlékeztet a már említett Az élet csodaszép önző bankárfigurájára, illetve Charles Dickens Karácsonyi énekének fösvény Scrooge-jára. 

Akárhogy is: a Szörnyecskéket mindig jó újranézni, mert bizonyítja, hogy a napjainkban divatos CGI korántsem pótolhatja az alkotói kreativitást, de különösen karácsony idején érdemes újra elővenni, mert a humoros borzongás mellett a szívet is képes újra felmelegíteni.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!