Top 5 film decemberben: ezeket érdemes nézni idén karácsonykor
![That Christmas, Azon a karácsonyon, Netflix](https://cdn.origo.hu/2024/12/DHdgMpfKcVePuOOofkgHNN2tJnQ1dj3zITqAR-ZCWr0/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2Q1ZDBlYjdiZGYzZDRkOTliNzYzYzg2YTU2NDMyZmJj.webp)
Az év utolsó hónapjában is érkeznek még izgalmas produkciók a Magyarországon is elérhető tartalomszolgáltatókra, valamint a mozikba is. Mutatjuk az újabb filmpremierek listáját, ez lesz az idei Top 5 film decemberben! Eközben az októberi és a novemberi kínálatot a linkre kattintva tekintheti meg!
Több, egymásba fonódó történetet mutat be a Netflixre érkező animációs film, amely egy képzeletbeli ünnepi szezonban, Angliában játszódik. Egy szégyenlős fiú, akinek elakad a szava az imádott lány előtt? Az Azon a karácsonyon lehet, hogy egy rajzfilm, de könnyen elképzelhető, ugyanis az Richard Curtis írta a forgatókönyvet és rendezte, aki az Igazából szerelem társszerzője is volt. A filmet három, szintén Curtis által írt gyerekkönyv ihlette, és egy hangulatos animáció, amely egy festői suffolki tengerparti faluban játszódik, ahová megérkezik maga a Télapó is, azoban egy heves hóesés keresztül húzza még az ő számításait is, amikor megakadályozhatja a lakosokat abban, hogy együtt töltsék a nagy napot. Ez a „bájos ünnepi játékfilm mindenkinek kínál valamit, különösen azoknak, akik elérkzékenyülnek az emberi kapcsolatokról szóló fényes történetektől” - írja Kate Erbland az IndieWire-ben.
A Netflix december 6-án mutatja be a D.J. Caruso által rendezett és Timothy Michael Hayes által írt Mária című bibliai filmet. Noa Cohen alakítja Máriát, Ido Tako pedig József szerepét kapta meg. Heródes királyt pedig nem más, mint a legendás Sir Anthony Hopkins játssza majd. A cselekmény persze köztudott, de rengeteg izgalmat tartogat a nézők számára, hiszen Máriát a földöntúli fogantatás után kiközösítik, majd menekülni kényszerül, amikor Heródes csillapíthatatlan hatalomvágya mitt gyilkos hajszát indít el az újszülött után. A Szűz Máriáról szóló Netflix-film vitákat váltott ki az izraeli színészek nemzetiségét illetően. Egyesek antiszemitizmussal vádolják az alkotást, míg mások Palesztina eltörléseként kritizálják. Ugyanis palesztin aktivisták szerint a film történelmileg pontatlan, mert Mária és József valójában palesztinok voltak.
Bár számos színész alakította már Superman karakterét, de legtöbbeknek azóta is az első, Christopher Reeve arca és neve ugrik be a a karakter neve hallatán. Reeve filmsztárrá válását egy 1995-ben bekövetkezett közel halálos lovasbaleset követte, melynek következtében a színész nyaktól lefelé lebénult, majd 52 évesen halt meg. A róla készült megindító dokumentumfilmben többek között megszólal Glenn Close és Susan Sarandon is, akik jó kapcsolatot ápoltak a tragikus sorsú színésszel, aki balesete után a gerincvelő-sérültek kezeléséért és a fogyatékosok jogaiért harcolt aktivistaként. A világpremier a 2024-es Sundance Filmfesztiválon volt, azóta 6 Critics Choice Awardot kapott a Reeve életéről szóló dokumentumfilm.
A Gyűrűk Ura: A Rohirrimek háborúja egy fantasy anime, mely J. R. R. Tolkien karakterei alapján készült, az eredeti trilógiában elbeszéltek előtt 183 évvel játszódó történetneket mutatja be Lovasvég legendás királyáról, Pörölykezű Helmről. A történet ötletét Tolkien regényének végén található függelékből meríti, így főszereplőit korábban még nem láthattuk a vásznon. Ráadásul japán rendezője van, Kenji Kamiyama, aki japán anime stílusban készítette el a filmet.
Amikor felvetették az animét, akkor kezdett el igazán pörögni az agyam... Azonnal eszembe jutott az ötlet, hogy elmeséljem ezt a történetet...
Úgy éreztem, hogy ez a történet működne az animében, mert annyira karakter-alapú, és egyben a saját világán belül van. Megszólít bizonyos dolgokat, amelyek nagyon jól működnek a japán történetmesélésben” - idézi a BBC Culture Philippa Boyens producer és társíró nyilatkozatát.
Az oroszlánkirály rajzfilmként, színpadi musicalként és a rajzfilm fotórealisztikus feldolgozásaként is hatalmas sikert aratott, és most a franchise a Mufasa: Az oroszlánkirály című filmmel tér vissza, mely a fotórealisztikus remake előzménye. A film Lin-Manuel Miranda új dalaival megzenésítve meséli el, hogyan tette meg Szimba árván maradt apja, Mufasza a veszélyes utat a Büszkeség földjére.
A film legnagyobb meglepetése maga a rendező személye, Barry Jenkins, akit leginkább a Holdfény című Oscar-díjas drámájáról ismerhetünk. Sok kritika érte Jenkinst, amiért elvállalt egy Disney-előzményfilmet, de elmondása szerint Jeff Nathanson forgatókönyve meggyőzte őt arról, hogy ez a projekt neki való.
Hihetetlenül megindítónak találtam a történetet. Van ez a karakter, akiről tudjuk, hogy eredendően nagyszerű, vagy eredendően királyi, és mi tényleg belemerülhetünk, és felfedezhetjük, hogyan vált azzá.
Azt is megvizsgáljuk, hogy mitől lesznek egyes emberek jók, mások pedig gonoszak, és hogy az emberek alapvetően nem csak egyik vagy másik" - indokolta döntését Barry Jenkins a New York Times érdelődésére.