Díjazták a női igényekre figyelő munkaadókat

Vágólapra másolva!
Átadta a Magyar Női Karrierfejlesztési Szövetség a legjobb női munkahelyeknek járó díjakat egy csütörtöki konferencián. A díjazottak a rugalmas munkaformák - részmunka, távmunka - alkalmazásával és a munka-magánélet egyensúlyának biztosításával érdemelték ki az elismerést. A konferencián elhangzott: az utóbbi tíz évben a magyar nők gondolkodásában a család és a munka ugyanolyan fontos lett, valamint az Egyesült Államokban sincsenek irigylésre méltó helyzetben a kisgyermeket nevelő nők a munka világában.
Vágólapra másolva!

"Azért szeretek itt dolgozni, mert ez az első olyan munkahelyem, ahol nem ciki, hogy gyermekem van"- méltatta munkaadóját Nyemcsók Éva, a Factory Creative Studio Kft. munkatársa. A szegedi székhelyű médiakommunikációs ügynökség az egyik díjazottja az idei Legjobb Női Munkahely pályázatnak, amelyet a Magyar Női Karrierfejlesztési Szövetség hirdetett meg, és amelynek díjátadójára egy csütörtöki konferencián került sor. Az évente meghirdetett díj odaítélésének bírálati szempontjai egyebek mellett a munka-magánélet egyensúly, az édesanyák karriertervezésének, a részmunkaidő lehetőségének biztosítása, valamint az egészséges életmódért tett lépések.

Részmunka és távmunka: van rá igény

A nyertes cég a kisgyermekeseknek igény esetén 4-6 órás részmunkaidőt, távmunkát biztosít, szüléskor pedig egyszeri pénzbeli támogatást nyújt. Miként zajlik a rugalmas munkavégzés? "Napközben skype-on tartjuk velük a kapcsolatot - nekik mindössze heti egy meetingen kell megjelenniük az irodában"- magyarázza Nyemcsók Éva. Emellett a céghez hetente jön masszőr, és a szülők alkalomadtán magukkal hozhatják gyermekeiket az irodába is, ha szükséges.

A nők számára ideális lehetőségeket biztosító hat másik vállalat is hasonló okból került a díjazottak közé. Annyit azért érdemes megjegyezni, ők együtt inkább a kivételek közé tartoznak a magyar cégvilágban. A női igényekhez igazodó munkahelyi kultúra ugyanis még nem nyert teret Magyarországon.
Egyre fontosabb a munka a nőknek

Igény pedig lenne a mamabarát kezdeményezésekre - már csak azért is, mert 2000 óta változott a munka-család-karrier súlypontja - derült ki a konferencián dr. Pongrácz Tiborné demográfus, a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének igazgatóhelyettesének előadásából. "A magyar társadalom egyértelműen konzervatív volt és családcentrikus álláspontot képviselt egy évtizeddel ezelőtt is. 2001-ben még egyértelműen abba az irányba mutattak a trendek, hogy a család a legfontosabb, és biztosan nem lesz maradéktalanul boldog, akinek nincs gyermeke. Előbbi állítással a magyar lakosság 79 százaléka, míg utóbbival 63 százalékuk értett egyet. Akkor 71 százalék úgy vélekedett, hogy a család fenntartása egyértelműen a férfiak feladata. Mára azonban rengeteget változott a helyzet. Tavaly a legalább főiskolai végzettséggel rendelkező nőknek már csak a 60 százaléka helyezte a prioritási lista elejére a családot. Ma már a többség számára egyforma fontossággal bír a munka, a karrier és a család, mindent egyformán és hatékonyan szeretnének megvalósítani. Ez persze a többségnek nagyon nehezen megy, vagy egyáltalán nem, ebből is adódik rengeteg feszültség "- vázolta a helyzetet a kutató.

USA: nagy bajban a gyermeket egyedül nevelő nők

Nem csupán Európa keleti felén kihívás a munka és a család összehangolása. "Az Egyesült Államokat úgy emlegették mint a lehetőségek hazáját, de a válság sajnos sok mindent felülírt" - jellemezte a helyzetet Lynn Gardner Heffron, az esélyegyenlőségi tanácsadással foglalkozó washingtoni Diversity Spectrum Corporation alapító elnöke. Lynn Gardner hozzátette, az USA-ban épp a nők a gazdasági válság legnagyobb vesztesei. A gyermekeiket valamilyen okból egyedül nevelni kényszerülő nők közel 40 százaléka ma már szegénynek számít - ezzel párhuzamosan a középosztály is lecsúszóban van, miközben a kormányzat a válságra hivatkozással épp a szociális juttatások összegét igyekszik lefaragni. A trendek nem kedveznek a gyermekvállalási kedvnek sem. "A válság, a magas tandíjak, a visszafizetendő diákhitelek és a költséges egzisztenciaalapítás sokakat - a fiatal amerikai nők közel felét - ma már arra készteti, hogy minél később, rosszabb esetben egyáltalán ne is vállaljanak gyermekeket" - fűzi hozzá. Ráadásul a munkaadók sem igazán empatikusak a leendő szülőkkel - így aztán ritkán tartanak meg egy tehetségesebb munkavállalót három évnél tovább. Az amerikai nők főként a rugalmasság hiányát nehezményezik a cégek részéről.

Kevesebbet keresnek a hölgyek mindenhol

A pályatervezés és a karrierépítés terén sem adnak sok okot a derűre a tapasztalatok és a fejlemények a tengerentúlon. "Még mindig jelentős a férfi- és a női bérek közötti különbség - ha egy férfi munkavállaló bérét 1 dolláros egységben határozzuk meg, akkor a hölgy csupán 77 centet kap meg ugyanabból az egységből." Magyarországon egyébként átlagosan 10 és 20 százalék közé tehető a férfi és női bérek közötti szakadék. A különbség legélesebben a felsővezetők fizetési ívein érhető tetten, itt akár 25 százalék is lehet a differencia.

A Legjobb Női Munkahely pályázat díjazottjai: Factory Creative Studio Kft., Cisco System Magyarország Kft., Kürt Zrt., Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. Észak-Dunántúli Vízmű Zrt., Unilever Magyarország Kft. Különdíjas: Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület.