Ingatlanközvetítők: ritka a fix bér és a munkaszerződés

Vágólapra másolva!
Ingatlanközvetítő, ingatlanügynök, ingatlanreferens, értékesítő. Ahány álláshirdetés, annyi megnevezés, de a lényeg: ingatlanokat adnak-vesznek. E heti állásvadászatunkon az ingatlanügynöki apróhirdetések piacán néztünk körbe, hogy kikémleljük: mennyit kaphat kézhez egy sikeres értékesítő és milyen adottságok kellenek az érvényesüléshez. Körképünkből kiderül: legtöbbször vállalkozóként, jutalékos rendszerben történik az alkalmazás.
Vágólapra másolva!

Elsőként egy pesti ingatlaniroda állásinterjújára próbálunk meg időpontot kérni. Mindhiába. Informátorunkon keresztül sikerül kideríteni: csak az elmúlt egy hétben annyian jelentkeztek az ingatlaniroda fix plusz jutalékos fizetéssel kínált állására, hogy időpontra a következő két hétnél előbb ne is számítsak. Annyit elöljáróban még elmondanak: legalább négykörös állásinterjúra számíthatnak az érdeklődők. A sikeres értékesítő náluk egyébként nettó 90 ezer forint körüli fizetésre számíthat, plusz a 3-4 százalékos jutalék 30 százalékára minden egyes eladott ingatlan után. A franchise-rendszerű ingatlaniroda megbízási szerződést - tehát nem alkalmazotti státuszt munkaszerződéssel - a kiválasztottnak, aki sikeresen túlesett a több körös interjúkon.

Munkába állás két hetes tréning után

A következő, nem csak a telefonos kíváncsiskodás szintjén zajló ingatlanreferensi állásinterjú helyszíne egy országos szinten franchise-szisztémában üzemeltetett ingatlaniroda, amelyet a tulaj egy közkedvelt bevásárló centerben üzemeltet. Az interjút a huszonéves, irodavezető hölgy vezényli le, aki saját bevallása szerint hat éve van a szakmában, és ez a helyzet neki teljesen testhezálló. Amennyiben megfelel a jelentkező, legalább két hetes intenzív tréning után lendülhet akcióba. A képzésen végigzongorázzák az ingatlanértékesítés jogi és pénzügyi hátterét. Tanulnak tárgyalástechnikát, de építészeti alapismereteket és anyagismeretet is. "A helyismeret nélkülözhetetlen. A jó ingatlanos hitelesebb, ha jól ismeri egy ház építészeti stílusát is" - teszi hozzá.

Az ingatlanosok vállalkozóival dolgoznak

Alkalmazotti státusz egyébként náluk sincsen. Az értékesítő minden eladás után az ingatlan értékének 3 százalékát kapja kézhez, ami "egy 60 milliós rózsadombi luxusvilla eladása után azért nem rossz."- mondja kedvcsinálónak. A cég nem dolgoztat feketén, de megbízási szerződéssel sem: a munkába állás feltétele vállalkozói igazolvány, de minimum egy mástól kért számla.

Jelentkezők 20 és 60 között

A második interjúhelyszín egy forgalmas közlekedési csomópont peremén berendezkedett ingatlaniroda. A tulajdonos férj és feleség. A cégtulaj húsz perces késéssel érkezik az interjúra, az előszobában már többen várják: a jelentkezők között van 20 éves, levelezős gimnazista, középkorú hölgy és pályakezdő. Az ott dolgozók életkora is vegyes: huszonéves fiútól az ötvenéves úrig mindenki megfordul itt. Aztán kezdődik az interjú, több, mint félórás, alaposan kivesézve a részleteket. Záporoznak a kérdések a bőrfotelből. A tulaj hosszasan faggatózik: elképzelésem szerint miből áll a munkakör, mennyire vagyok rugalmas, félállást, vagy teljes munkaidős feladatokat szeretnék-e, van e jogosítványom és mennyire vagyok otthon a számítógép-kezelés terén.