Jól jött az orvosbotrány

Vágólapra másolva!
Jókor jött az orvosbotrány, mert rávilágít az egészségügyben meglévő áldatlan állapotokra - állítja Mihályi Péter közgazdász, a Veszprémi Egyetem tanára. Ezt annak kapcsán mondta a Világgazdaságnak, hogy az úgynevezett színlelt szerződések megszüntetése miatt az eddig vállalkozóként dolgozó orvosok jelentős része nem hajlandó aláírni a közalkalmazotti státusba sorolásról szóló szerződést, többen távol maradtak a kórháztól, emiatt el kell halasztani tervezhető műtéteket.
Vágólapra másolva!

A szakember úgy fogalmazott: ha az eddig színlelt szerződésben foglalkoztatott doktor nem hajlandó aláírni a közalkalmazotti szerződését, lépjen csak ki. Orvosok híján bizonyos kórházi osztályokat be kell majd zárni, így megindulhat végre a szerkezetváltás. Ha nem lesz altatóorvos az egyik kórházban, lesz a másikban, ahol ellátják majd a beteget. Amúgy is kihasználatlanok a kapacitások, indokolatlan, hogy egy műszakban dolgoznak a kórházakban, az pedig végképp felháborító, hogy az ágyak harmadán szociális indokok miatt fekszenek a betegek. Számukra szociális intézményeket kell kialakítani.

Nem folytatható az a gyakorlat, hogy a nappal főállású közalkalmazott doktor délután vállalkozóként dolgozzon a kórházban. S létezik a színlelt szerződés egy másik típusa is, amikor csak azért köt szerződést egy másutt dolgozó orvossal a kórház - akinek egyáltalán nem tart igényt a munkájára -, hogy megfeleljen a gyógyításhoz előírt személyi feltételeknek, mert különben nem finanszírozná munkáját a biztosító - állítja Mihályi. A közpénzekkel folytatott csalásnak véget kell vetni - tette hozzá.