A politikai hovatartozás dönt egy állás elnyeréséről?

Vágólapra másolva!
Egyre komolyabb kiválasztási szempont az állásra jelentkezők politikai preferenciája, kiváltképp azoknál a vállalatoknál, ahol a nagypolitika befolyásolja a folyamatokat. A hazai szabályzók értelmében azonban jogsértést követnek el munkavállalókat politikai  preferenciájuk miatt diszkrimináló vállalatok - írja a Világgazdaság.  
Vágólapra másolva!

A jelenség nem új keletű. Az utóbbi hetek felfokozott politikai hangulata miatt a kérdés újra terítékre került. "Ha valaki mosóport, üdítőitalt árul, nem fontos kérdés a pártpreferencia. Ám azoknál a vállalatoknál, ahol a politika befolyásolja a működést, meghatározó lehet a politikai preferencia -kiváltképp vezetői pozíciókban" - nyilatkozta a Világgazdaságnak Lukács Zsolt, a Telkes Zrt. ügyvezető partnere.

Előfordul, hogy a politikai hovatartozás dönt az állás elnyeréséről

A szakember azt is hozzátette: a leglényegesebb a szubjektív tényező, hogy a felsővezető vagy az interjúztató milyen politikai irányvonallal rokonszenvezik. Sághy András, a Kienbaum Hungary ügyvezető igazgatója igazgatója úgy látja: a hasonló elvűség két, azonos kvalitású szakember felvételiztetésekor lehet meghatározó. "Amennyiben kideríthető a pártpreferencia, szinte biztosan a vállalati vagy személyes preferenciájuknak megfelelő szakembert választják." A szakemberek arra is kitértek: megrendelőik mostanában sem fektettek nagyobb hangsúlyt az állásokra pályázók politikai beállítottságára, mint korábban.

Már készül a diszkriminatív interjúkérdések listája

"Az a kérdés, hogy ki milyen újságot olvas, televíziót néz, miként értékeli az elmúlt hetek politikai eseményeit, mi a véleménye a megszorító csomagról, vagy melyik pártnak milyen tanácsokat adna a jelenlegi helyzet kezelésére-ezek mind olyan kérdések, amelyekkel gyorsan kideríthető a politikai irányultság. A hazai szabályzók értelmében jogsértést követ el az a vállalat, amely a politikai vélemény, hovatartozás miatt diszkriminál például egy munkavállalót. Ám a kérdések azonban önmagukban nem diszkriminatívak, kivéve, ha az elhangzó válaszok miatt esik el valaki egy állástól" -mondta Demeter Judit, az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) elnöke. Az EBH novemberben ad ki állásfoglalást a diszkriminatívnak minősülő állásinterjú kérdésekről.