Nincs áttörés a távmunkafronton

Vágólapra másolva!
Áttörés nem történt, némi növekedés azonban megfigyelhető a hazai távmunkás foglalkoztatásban. Szakemberek a foglalkoztatottak 4 százalékára becsülik a hagyományos munkahelytől távol, Internet-kapcsolaton át dolgozók arányát, ami még mindig csak a nyugat-európai átlag egynegyede. A cégek többsége idegenkedik, ennek ellenére vannak bíztató projektek.  
Vágólapra másolva!

2002-ben nagy elánnal indult neki a kormányzat a távmunka népszerűsítésének. Konferenciákat tartottak, pályázatokat írtak ki, szakmai szervezetek megalakulását segítették. Áttörést vártak az otthonról, internetes kapcsolattal történő munkavégzésben, ami egyelőre nem következett be. A munkavállalóknak jelenleg körülbelül négy százaléka, 80 ezer munkavállaló dolgozik részben vagy teljesen otthonról, ami még csak negyede az európai átlagnak. A Magyar Távmunka Szövetség kis mértékű növekedést regisztrált az utóbbi években. "Számos cég keresett meg minket azt kérve: tájékoztassuk a távmunka bevezetéséről. Többségük viszont a terveket nem ültette át a gyakorlatba" - mondja Forgács Tamás szakmai alelnök.

Több hónap az átállás

A szakmai vezető szerint ennek oka, hogy a cégek nem ismerik eléggé ezt a foglalkoztatási formát, akik pedig már hallottak róla, azok időhiányra hivatkozva vetik el bevezetést. Az átállás ugyanis több hónapot vesz igénybe, ráadásul részletes stratégiai kidolgozást is igényel. A befektetés viszont rövid időn belül megtérül.

IT cég: költözés miatt létesített távmunkát

Persze akadnak kivételek. Egy számítástechnikai cég a belvárosból az agglomerációba költözött. A vállalat munkatársai megtartása érdekében felajánlotta az otthoni munka lehetőségét, amivel a dolgozók egy része élt is. A biztosítótársaságok is kezdik felismerni ennek a foglalkoztatási formának az előnyeit: Egyre több üzletkötő dolgozik távmunkásként" - állítja Forgács Tamás.

KSH: adatfeldolgozás egy zalai faluból Győrbe

Sikerként könyveli el a Központi Statisztikai Hivatal két éve indított projektjét. A program hátterében az állt, hogy a hivatal átszervezésével megszűntek a megyei igazgatóságok, és régiós központok jöttek létre. Aki egy zalai faluból járt be Zalaegerszegre, annak Győrbe kellett volna költöznie, hogy megtarthassa munkahelyét. A távmunkahelyek kialakításával megoldódott a problémája: zalai otthonából dolgozik interneten keresztül a győri régiós igazgatóságnak.
A KSH-nál 2005. február 15-től 85 köztisztviselő végez otthonában adatfeldolgozó tevékenységet, és 12 informatikus alkalmazásfejlesztési munkát.

Belső honlap, heti egy találkozó

A hivatal minden távmunkahelyet szélessávú internet-kapcsolattal, tűzfallal szerelt fel. Az otthoni végpontokból személyes azonosítóval léphetnek be a munkavállalók, és az üzleti-magán célú hívásokat is különválasztják. Hogy elkerüljék a dolgozók elszigetelődését, létrehoztak egy belső honlapot, amelyen a távmunkások minden, a KSH-val kapcsolatos hírt megtalálhatnak. Emellett a munkatársaknak legalább heti egyszer szükséges meglátogatniuk a képviseletet. Az eredmény nemcsak pénzben mérhető, hanem a munkatársak elégedettségében is megmutatkozik. Az igazgató ugyanis arról számolt be: a létszám alig változott az utóbbi másfél évben, a fluktuáció minimális a távmunkások körében.

Egy évbe telt a teljes átállás

Nyitrai József, a KSH Győri Igazgatóságának igazgatója elmondta: bár a teljes átállás több mint egy évbe telt, mostanra már érezni a pozitív hatásokat: a távmunkások ugyanannyi munkát végeznek, mint az irodában tevékenykedők, az irodai költségek pedig nagyban lecsökkentek.

Távmunkaházak létesülnek

A távmunka terjesztésének másik módja internetkapcsolattal, számítógépes munkaállomásokkal felszerelt távmunkaházak létesítése. "Az idén fejeződött be az ország első kistérségi távmunka stratégiájának kidolgozása is, amelyet az EU Regionális Fejlesztés Operatív Programjának keretében a Nagykátai Kistérség készített el. Egy távmunkaház kialakítása is megkezdődött Örkény községben, amely mintaprojekt kíván lenni a vidéki foglalkoztatást elősegítő távmunka gyakorlati alkalmazásra. A projektek mellett együttműködés indult a csíkszeredai Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel is egy távmunkaház megvalósítására - sorolta a projekteket Forgács Tamás.

Állami támogatás pályázati úton

A cégek pályázat útján támogatást nyerhetnek távmunkahelyek kialakítására A munkaügyi tárca 2004-ben 782, 2005-ben 772, idén pedig 715 távmunkahely kialakításához járult hozzá bér- és képzési támogatással. A folyósítások összege 2004-ben mintegy 344 millió, 2005-ben 410 millió, az idén pedig 434 millió forintot tett ki.
A minisztérium jövőre is támogatja a távmunkahelyek kialakítását. A pályázatok részletei azonban egyelőre még nem ismertek - tájékoztatott a tárca.

Oroszi Babett