Még nincs magyar roham a holland álláspiacra

Vágólapra másolva!
Május elsejével Hollandia megnyitotta munkaerőpiacát a magyarok előtt, az érdeklődés azonban a nyitás utáni első két hétben csekély volt. Pedig állásajánlatok vannak, néhány nap alatt elintézhető az adminisztráció. A keresetek pedig még fizikai munkánál is bruttó 1400 eurónál (340 ezer forint) kezdődnek.
Vágólapra másolva!

Idén Hollandia az EU kilencedik "régi" tagállamaként májustól teljesen megnyitotta munkaerőpiacát az újonnan csatlakozott országok, köztük Magyarország dolgozói előtt. Így két hete már nemcsak Nagy-Britanniában, Írországban, Svédországban, Finnországban, Görögországban, Spanyolországban, illetve Olaszországban és Portugáliában vállalhatunk munkát munkavállalási engedély nélkül.

Egyelőre a magyarok nem árasztották el a holland munkaerőpiacot. Legalábbis érdeklődésünkre mind magyarországi holland, mind a hágai magyar nagykövetségen valamint a budapesti Foglalkoztatási és Szociális Hivatalban is arról számoltak be, tömeges érdeklődés a magyarok részéről sem most, sem az utóbbi években nem volt tapasztalható.

Évi ezer alatt volt a távozó magyarok száma

Ezt támasztják alá a holland munkaügyi központ adatai is. Ezek szerint 2001 és 2006 között évente 600-1000 közötti munkavállalási engedélyt adtak ki magyarok számára. Tavaly és tavalyelőtt 700 alatt volt a kiadott engedélyek száma (2005-ben 627, 2006-ban pedig 659). A kint dolgozó külföldiek mindössze 1,1 százaléka volt magyar.

A magyarok többsége a németalföldi kertészetekben vállalt munkát. A többiek az építőiparban, sofőrként, hentesként helyezkedtek el és voltak kutatóként is munkát találók.

A csekély érdeklődés oka, hogy a hazai dolgozók inkább angol nyelvterületet - Angliát és Írországot - részesítik előnyben.
Pedig az EURES -az Európai Unió állásközvetítő szolgálata - állásait böngészgetve legalábbis az derült ki, bruttó 1400 eurónál (340 ezer forint) kevesebb havi fizetést a konyhai kisegítők sem kapnak. Ennél csak magasabb összegeket kínáltak a munkaadók.

Építőipar és vendéglátás: nagy munkaerőigény

"Hogy lehet elkezdeni Hollandiában dolgozni?" - kérdezhetik a holland álláspiacot megcélzó magyarok. Ehhez állás és a munkaszerződés kell, majd az adminisztráció elintézése következik. Utóbbi egyébként néhány napot vesz csak igénybe.

A németalföldi országban a gyors elhelyezkedésre elsősorban az építőiparban tevékenykedő szakembereknek, a fémipari szakmunkásoknak, a vendéglátósoknak és a magasan kvalifikált szakembereknek, például a kutatóknak van esélyük. A fizikai pozíciók esetében elegendő az angol nyelvtudás, a magasabb szintű posztok betöltéséhez azonban a holland is szükséges.

Mind a fizikai, mind a szellemi dolgozóknak tanácsos itthonról elkezdeni az álláskeresést. Erre több fórumon is lehetőségük van. Ilyen a jobpilot anyacégének, a Monsternek a hollandiai weboldala, ahol közel 60 ezer állásajánlat közül válogathatnak. De kereshetnek munkát az Európai Unió hivatalos álláskeresési portálján, az EURES-en is, ahol mindösszesen 16 312 hollandiai ajánlat szerepel.

Az adminisztratív teendők

Ha már van állás, lakhelyet kell keresni, ugyanis bejelentett lakcím nélkül nem lehet továbblépni. Ezt követően a tartózkodási engedélyt kell beszerezni a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal egyik kirendeltségén, vagy az illetékes önkormányzat lakosság-nyilvántartó osztályán. Ehhez hiteles anyakönyvi kivonat, munkaszerződés, érvényes útlevél, és négy darab fénykép szükséges.

A három hónapnál hosszabb ideig az országban tartózkodóknak nem árt tudni: nekik regisztrációs kötelezettségük is van. Az érkezésüket követő nyolc napon belül kötelező bejelentkezniük a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnál.
A dolgozóknak nemcsak tartózkodási engedélyt, hanem adóazonosító számot (BSN/sofi-nummer) is kell szerezniük. Ezt az adóhivatal helyi kirendeltségén kérvényezhetik. Érdemes emellett bankszámlát is nyitniuk. Mindezekhez útlevél, illetve a lakcímet igazoló okmány (lakásszerződés) szükséges.

A hollandiai munkahellyel rendelkezőknek nem kell biztosítás kötésével bajlódniuk. Ők csatlakozhatnak a munkahelyükkel szerződésben álló, kollektív biztosítást nyújtó biztosítótársasághoz.

Oroszi Babett