A szakácstanulók harmada külföldön dolgozna

Vágólapra másolva!
Átlagosan 1,5 millió forintot költ az állam egy szakács képzésére. Ám az összeg nagy része ajándék az EU munkaerőpiacának, mivel az alacsony hazai kereseti lehetőségek miatt egyre többen gondolkodnak néhány éves külföldi munkavállalásban - írja a Népszabadság.
Vágólapra másolva!

A budapesti Dobos C. József Vendéglátó-ipari Szakképző Iskola végzős szakácsainak csaknem harmada válaszolt igennel a Népszabadság tudósítójának azon kérdésére, hogy a bizonyítvány átvételét követően szeretne-e külföldön dolgozni. A fiatalok abban is egyetértettek: első lépésként két-három évig inkább itthon szeretnének gyakorlatot szerezni, és csak utána indulnának útnak. A motivációk közül szinte mindenkinél a pénz volt a legfontosabb. A diákok szerint Nyugat-Európában havi 300 ezer forint már indulásként elérhető. A megkérdezett fiatalok szerint a pénz mellett a szakmai előmenetel is szempont a külföldi munkavállaláskor, ráadásul később a szakmai önéletrajzban is jól mutat majd.

Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke a téma kapcsán a Népszabadságnak elmondta: az állam rengeteg pénzt dob ki az ablakon azzal, hogy az itthon képzett szakemberek külföldre vándorolnak - így gyakorlatilag az EU piacára képzi a munkaerőt. Az elvándorló szakemberekről nincsen statisztika, ám annyi bizonyos: az oktatási tárca tájékoztatása szerint az állam fejenként átlagosan 1,5 millió forintot fizet az iskolafenntartóknak egy-egy szakácstanuló teljes (közismereti, elméleti és gyakorlati) képzése során.