Beteggé tehet a nyári pihenés elmaradása

Vágólapra másolva!
A magyarok többsége nem volt nyaralni és nem is tervez huzamosabb időre üdülést a következő egy évben. Pedig legalább egy hét nyári kikapcsolódásra szükség van, máskülönben belefásulunk, rosszabb esetben belebetegszünk a munkába. Nem kell feltétlenül drága helyekre menni, hogy feltöltődve folytassuk a munkát. Hogyan lehet hatékonyan pihenni?
Vágólapra másolva!

A magyarok 80 százaléka az elmúlt egy évben nem volt üdülni és 76 százalék nem tervez öt napnál hosszabb nyaralást a következő egy évben - derül ki a Gfk Hungária és az Ipsos közvéleménykutatók május végén publikált felméréséből. A lakosság 10 százaléka belföldi, 7 százaléka külföldi pihenést tervez.

Nem feltétlenül gond, ha nem megyünk nyaralni, azonban a legalább egyhetes kikapcsolódás fontos a feltöltődés miatt. Kiss István szakpszichológus szerint egészségügyi következményei is lehetnek a túlzott munkának és a kikapcsolódás elmaradásának. "A huzamosabb ideig, szünet nélkül végzett munka pszichés és testi túlterheléshez vezethet. Ideig-óráig még ellensúlyozható a terhelés a különféle serkentő vagy nyugtató szerek - például kávé vagy alkohol - fogyasztásával, de ez tűnik az egyik legkockázatosabb megoldásnak, a hozzászokás veszélye miatt. A pihenés hiánya idővel a szervezet biológiai ritmusának zavaraihoz - alvási problémák, az anyagcsere folyamatok átrendeződéséhez vezethetnek. Utóbbi következménye az elhízás, a fogyás. A kimerültség végső stádiumában a keringési és emésztési rendszer panaszai is megjelennek. Fontos ezért, hogy az éves szabadságkeret legalább egy részét összefüggően, pihenési céllal használjuk fel."

Kikapcsolni munka után

Akik mégsem engedhetik meg maguknak, hogy elmenjenek hosszabb szabadságra, fontos, hogy megtalálják azt a tevékenységet, ami ki tudja kapcsolni őket. Erre lehetnek általános receptek, de egyénileg mindenkinek magának kell kiválasztania a számára legmegfelelőbbet. Kovács Zsolt egy pénzügyi vállalkozásban dolgozik, ahol munkájához napi szinten hozzátartozik a stressz. Számára elképzelhetetlen lenne, hogy minimális szabadidejében ne csináljon valami egészen mást. "Munkám során jelentős összegekről tárgyalok és az ügyfelekkel bizony általában nem könnyű. Sokszor úgy érzem, hogy fel tudnék robbanni, de nekem ekkor is türelmesnek kell maradnom és mosolyognom kell. Ilyenkor esténként, munka után már a családommal sem voltam képes normális hangnemben kommunikálni, leginkább nem is akartam szólni senkihez" - meséli Zsolt, aki hamar rájött, hogy ki kell találnia valamit, ahol le tudja vezetni a feszültséget. "Nekem a kerékpározás a hobbim. Hetente háromszor, miután végeztem a munkával elindulok és csak tekerek a budai hegyekben 30-40 kilométert. Itt tudok csak igazán kiengedni. Ha ezt nem tenném már valószínűleg belebetegedtem volna a sok idegeskedésbe."

Érzelmi raktárak feltöltése

Egyetért a stratégiával Kiss István. Szerinte ha a körülmények nem teszik lehetővé, hogy legalább egy munkahétnyi időre kiszakadjunk a taposómalomból, akkor fokozott figyelmet kell fordítanunk olyan tevékenységekre, amelyek segítik a feltöltődést. "Nagy az egyéni változatosság, ki miben találja meg az örömforrást. Összefoglalóan talán azt mondhatnánk, hogy alkalmas lehet minden olyan tevékenység, amelybe bele tudunk feledkezni. Annyira, hogy közben észrevétlenül repülnek el a percek, jobb esetben órák. Így megfelelő lehet kikapcsolódásként egy jó könyv olvasása, a kertészkedés, de az autószerelés vagy a futás is alkalmas eszközzé válhat. A lényeg, hogy az élvezetet megtaláljuk a tevékenységben. Kiemelten fontos szerepe lehet a családtagokkal közösen, örömmel végzett tevékenységeknek. Egy focimeccs, közös főzőcske vagy rajzolgatás - ahol nem a végeredmény, hanem az együttlét a lényeg."

Horváth Dávid egy K+F szektorban működő cégnél dolgozik és ezen a nyáron nem engedhet meg magának hosszabb nyaralást, ezért kénytelen az estéket és a hétvégéket maximálisan kihasználni a feltöltődésre. Erre régebben a szórakozást és az alkoholt választotta, de mára ráébredt, hogy vannak a kikapcsolódásra sokkal jobb módszerek is. "Régebben egy stresszes munkanap után hazamentem és alkohollal próbáltam meg oldani a feszültséget, vagy elmentem találkozni a barátaimmal a közeli bárban és ott gurítottunk le néhány korsó sört. Aztán elkezdtem érezni, hogy hiányoznak a programok az életemből és kitaláltam, hogy mi az, ahol igazán jól érzem magam. Mostanában a párommal szoktam elmenni munkaidő után görkorcsolyázni, vagy valamelyik parkba pingpongozni."

Teljesítménykényszer a tengerparton

Ha mégis szakítunk időt a pihenésre, és elmegyünk külföldre nyaralni, akkor lényeges, hogy valóban el tudjunk lazulni. Ha ez nem sikerül, annak ugyanígy megvannak a veszélyei, hiszen egy drágán eltöltött hét a tengerparton is rémálommá válhat, ha a nyaralókon úrrá lesz a teljesítménykényszer. "Ezek az emberek ilyenkor görcsösen próbálják magukat jól érezni, teljesíteni akarják a prospektusokban hirdetett programok követelményeit, percre beosztják a tengerparton töltendő idő menetrendjét vagy futva kapják be a szendvicseket a városnézés során. Ugyanúgy hajtják magukat, ahogy azt a munkahelyen is tennék" - fogalmaz Kiss István.

Hagyjuk a dolgokat a maguk útján

Hogy ne bolonduljunk bele a túlzott hajtásba, illetve a pihenésre szánt időt maximálisan ki tudjuk használni, feltétlenül építsünk be a nyári szünetbe egy kis lazítást, amikor a dolgokat hagyjuk a maguk útján haladni. Emiatt talán jobb megoldás, ha néhány napra alkalmunk adódik új környezetben, a szokásos napi rutintól eltérő dolgokkal foglalkozni. Ha nincs más lehetőségünk, akkor legalább a hétköznapok során teremtsünk lehetőséget arra, hogy napi fél órára kikapcsoljunk: egy tea mellett csevegve, a fürdőkádban ejtőzve, vagy bármilyen, számunkra kedves tevékenység során" - ad "útravalót" Kiss István.

A hat legnépszerűbb időtöltés üdüléskor (százalékban)

1.Strandolás, napozás 36
2.Városnézés31
3.Kulturális elfoglaltság 17
4.Természetjárás, túrázás 17
5.Baráti-, rokonlátogatás 16
6.Gyógyfürdők, wellness 13
Forrás: Gfk Hungária/Ipsos felmérés (2010)

Dorofejev Tamara