Külföldön dolgoz(t)unk: Írország

Vágólapra másolva!
Ambrus Róbert hat hónapja él Írország fővárosában, Dublinban. Jelenleg egy távközlési nagyvállalatnál konzultáns, mindennapi munkája során mobilszolgáltató cégek kéréseinek tesz eleget világszerte - felmérés, fejlesztés, és tervezési kérdésekben. Számos hasznos tanáccsal szolgál az Írországban munkát vállalni kívánóknak.
Vágólapra másolva!

Külföldi munkavállalása több szempontból is szerencsésen alakult. Egyrészt nem kellett állást keresnie - mivel felajánlották neki a lehetőséget -, másrészt pedig mind a munkakörnyezet, mind a bérezés megfelelt elvárásainak.

Kiutazása és munkába állása mindössze annyi adminisztratív kötelezettséggel járt, hogy magyarországi munkahelyét meg kellett szüntetnie, és a repülőjegyet kellett vásárolnia. Az anyagiakkal kapcsolatban elmondta, csupán a repülőjegy árát, és az első hónapban szükséges - ezres nagyságrendű - eurót vette magához az indulást megelőzően.

A lakásbérlés az elsődleges feladat

Megérkezését követően azonban számos elintéznivaló várt rá. "Az Írországban munkát vállalóknak az első és legfontosabb feladat a lakásbérlés. Több lehetőség közül választhatnak (Bed&Breakfast, szálloda, vagy albérlet), viszont az árak rendkívül magasak. Dublinban egy egyszoba összkomfortos kis lakás díjából, Budapesten egy szerényebb rózsadombi lakást lehet bérelni. Egy komplett lakás bérleti díja 800 eurónál (200 ezer forint) kezdődik - a felső határ a csillagos ég. Egy 3 hálószobás lakás átlagos bérleti költsége körülbelül havi 1800 euró (450 ezer forint) Dublinban, vidéken pedig ennél valamivel olcsóbb. A rezsi nem túl magas, nagyjából a budapesti rezsiköltséggel azonos.

A következő a PPS szám megszerzése

Lakást azonban mindenképp szükséges szerezni, hiszen anélkül szinte semmit sem lehet elintézni. A lakásbérlés után jöhet a PPS szám (Public Personal Number). Ez amolyan adó- és taj-szám egyben, ez azonosítja be az illetőt a hatóságoknál. Az ügyintézés elég gyors, hozzávetőleg 3-4 munkanap alatt kipostázzák a megadott címre. A PPS szám megszerzése után érdemes elkezdeni a munkakeresést. A sorrendnek nem feltétlenül kell megegyeznie az általam leírtakkal, de így könnyebben kap munkát az álláskereső. A munkahely megszerzését követőem lehet bankszámlát nyitni és biztosítást kötni. Az orvosi ellátás igen drága, és nincs kötelező társadalombiztosítás, viszont van két cég, amelyekkel ez megköthető, és természetesen többféle csomag közül lehet választani" - mondta el a konzulens.

Megérkezését követően Ambrus Róbert azonnal munkába állt. A munkakörülményekkel kapcsolatban elmondta, a hazai a "nyomába se érhet" az ottaninak. "Nem kell könyörögni a munkaeszközökért, természetes, hogy a dolgozó azonnal megkapja" - jegyezte meg.