Köztisztviselő gyakornokként Németországban

Vágólapra másolva!
Az európai közigazgatás-menedzsment szakos Stefán András (25) az EU Leonardo programja révén három hónapig gyakornokoskodott a németországi Baden-Württembergben. Készséges kollégák, csapatépítés tea mellett, magázódás és bizalmasan kezelt magánügyek jellemzik a német közhivatalokat.  A kint töltött idő alatt nemcsak német nyelvtudását fejlesztette felsőfokúra: az ügyfélorientált közhivatalok működését közvetlen közelről is megismerhette.
Vágólapra másolva!

Stefán András Leonardo ösztöndíjas hallgatóként, a Budapesti Corvinus Egyetem Közigazgatástudományi Karának (közismerten "ÁF") partnerintézménye, a Stuttgart melleti ludwigsburgi közigazgatási főiskola szervezésében jutott ki a külföldi gyakorlatra. A tartomány Korb nevű településén töltött időszakban 500 eurós ösztöndíja mellé az önkormányzat lakást is kiutalt a számára. A gyakorlati idő alatt a hivatal szinte minden osztályának munkájába bepillantást nyerhetett, miközben a németek munkastílusát is közvetlen közelről tanulmányozhatta.

Könyvelés, kiadványszerkesztés, bírságolás és adminisztráció a szakmai gyakorlaton

András kint-tartózkodása alatt úgy érzékelte: a munka nem vált egysíkúvá. A gyakornoki időszakban a kollégák többsége készségesen segítette a különféle feladatok során. Ám a közhivatalokban a gyakornoki gépeknek nincs internet hozzáférése, azzal az indokkal: a szörfözés pusztán az érdemi munkától vonná el a figyelmet.

Az anyakönyvi ügyosztályon rendszeresen kezelhette a fontosabb iratokat, a szabálysértési ügyosztályon bírságot szabott ki. A pénzügyi osztályon könyvelési feladatokat végzett, a főhivatal megbízásából a környező szőlőhegyeken geológiai tanösvényt - a hegyek kőzeteit, növény- és állatvilágát - bemutató prospektust is készített.

Részt vett az önkormányzati dolgozók gyermekei számára fent tartott gyermektábor megszervezésében, rendezvényszervezésben és egyéb adminisztratív feladatokban.

Az német mindennapok része az ügyfélcentrikus közszolgálat

Andrást kellemes meglepetésként érte a német önkormányzatok munkatársainak hazánkban még sokak által hiányolt ügyfélcentrikus hozzáállása. "A közhivatalok dolgozóinak Nyugat-Európában is meg kell küzdeniük a közszférában dolgozókat sújtó gyakori előítéletekkel-merevek, hivatalosak, miközben az adófizetők pénze juttatja őket biztos egzisztenciához"-teszi hozzá.

A hivatal alkalmazottai ugyanakkor tudatosan tesznek az előítéletek ellen: a csapatépítő megbeszélések állandó és visszatérő témája a magas színvonalú, mégis emberközeli ügyfél szolgálat továbbfejlesztése.

Tea és sütemény mellett zajlik a csapatépítési tréning

A hivatalban a csapatépítési tréningekre a rendszerint meghosszabbított ügyfélfogadási napok erre a célra kijelölt fél órás szünetében kerül sor. A dolgozók ilyenkor tea és sütemény mellett, kötetlen beszélgetés keretében beszélhetik meg az aktuális munkahelyi problémákat.

A nyolctól négyig tartó ügyfélfogadás itt is megszokott

A német hivatalok ügyfélfogadási ideje a hazánkban megszokotthoz hasonlóan 8-16 óráig, míg pénteken délután kettőig tart. A német és a hazai önkormányzatok közötti egyik legalapvetőbb különbség: nincsen jegyző. Helyettük "Hauptamptleiter-ek" dolgoznak, hasonló feladatokkal ám kevésbé széles jogkörrel. A kinti hivatali kultúrában jegyzői titulussal ellátott "Notar" az önkormányzattól függetlenül dolgozik és többnyire ellenőrzési céllal érkezik a hivatalba.