Sok animátort keresnek Görögországba

Vágólapra másolva!
A nyári hónapokban rengeteg turistaszórakoztató fiatalt keres a vendéglátóipar Görögországban. A szaknyelvben csak animátorként nevezett fiatalok nem keresnek sokat - havi 130 ezer forint körül - ám nyelvtudásuk, fellépésük, szervezőkészségük sokat javul. Mindhárom tulajdonság aranyat érhet később a munka világában. Magyarországon egyelőre csak a balatoni szállodák rendelnek animátorokat.
Vágólapra másolva!

Nem közismert az animátor, mint szakma a munka magyar világában. Éppen ezért nem árt definiálni:Az animátor olyan személy, aki szórakoztat, szórakozásra bír. Ő foglalkozik a szálloda, hotel vendégeivel, gyermekeivel. Táncórákat, aerobicórákat ad, sakkbajnokságokat, röplabdameccseket szervez, vagy épp színpadra lép és kollégáival előad egy musicalt.

"Az animátor a felelős azért, hogy a vendégek a nap egészében jól érezzék magukat. Ennek érdekében folyamatosan kommunikál velük, programokat talál ki számukra, és levezényli azokat. A munkakör három nagyobb csoportra bontható: a gyermekanimátorok foglalkoznak a vendégek gyerekeivel, a sportanimátorok a napközbeni sportprogramokért, a játékanimátorok pedig a délutáni-esti indoor programokért felelősek" - vázolta fel a feladatköröket Barna Anita, az animációval foglalkozó Dynamic Word protokoll és projektmanagere.

Az animátorok feladata azonban a napközbeni programok kitalálásával-levezénylésével nem ér véget. Esténként is színre kell lépniük, mégpedig egy közösen előadott, zenés-táncos show-műsor keretében. "Egy alkalommal a Chicago-t adtuk elő" - mondott példát Barna Anita.

Napi 12-16 óra folyamatos munka

Maga a munka egyébként megterhelő. Az animátorok a nap 12-16 órájában dolgoznak, pihenőidejük gyakorlatilag nincs. "Egyik program után következik a másik. Délelőtt aerobicot tartottam, majd röplabdázni vittem a vendégeket, ezután asztaliteniszezni, majd gyakoroltuk az esti show-műsort. Pihenőidő nem volt, az étkezések alatt sem lehetett igazán leállni, a vendégekkel ilyenkor is foglalkozni kellett" - mesélte a Görögországban többször is animátorkodó Polgári Tamás.

Hasonlóakról számolt be Kenderesi Orsolya, aki tavaly nyáron dolgozott gyerekanimátorként, szintén Görögországban. "Reggel kilenckor meetingeltünk, és megbeszéltük a napi programokat, tízkor kezdtük el a munkát. Délelőtt játszottam a gyerekekkel a medencénél, majd közös táncokat tanítottam be nekik. Délután a parton vagy a szállodában rajzoltam, festettem velük. Mindeközben folyamatosan figyelnem kellett rájuk, nehogy bajuk essen. A vacsoránál a vendégekkel beszélgettem, este pedig a mini-diszkóban ügyeltem a gyerekekre" - sorolta a teendőket Orsolya.

Havi 500 eurós fizetés

Unatkozni tehát nem fog, aki animátorként próbál szerencsét. Kérdés, hogy a fizetését látva is megmarad-e dinamizmusa, jókedve? Erről már megoszlanak a vélemények. Ami tény, hogy nem jár álomfizetés a munkáért, egy havi kereset nettó 500 eurónak felel meg. Ez azonban már a dolgozóé teljes egészében, szállásra és étkezésre ugyanis nem kell költeniük - mindkettőt a munkáltató biztosítja.

Bár a fizetés valóban nem magas, az animátorok elmondták, számukra nem is emiatt érte meg elsősorban. A fiatalok egyetértettek abban, választásukkor a megkereshető pénznél jóval többet nyomott a latba az a nyelvtudás, amelyet a munka során megszerezhetnek.

"A munka kezdetétől a végéig idegen nyelven kell kommunikálni - főként angolul és németül. Ez egy magabiztos idegennyelv-tudáshoz segít, ami később igen sokat ér a munka világában" - jegyezte meg Polgári Tamás

Fontos a pozitív kisugárzás

Aki a fentieket olvasva úgy dönt, szívesen belevág a munkába, annak jó hír, hogy még nem késett el. "Jelenleg is vannak betölthető pozícióink görögországi szállodákba, hotelekbe, több hónapos időtartamú munkákra. A sikeres jelentkezéshez legalább egy, de inkább több nyelv ismerete szükséges, emellett nyitottság, dinamikusság, pozitív személyiség- és kisugárzás. Fontos, hogy a jelölt kommunikatív legyen, mosolygós, szeressen a középpontban lenni, szerepelni. Nem árt, ha végez valamilyen sporttevékenységet, vagy ha foglalkozott már régebben gyerekekkel" - tájékoztatott Pártos Viktor, az animátorok görögországi és ciprusi közvetítésével foglalkozó Hotelanimation ügyvezetője.

"A kiválasztás két körös, először a pályázó nyelvtudását mérjük fel egy telefonos interjú keretében. Ezt követően egy személyes beszélgetésen a képességeit térképezzük fel. Ha megfelelt, állást ajánlunk a számára, ezután pedig nincs más dolga, mint leszervezni a kiutazását" - mondta el Pártos Viktor.

Magyarországon kicsi az igény

A külföldre való kijutás egyszerű, el kell keserítenünk viszont azokat, akik ódzkodnak az idegen országban való animátorkodástól. Magyarországon ugyanis egyelőre nincsenek széles körű lehetőségek. "A hazai hotelek egyelőre nem ismerték fel az animációban rejlő lehetőségeket, nem fektetnek pénzt a vendégek ilyen jellegű szórakoztatásába. Kivételt a Balaton környéki vendéglátóhelyek jelentenek. Várhatóan az elkövetkezendő években változni fog a helyzet, ám jelenleg csekély a kereslet a szakmabeliek iránt" - festette le a hazai helyzetet Barna Anita.

Az érdeklődők akkreditáltan egyetlen felsőoktatási intézményben sajátíthatják el a szakmát, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Tanárképző Főiskolai Karán. "A képzésben való részvétel feltétele 4 lezárt félév. A képzés 10 hónapos. Az első öt hónapban az elméletet tanulják meg a diákok, illetve mikrogyakorlatot végeznek. Ezt követően kihelyezzük őket különböző cégekhez, ahol a gyakorlatban kamatoztathatják tudásukat: gyermeknapokat, csapatépítő programot szerveznek, nyári táborokat bonyolítanak le" - sorolta Fritz Péter, az animátorképzés programgazdája.

Fritz Péter hozzátette: ő úgy látja, van igény a szakemberekre, ezt mutatja legalábbis, hogy a képzésben részt vevő harminc fő mindegyike számára tudtak munkát biztosítani. Sőt, még így sem tudták teljes mértékben kielégíteni az igényeket.

Oroszi Babett