Szerénység és szakmai alázat a nyerő pályakezdőként

Vágólapra másolva!
Állásinterjún a túlzott bérigény, az első munkahelyre kerülve pedig a világmegváltó hozzáállás lehet a fő karrierbuktató pályakezdőknél. Ha azonban az interjúra a kiszemelt cégből alaposan felkészülünk, a munkahelyen pedig a szakmai alázat sugárzik rólunk, gördülékeny lehet az indulás. HR-tanácsadóktól kértünk útravalót.
Vágólapra másolva!

A pályakezdőknek gyakran komoly csatákat kell vívni első munkahelyük, pozíciójuk megszerzéséért. A felsőoktatási intézmények ontják a frissdiplomásokat, miközben a 20-100-szoros túljelentkezés egy-egy állásra már teljesen megszokottnak számít. Ennek fényében egyáltalán nem mindegy, ki milyen háttérismeretekkel felvértezve indul neki az állásvadászatnak.

Pénz nélkül is dolgozzunk gyakornokként

Bölcskei Mónika, a BeWise személyzeti tanácsadó cég ügyvezetője azt javasolja a munkakeresés előtt állóknak: már a végzés előtt vegyenek részt gyakornoki programokban - akkor is, ha nem kapnak érte pénzt." A gyakornoki programok kettős előnnyel járnak: a pályakezdőknek van alkalmuk belülről látni az adott céget, miközben a munkáltató is megismerheti őket. Az együttműködésből idővel tartós munkakapcsolat is lehet." A szakember azt is hozzátette: a váltás az iskolapadból az irodába könnyen megviselheti a jelöltet.

Óvatosan az újításokkal

A frissdiplomásoknak ezért időben tudatosítania kell magukban: a munkakezdés után új élet kezdődik, határidőkkel, felettesekkel, elvárásokkal és konkrét szabályokkal. A startolóknak a kezdeti időszakban a javaslatokkal is csínján kell bánniuk." A több éve kialakult cégkultúrában nem mindig nézik jó szemmel a lelkes fiatalok "világmegváltó" elképzeléseit - így aki ötleteivel változásokat, újítást szeretne elérni, mindig körültekintően, kellő szakmai alázattal, csakis a megfelelő stílusban tegye!"

Térképezzünk fel minden lehetőséget

A pályakezdők akkor is hibázhatnak, ha bizonytalanul vágnak neki az álláskeresésnek. Tóbiás Tekla, az Ernst & Young nemzetközi könyvvizsgáló és adótanácsadó cég HR-munkatársa úgy látja: a fiatalok nagyobb valószínűséggel érnek el sikert, ha tisztában vannak preferenciáikkal és célirányosan, szakterületüknek megfelelően kutatják a lehetőségeket. A szakember ugyanakkor fontosnak tartja az előzetes tájékozódást. "Az álláskeresés előtt nem árt alaposan szétnézni a munkaerőpiacon, utánajárni a kiszemelt terület adta lehetőségeknek. Ezt nem szabad az utolsó pillanatra hagyni - negyedévesként; végzősként már el kell kezdeni " -magyarázza.

Tréningezzük magunkat csapatmunkában

A későbbi munkavégzéshez szükséges készségek fejlesztése ugyancsak fontos feladat a frissdiplomások számára, ezért azt tanácsolja: ezeket se tévesszék szem elől. "Nem árt, ha a pályakezdők kommunikációs tréningeken, a felsőoktatási intézmények által meghirdetett csapatversenyeken, pályázatokon tréningezik a munka világában szükséges készségeiket " -teszi hozzá.

Szerénység és alapos készülés

A frissdiplomásoknál rengeteget számít a szerénység. A "van diplomám, ezért én diktálom a feltételeket" attitűd rendkívül rossz fényt vet a jelentkezőre, ezért nem ajánlott. " Bár a pályakezdőknek gyakran nem tetszik, az első munkahely nem a magas fizetésről - sokkal inkább az indulásról, a későbbiekben kamatoztatható szakmai tapasztalat, kompetencia megszerzéséről szól" -magyarázza Katona Izabella, a Human Matrix személyzeti tanácsadó cég ügyvezető igazgatója. "Az állásinterjún ezért viselkedjünk a kezdőkhöz illő szerénységgel" - teszi hozzá.

Okos kérdéseket is tartsunk talonban

Mindig érkezzünk felkészülten az állásinterjúra! Amennyiben a hirdetés nem jeligés és az álláshirdetésből biztosan kiderül a cég neve, feltétlenül át kell nézni a munkáltatóról tudható fontosabb információkat. "Mindemellett nem árt, ha a pályakezdők talonban tartanak egy-két érdekes - rendelkezésre álló adatokból nem megválaszolható - kérdést is. Az értelmes kérdésfeltétel a szimpatikussá teszi, ambiciózusnak, érdeklődőnek mutatja a jelöltet."

Takács Gabriella