Létszámleépítés, Gyet és Bt.

Vágólapra másolva!
A szabadságkiadástól a csoportos létszámleépítés szabályozásáig ismét sok téma előkerült munkajogi rovatunkban.
Vágólapra másolva!

Gyedről vissza: szabadságkiadás

2005. 08. 07-én jár le a GYED-em és szeptember 1-től egy másik munkáltatónál kezdek el dolgozni. Megkerestem a jelenlegi munkáltatómat a szabadságkiadásának ügyében, és azt mondta, hogy időarányosan összesen 1 nap szabadságom van (a 2003-as évre az összes szabadságomat kiadták, 2003. 08. 07-én született a kislányom). Úgy tudom, a Mt. azt írja elő, hogy szabadság a szülési szabadság idejére és a fizetés nélküli szabadság első évére jár. Ez azt jelenti, hogy a GYED időtartama nem számít fizetés nélküli szabadságnak? GYED alatt nem jár rendes szabadság, csak a GYES alatt?

Dr. Sipos Márta: Ön tudja helyesen, a munkáltatónak ki kell adni, vagy meg kell váltani a szabadságát, követelje!


Csoportos létszámleépítés


A cégnél, ahol dolgoztam csoportos leépítés volt. 3 héttel előtte jelentették be. A leépítés augusztus 5-én történt. Június 31-ig kivetették a dolgozókkal a szabadságuk felét. Július 18-tól pedig a fennmaradt szabadságból 10 napot vetettek ki, mert nem volt munka. A szabadságról visszatérve elolvashattuk, hogy a cég kétféle felmondást ajánl fel. Rendes felmondást és Közös megegyezést. A faliújságon olvashattuk, hogy melyiknél, mennyi pénzt kapunk. A közös megegyezésnél :két havi átlagkereset két havi munkanélküli járadék volt feltüntetve. Az is ki volt írva ,hogy időarányosan visszavonják a kifizetett szabadságot. Az első kérdésem az lenne: Jogos volt-e kivetetni a dolgozókkal Júliusban a 10 napot (holott, azért vetették ki, mert nem tudtak munkát adni)? Jogosan vonják-e vissza a kivetetett szabadságra járó pénzt a felmondáskor?

Visszatérve a felmondásra: A leépítés napján kiosztották a dolgozóknak a közös megegyezéssel megszüntetett munkaviszonyról szóló papírokat és a másikról szólót nem. Kérésemre, hogy azt is szeretném elolvasni azt a választ kaptam, hogy azt majd csak október 5-én postai úton kapom meg. Ez törvényes volt-e?

A cégnél kaptunk hideg vagy meleg étkezési utalványt.
3 havonként lehetett változtatni, ki milyent kér.
Augusztus hónapban járt volna le a 3 hónap.
Nekem meleg utalványom volt, amit a belépő kártyára utalnak és a cégnél lévő büfében lehet levásárolni.
Éjjeles szakban kezdtem elsején, a büfé nem volt nyitva.
Kértem, hogy adjanak helyette hideg utalványt, de nem kaptam. Helyette azt mondták, hogy jövő hét kedden (amikor a papírokért be kell menni)vásárolhatom le.
Ez törvényes-e?

Íme a csoportos létszámleépítés fő szabálya :
94/B. §
(1) Ha a munkáltató csoportos létszámcsökkentés végrehajtását tervezi, a döntést megelőzően legalább tizenöt nappal köteles az üzemi tanáccsal, üzemi tanács hiányában a munkáltatónál képviselettel rendelkező szakszervezetek és a munkavállalók képviselőiből létrehozott bizottsággal (a továbbiakban együtt: a munkavállalók képviselői) konzultációt kezdeményezni és azt a döntésének meghozataláig vagy a megállapodás megkötéséig folytatni.

(2) Az (1) bekezdés szerinti kötelezettség a jogutód nélkül megszűnő munkáltató esetében a munkáltató felszámolóját, illetve végelszámolóját terheli.

(3) A konzultációt megelőzően legalább hét nappal a munkáltató köteles a munkavállalók képviselőivel írásban közölni
a) a tervezett csoportos létszámcsökkentés okait,
b) foglalkoztatási csoportok szerinti megosztásban a tervezett létszámcsökkentéssel érintett, illetve
c) a 94/A. § (1) bekezdésében meghatározott időszakban foglalkoztatott munkavállalók létszámát.

(4) A konzultáció során a munkáltató megfelelő időben köteles a munkavállalók képviselőivel írásban közölni
a) a létszámcsökkentés végrehajtásának tervezett időtartamát és időbeni ütemezését,
b) a kiválasztás szempontjait, valamint
c) a munkaviszony megszüntetésével járó, a jogszabályban, illetve a kollektív szerződésben meghatározottól eltérő juttatás feltételeit, mértéke meghatározásának módját.

(5) A konzultációnak - a megállapodás érdekében - ki kell terjednie a csoportos létszámcsökkentés
a) elkerülésének lehetséges módjára, eszközére,
b) elveire,
c) következményeinek enyhítését célzó eszközökre, valamint
d) az érintett munkavállalók számának csökkentésére.

(6) Ha a munkáltató és a munkavállalók képviselői a konzultáció során megállapodást kötnek, azt írásba kell foglalni és meg kell küldeni az illetékes munkaügyi központnak.

94/D. § (1) A munkáltató a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó szándékáról, valamint a 94/B. § (3)-(4) bekezdésében meghatározott adatról és körülményről írásban értesíti az érintett telephely szerint illetékes munkaügyi központot. Az értesítést a munkavállalók képviselői részére történő tájékoztatással [94/B. § (3)-(4) bekezdés] egyidejűleg kell megküldeni a munkaügyi központnak, és ennek másolatát a munkavállalók képviselőinek át kell adni.

94/E. § (1) A munkáltató a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó döntéséről az érintett munkavállalót a rendes felmondás, illetve a 88. § (2) bekezdése szerinti jognyilatkozat közlését megelőzően legalább harminc nappal írásban tájékoztatja. A tájékoztatás másolatát meg kell küldeni a munkavállalók képviselőinek, illetve az illetékes munkaügyi központnak is. (2) Ha az (1) bekezdés szerinti tájékoztatás közlésének időpontjában a munkavállaló a 90. § (1) bekezdésében meghatározott védelem alatt áll, a rendes felmondás csak a védelem megszűnését követően közölhető.

Tehát : aki nem közös megegyezéssel távozik, e szabály betartását követelheti. A legtöbb kérdésére nem a válasz, azonban olyan konkrét adatok szerint lehet pontos választ adni, amelyhez ez a fórum nem ad elég lehetőséget. Javasolom, keressenek saját segítőt, mert nehezen lehet ilyen helyzetben jó egyéni döntéseket hozni (kérhetik a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálatot is).



Gyet és Bt


Mi a férjemmel most szeretnénk Bt. alakítani, ahol én lennék a beltag. Jelenleg gyermeknevelési támogatásban részesülök a 3. gyerekünk után, aki februárban volt három éves. Nekem fontos, hogy megmaradjon a GYET, mert főiskolai tanulmányaimhoz költségtérítés-mentességet biztosít. Most viszont elbizonytalanodtam. Elveszítem-e a GYET-et, ha Bt. beltagja vagyok?

A Cst. 24. § A gyermeknevelési támogatásban részesülő személy kereső tevékenységet napi 4 órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés otthonában történik. A jogszabály szerint kereső tevékenység: munkaviszonyban, közalkalmazotti, közszolgálati jogviszonyban bírósági, ügyészségi, igazságügyi szolgálati jogviszonyban, fegyveres erők, rendvédelmi szervek, polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos és szerződéses szolgálati jogviszonyában folytatott munkavégzésre irányuló tevékenység, továbbá szövetkezet tagjaként, vagy egyéni vállalkozóként, illetőleg társas vállalkozás tagjaként folytatott - személyes közreműködést igénylő - tevékenység;
Javasolom, keresse meg az illetékes szervet:

Cst. 35. § (1) Az ellátás iránti igényt elbíráló szerv a) a Magyar Államkincstárnak az igénylő lakóhelye, tartózkodási helye szerint illetékes megyei Területi Igazgatósága - a fővárosban és Pest megyében a Budapesti és Pest Megyei Regionális Igazgatóság - és kirendeltségei (a továbbiakban együtt: Igazgatóság),
Ott pontos felvilágosítást tudnak adni.