A munkajogász válaszolt olvasóinknak

Vágólapra másolva!
Számítógépes munkakör esetén kötelező óránként tíz perc szünetet adni. A köztisztviselőnek a hat hónapos felmentési időre járó keresetet akkor sem kell visszaadnia, ha korábban talál állást. Többek között ezeket a válaszokat adta olvasói kérdésekre Dr. Sipos Márta munkajogász.
Vágólapra másolva!

Ha a köztisztviselő idő előtt elhelyezkedik

Köztisztviselőt létszámleépítésben elküldik, megkapja havonta 6 hónapig a felmentést, a végén a végkielégítést. De mit kap akkor, ha a 4. hónapban elhelyezkedik és nem a közszférában. A visszamaradó 2 hónapot és a végkielégítést nem kapja meg?

Dr. Sipos Márta: De igen, megkapja!

Számítógépes munka: óránként 10 perc szünet kötelező

Arra a kérdésemre szeretnék választ kapni, hogy ügyfélszolgálati munkakörben, ahol a munkavállaló egész nap a monitor előtt ül, s úgy végzi a feladatát - igaz, hogy nem nézi egész idő alatt a monitort, mert az ügyféllel is beszél, de a kérdésekre a választ, az elrendezendő feladatokat, s minden egyebet a számítógépen tud megnézni, és elrendezni - jár-e a munkavállalónak az óránkénti 10 perces szünet a számítógép előtt végzett munka miatt.

Dr. Sipos Márta: A munkavédelmi megbízott álláspontja vagy a kockázatértékelési szabályzat szerint minősülhet a munkakör számítógépes munkakörnek és ez esetben minden órában 10 perc szünet kötelező.

Munkahely költözése

Érdeklődni szeretnék, hogy ha a munkahelyem elköltözik egy másik telephelyre akkor megszűnik-e a munkaszerződésem? Ilyen esetben jár-e végkielégítés vagy pedig kell-e új munkaszerződést kötni?

Dr. Sipos Márta: A munkaszerződésében lehet állandó és lehet változó munkahely szabályozva. Ha állandó munkahelye változik, akkor csak közös megegyezéssel elfogadott munkavégzési hely módosítással dolgoztathatják tovább, egyébként - ha nem fogadja el - a munkáltató felmondása következhet, és akkor jár a végkielégítés. figyelem: közös megegyezés esetén nem jár. Kérje írásban a munkáltató válaszát.

Felmentési idő

Hogyan számítják ki a felmentési időmet és a végkielégítésemet, ha 1979-től dolgozom az önkormányzatnál és elődeinél, több áthelyezéssel, de ugyanazon a munkahelyen,
Legutolsó kinevezésem áthelyezése 1990-ben kelt, de ez mind közalkalmazotti jogviszony.

Dr. Sipos Márta: A közalkalmazotti törvény szerint kell a felmentési időt kiszámítani, ez az Ön által eltöltött összes idő alapján lehet, a megadott adatok szerint. A végkielégítése szerint ugyancsak ez az idő az irányadó. Kérje a Közalkalmazotti Tanács segítségét.

Szabadságolás a közszférában

Azt szeretném tudni, hogy a közalkalmazottnak aki E kategória 2. fokozatába tartozik hány nap fizetett szabadság jár egy évben. Változik-e a napok száma a kategória és a fokozat változástól vagy csak az életkórtól függ.

Dr. Sipos Márta: A Kjt. 56.-57.§ szerint jár a szabadság, 21 nap alap plusz a fizetési fokozatával egyező számú pótszabadság.

Hátrány lehet-e az autó hiánya állásinterjún

Jelenleg álláskeresésben vagyok. A következő ügy igen felháborított. Jelentkeztem egy céghez. Önéletrajzom , fizetési igényem megfelelt a cégnek, de
mivel nincs autóm, kategorikusan kijelentették, hogy nem vesznek fel. Azt szeretném megkérdezni, hogy ezt megtehetik-e, illetve ha nem akkor tudok-e valamit tenni a diszkrimináció ellen (szerintem ez diszkrimináció).

Dr. Sipos Márta: A munkavégzéshez szükséges eszközöket a munkáltatónak kell biztosítani. Adott esetben valóban lehet olyan feltétel a munkavégzéshez szükséges eszköz hiánya, amely hátrányt jelent, de adott peres eljárásban azt bizonyítani kell.

Védettség kisgyermekkel

2004.novemberében szültem második gyermekemet.2006.júliusában visszamentem dolgozni. Most létszámleépítés lesz. Szeretném kérdezni az esélyeimről. Védett vagyok-e
valamilyen értelemben?

Dr. Sipos Márta: Ha nem terhes, nincs táppénzen vagy gyes-en, akkor nem.

Gyes alatt nem lehet felmondani

Szeretném megkérdezni Öntől, hogy felmondhat-e a munkáltatóm GYES alatt, ugyanis a kislányom novemberben volt 3 éves. 2006. februárban visszamentem a munkahelyemre dolgozni, tehát teljes munkaidőben dolgoztam és kaptam a Gyest is, amíg a kislányom három éves nem lett. A bölcsödében sokat betegeskedett, ezért orvosi javaslatra ismét kaphatom a Gyes-t , de szeretnék továbbra is dolgozni, mivel egyedül nevelem a gyermekemet és anyagilag nem engedhetem meg magamnak, hogy ne dolgozzak. Édesanyám hamarosan nyugdíjba megy és akkor a munkahelyemről sem kell hiányoznom.

Dr. Sipos Márta: Munkaviszonyát nem lehet felmondani, a védettség erre az időszakra is kiterjed.

Az utazási idő nem a munkaidő része

Köztisztviselő vagyok (nem vezető beosztású) egy központi államigazgatási szervnél. Munkám miatt sokszor kell 1-1 napra külföldre utaznom. Ilyenkor a repülőm reggel 6.20-kor megy oda, és 22.15-kor érkezik vissza külföldről ugyanaznap. A napidíjunk elszámolásakor a kiküldetés idejét a határátlépéstől határátlépésig számolják, azaz 5.20-tól 23.15-ig. Ez idáig rendben van (legalábbis remélem), azonban mi van a munkaidő hosszával ilyen esetekben? Ekkor a teljes kiküldetésben töltött idő munkaidőnek számít? Mi ilyenkor a helyes számítási metódus, ugyanis a többletmunkavégzésre ilyen esetekben nem szoktak kiadni plusz szabadságot (meg se váltják azt pénzben). Kérem, hogy legyen szíves megválaszolni azt, hogy a munkáltató részéről mi a jogszabályok szerinti helyes eljárás ilyenkor? Remélem a jogszabályok alapján ez a jellegű munkavégzés nem egyenlő azzal, amikor az ember bemegy 8-ra és hazamegy 16.30-kor.

Dr. Sipos Márta: Az utazási időt nem számítjuk bele a munkaidőbe. Kivéve, ha van rá eltérő szabály (pl. belső szabályzatban).