Önéletrajz esszé formában - ritka, de valaki ezt kéri

Vágólapra másolva!
A közelmúltban formabontó ötlettel rukkolt elő az egyik hazai PR-ügynökség. Egy álláshelyük betöltéséhez a megszokott önéletrajzok helyett a cégvezetés 1-2 oldalas bemutatkozó esszét kért a jelentkezőktől. Az általunk megkérdezett HR-esek nem tartják célravezetőnek a fogalmazásos formában megírt bemutatkozást, és nem számítanak ennek a formátumnak a tömeges elterjedésére. Csupán akkor látnak benne fantáziát, ha fontos a pályázó íráskészsége.
Vágólapra másolva!

"Eddig is rengeteg alkalommal kerestünk embereket a különböző pozíciókra. Azelőtt leginkább a hagyományos, már megszokott önéletrajzokat kértük be a jelentkezőktől. A tapasztalatok azt bizonyították: ezekből nem derül ki elég információ a hozzánk pályázókról. Az is problémát okozott, hogy az önéletrajzok unalomigegyformák voltak. A felsorolásban mindig az adott pozícióhoz kapcsolódó, ugyanaz a három egyetem vagy főiskola szerepelt. A jelentkezők szakmai előélete is többé-kevésbé egyforma volt, ezért ezekből sem tudtunk meg sok mindent. Hamar kiderült, hogy a szakmai önéletrajzok nem elég erőteljes szűrők a megfelelő ember megtalálására"- mondja Nagy Réka, a Mediawise Kft. ügyvezető igazgatója.

200 pályázó egy helyre

"Összességében nagyon esetlegesen működött a hagyományos rendszer. A különböző pályázatainkra beérkező, esetenként több mint 200 jelentkező közül kiválasztottunk húsz embert, őket hívtuk be az állásinterjúra. Nem sokkal később döntöttünk a változtatás mellett" meséli Nagy Réka.

Az esszé CV jobban szűr?

"Mindenképpen szerettünk volna valami olyat, amiből több minden megtudható a pályázókról már első kézből. A cég ugyanis konkrét embert, személyiséget keres, tulajdonságokkal, készségekkel, hozzáállással. Már önmagában az is jelzésértékű, hogy a pályázók nem sajnálták a fáradtságot és megírták az esszét. Ez nagyobb hajlandóságról árulkodik, mint a már meglévő önéletrajzból küldeni egy csatolt fájlt" - teszi hozzá az ügyvezető.

"Az esszé CV abban is segíthet, hogy felvet bizonyos kérdéseket: mennyire könnyen dolgozza fel a pályázó a szokatlan helyzeteket és mennyire képes megnyílni egy számára ismeretlen szituációban" - summáza a szokatlan pályáztatás jellemzőit Nagy Réka.