Az álláskeresés is foglalkozás - így vészeljük át a munkanélküliséget

Vágólapra másolva!
A munkanélküliek átmeneti elkedvetlenedése természetes, ám idővel kórossá válhat. Az önmarcangolás szükségtelen, a káros szenvedélyek nem oldanak meg semmit. Az álláskeresői klub, a családi, baráti kapcsolatok ápolása, az átképzés, a pontos napirend segíthet átvészelni e nehéz időszakot. Kiss István pszichológus tippjei a túléléshez.
Vágólapra másolva!

A munkahely elvesztése sokak számára legalább akkora traumát jelent, mint egy szeretett családtag elvesztése. A munkájukat korábban nagy lendülettel, örömmel végzők szabályosan meggyászolják állásuk elvesztését. Az újdonsült munkanélküli életében az első reakció rendszerint a tagadás, a nehéz helyzet elfogadásának képtelensége. Ebben a helyzetben a düh és az aggodalom is természetes. A "miért éppen nekem mondtak fel" kérdése szintén intenzíven foglalkoztatja a munkanélkülivé vált személyeket.

Átlagosan hat hónap munkanélküliséggel lehet számolni

A sorozatos, sikertelen álláskeresési próbálkozások kudarcai tovább fokozhatják az elkeseredettséget, szomorúságot. Hosszabb idő után depressziós jegyek mutatkozhatnak: a hat hónapnál is régebb óta állást kereső, tartós munkanélküli lassan lemond a munkába állás reményéről is.

Az állástalanság új korszak kezdetét is jelentheti

A munkanélküliség időszaka ugyanakkor a megújulás egyik lehetséges kapujává, a szakmai előrelépés fontos időszakává is válhat. Az élethosszig tartó tanulás korában a statisztikák alapján a munkavállalók karrierútjuk során legalább 5-7 váltással számolhatnak. Ennek megfelelően legalább ennyiféle tevékenységgel kell majd foglalkoznia a nyugdíjkorhatár elérése előtt.

Drog, alkohol, cigaretta - egyik sem megoldás a munkanélküliségre

Semmi jóra nem vezet azonban, ha a munkanélkülivé vált személy naphosszat otthon ücsörög, elhanyagolja társkapcsolatát, házasságát, megszokott baráti körét, családi kötelezettségeit. A munkanélküliség nehéz heteiben, hónapjaiban könnyű, kézenfekvő megoldásnak látszik az alkoholizálás, a drog, a cigaretta, hatásuk azonban végzetes lehet. Ezeket mindenképpen kerülnie kell a munkanélkülieknek.

Vállaljunk több családi munkát

A munkanélküliség ideje nem árt a mindennapi családi kötelezettségekből többet vállalni. A rendelkezésre álló időt célszerű nyelvtanulásra, a társadalmi kapcsolatok fejlesztésére fordítani. A munkanélküliséggel együtt járó hangulatvesztés bizonyos mértékig természetes állapot, de felesleges passzívan lehetőségekre várni és belesüppedni az önsajnálat mocsarába.

Az önhibáztatás nem célravezető...

A lehető legrosszabb stratégia a munkanélkülivé válónak saját magát hibáztatnia a történtekért. Az elbocsátásnak nyilván megvannak a maga okai-gazdasági kényszer, az adott régióban, városban esetleg nincs igény az elbocsátott korábban művelt szakterületére. Az ilyen és ehhez hasonló helyzetekben azt sem árt tudatosítani: nincsen egyedül gondjaival, sokan ugyanilyen problémákkal küszködnek.

Lehet, hogy csak a cv-n kell finomítani

A sorozatos elutasítások kapcsán sem szabad elveszteni az önbizalmat. A következő elutasítás kiküszöbölése miatt viszont nem árt kielemezni, végiggondolni: mit csinált rosszul az álláskereső. Előfordulhat, hogy az önéletrajzon, a kísérőlevélen kell finomítani.

Fell kell térképezni a szóba jöhető megoldásokat

Az állástalanoknak mindenképpen érdemes igénybe venni az álláskeresési támogatás lehetőségét, pszichológiai szakszolgálat segítségét, majd megkeresnie a hozzá leginkább illő új foglalkoztatási területet. Nem kizárt, hogy a munkanélküliség felszámolásához új szakterület elsajátítására lesz szükség.

Tanulás, vállalkozóvá válás

Így a tanulmányok finanszírozására szolgáló források beszerzése mellett alaposan mérlegelni kell a korábban szerzett szakmai tapasztalatok mellett a környékbeli munkaerő-piaci igényeket. Munkanélküliként mérlegelhető a vállalkozóvá válás lehetőségét is. A vállalkozás beindításához szükséges üzleti tervek elkészítéséhez érdemes a foglakoztatási szolgálat segítségét kérni.