Üvegplafon és üveglift a női karrier gátja

Vágólapra másolva!
A nők legalább 60 százalékának állást vagy munkakört kellene változtatnia, hogy a férfiakéval azonos szintű társadalmi elismerésre és jövedelemviszonyokra tegyen szert. Nagy Beátát, a Budapesti Corvinus Egyetem docensét a női szakmákról és az előrejutás gátjairól kérdeztük. 
Vágólapra másolva!

A női munkavállalók egyértelmű többségben vannak az oktatás, az egészségügy, a közigazgatás, az adminisztráció, az ügyfélszolgálat és a könyvvitel területén. A fenti munkakörök jobban igénylik a "női eszköztárat" - az empátiát, a gondoskodási hajlandóságot és a szociábilis készségeket.

Üvegplafon áll a női karrierek útjában

Ám a nők karrieresélyeinek szinte minden munkaterületen útját állják a szakirodalomban üvegplafonként, üvegliftként és üvegfalként aposztrofált jelenségek. "Az üvegplafon azt jelenti, a nők egy bizonyos vállalati - például középvezetői - szintnél legjobb tudásuk ellenére sem képesek továbblépni, mert útjukat állja egy láthatatlan akadály - az a tradíció, hogy a felső vezetői pozíciókat csak férfiak tölthetik be. Üvegfalról akkor beszélünk, ha a munkavállaló jelenlegi pozíciójával azonos szintű, másik munkakörbe, területre lépne tovább, ám a váltás nem lehetséges számára." Az üveglifteffektus a főként nőket foglalkoztatók sajátossága. "Ez azt jelenti, hogy a tipikusan elnőiesedett szervezetek-önkormányzatok, hivatalok, oktatási intézmények- élén is rendre a férfiak kerülnek vezető pozíciókba."

A sztárfodrászok és a mesterszakácsok majdnem mind férfiak

A helyzet a szépségiparban és a vendéglátóiparban is hasonló. "A fenti területek többségében nők dolgoznak: ugyanakkor a mesterfodrászok, a legelegánsabb éttermek elit felszolgálói, és a sztárszakácsok szinte egytől-egyig férfiak."

A politikában is lámpással kell keresni őket

"A politikai élet ugyancsak nem kedvez a nőknek: itt gyakorlatilag lámpással kell keresni őket." Dr. Nagy Beáta úgy tapasztalta: a felső vezetői posztokat és a műszaki vonalat szinte száz százalékosan a férfiak birtokolják. A bölcsészettudományok területén nem ilyen egyértelmű a helyzet." A bölcsésztársadalom heterogén közeg: a történészek nagy része férfi, míg a nyelvi szakokat végzettek közt a nők vannak többségben."

A támogató pozíciók jutnak nekik

A nők hátrányos megkülönböztetése a munkaerőpiacon a szervezetben betöltött helyükben is tetten érhető. "A cégek többségénél a nők rendszerint nem a vállalat működése szempontjából nélkülözhetetlen munkakörökben, a termelésben - inkább a támogatáshoz kapcsolódó pozíciókban humánerőforrás-szakemberként, PR- és marketingmenedzserként, könyvelőként - dolgoznak." A sales területén már az értékesítendő áru jellege dönti el, férfi vagy nő látja el a termékek képviseletét." Ám a gyakran sok utazással, nagy lekötöttséggel járó pozíciót inkább a férfiak részesítik előnyben. "Az ő magánéletükkel jobban összeegyeztethető egy ilyen időigényes munkakör."

A vegyes csapat növeli a kreativitást

A tapasztalatok mégis azt bizonyítják: a nemi arányokat felborító, kizárólag nőkből vagy férfiakból álló munkahelyek nem tesznek jót a termelékenységnek. "Egyre több hazai kis - és középvállalkozás vezetője látja úgy: hatékonyabban dolgoznak, ha mindkét nem képviselői megfordulnak a munkahelyen."

Takács Gabriella