Kibírhatatlan főnökök, megfélemlített kollégák

Vágólapra másolva!
Már február eleji megjelenése előtt bestsellerként tartották számon az Egyesült Államokban Robert I. Sutton kibírhatatlan főnökökről írt könyvét, mely a szalonképesség határát súroló "The No Asshole Rule" címet viseli. Nyers stílusával és szóhasználatával  tükröt tart a munkahelyeken kollégáikat folyamatosan megalázó főnökök elé. A szerző megjegyzi, a cégeknek nagy kárt okoz az ilyen vezetők megtűrése, bár az ellenkezőjére is van példa. 
Vágólapra másolva!

A Stanford Egyetem professzorának legújabb műve már a címben nyers, provokatív (The No Asshole Rule, német változatban: Der Arschloch-Faktor), egyenesen seggfejeknek nevezi a munkatársak életét megkeserítő vezetőket.
A szerző könyve kíméletlen, a szalonképesség határát súroló szóhasználatával tűnik ki a menedzsmentkönyvek sokaságával. Az Egyesült Államokban már rajongótábora is kialakult a könyvnek, internetes fórumokon osztják meg a szenvedő kollégák rémálmaikat az íráshoz hasonló, nyers nyelvezetben.

Megalázó e-mailek, levegőnek nézés

A seggfej főnökök arzenálja széles. Folyamatos szakmai és emberi támadások, személyes sértések, az intimszférába gázolás. A mondandó durva megszakítása, megalázó e-mailek küldése, a kolléga levegőnek nézése, folyamatos bámulása mind olyan eszköz, amivel felőrölhetőek a beosztottak.
"A seggfejek száma akkor növekedhet a cégen belül, ha a cégkultúra tolerálja ezt a hozzáállást", jegyzi meg Sutton.
Nem teljesen reménytelen a beosztottak helyzete. Védekezni lehet, ha a helyzetet hasonlóan megélő kollégákkal beszélünk, ha kerüljük a kapcsolatot a főnökkel, ha érzelmeinket eltitkoljuk vagy közönyösen viselkedünk. A hatásos válaszra nehéz általános tippet adni, helyzet- és egyénfüggő.

Hat év alatt 250 asszisztens

A professzor szerint a cégeknek nem érdeke az elviselhetetlen vezetők alkalmazása. A frusztrált szakemberek távozása és pótlása ugyanis sokkal drágább, mint a konfliktus megoldása, a despotikus vezető "helyre rakása".
Sutton hangsúlyozza, minden vezetőnek lehetnek rossz napjai, amikor nem korrektül bánik a munkatársakkal. A gond akkor kezdődik, amikor ez mindennapossá válik. Az ördög Pradát visel című amerikai mozifilm főnökasszonya például ennek a típusnak a megtestesítője.
Scott Rudin, hollywoodi filmproducer mellett dolgozni sem leányálom: hat év alatt 250 személyi asszisztenst fogyasztott el, ami világrekordgyanúsnak tűnik.

Sikert is hozhat ez a viselkedés

A megalázó főnöki attitűddel szakmai sikereket is el lehet érni. Az Egyesült Államokban Steve Jobs (Apple) vagy Michael Eisner (korábban a Disney-t vezette) éppen pokróc stílusával, provokatív viselkedésével vált hírhedtté. "Szakmai sikerük azt bizonyítja, hogy fúrással, felsőbbrendűséggel, gyűlölködő pillantásokkal hatalmat lehet szerezni és kiépíteni", írja Sutton.

A despota főnökök módszerei

Személyes piszkálás
Beavatkozás a privát életbe
Megfélemlítés
Durva beszédmegszakítás
Utálatos pillantás
Szarkasztikus viccek
Megalázás e-mailben
Nyilvános megszégyenítés
A kolléga levegőnek nézése

Karácsony Zoltán