A pszichológus diploma kevés a HR-es karrierhez

Vágólapra másolva!
Sok pszichológus dolgozik humánerőforrás menedzsment területen, ám önmagában a pszichológus diploma nem elegendő a sikeres HR-es álláskereséshez - írja Pintér Zsolt fejvadász és karrierszakértő álláskeresői kérdésre válaszolva. A szakember a versenyképes HR tudás tartalmát is kifejti.
Vágólapra másolva!

Én a humán erőforrások (HR) területén szeretnék dolgozni. Van pszichológiai végzettségem (igaz, hogy külföldön végeztem 1 éve). A meghirdetett állásoknál mindenhol szakirányú végzettséget várnak el. Azt még megérteném, ha ez szakpszichológusi munka lenne, de ha felhívom a cégeket, közlik ők nem erre gondolnak. Szerényen azt hinném, hogy jó HR munkaerő lehetnék, hiszen pszichológiát végeztem, sok ilyen irányú tárgyam volt és két nyelven is beszélek (angol, lengyel). Kérdem én, a HR területen dolgozó rengeteg nempszichológus mit végzett? Tudna nekem valamilyen megbízható és hasznos képzést ajánlani?

V. Csilla (Nagykőrös)

Többször találkoztam már önhöz hasonló "pszichológusként végeztem, ergo ab ovo HR szakember vagyok" hozzáállással.

Gazdasági tudás kell hozzá

A humán(emberi) erőforrás-gazdálkodás, mint neve is mutatja elsősorban gazdálkodási, tehát a közgazdaságtan kereteibe tartozó diszciplina. Sok helyen így is hívják a képzést: "gazdálkodás az emberi erőforrásokkal". Tehát egy pszichológus alapvégzettségű szakembernek - aki attól, hogy tanult személyiség-pszichológiát vagy foglalkozott teszteléssel, még nem lesz HR specialista - legalább annyit kell még tanulnia, hogy jól felkészült HR-es legyen, mint a szakmába mérnökként, közgazdászként vagy bölcsészként bekerülő kollégának. Interdiszciplináris tudományról van tehát szó, melynek közgazdasági, felnőttképzési (andragógiai), kommunikációs és, természetesen, pszichológiai vonatkozásai is vannak.

Munkakörelemzés, toborzás-kiválasztás, tréningek

Beosztottként is "szenvedő alanyai" lehetünk, vezetőként azonban feltétlen irányító munkánk részei lesznek az "emberi erőforrás-gazdálkodás" (HRM = Human Resources Management) legkülönbözőbb aspektusai. Részt veszünk munkakör-elemzésben és -értékelésben, munkaköri leírások kialakításában, az új dolgozók keresésében és kiválasztásában, a munkatársak beillesztésében, majd teljesítményük értékelésében. Közreműködünk kollégáink képzési-továbbfejlesztési irányainak meghatározásában, javadalmazási csomagjuk és az ösztönzési rendszer kialakításában.

Konfliktuskezelés a szakszervezettel

Aktív részvételünkkel segítjük a különböző konfliktusok feloldását, tárgyalunk az érdekképviseletek, szakszervezetek munkatársaival és - ez a dolog kellemetlenebb oldala - kollégánk munkaviszonyának megszűnése esetén is el kell végeznünk a hatáskörünkbe tartozó intézkedéseket.

A fent leírtakból következően az emberi erőforrás-gazdálkodásnak számtalan olyan aspektusa létezik, amelyet a tisztán pszichológia (vagy műszaki, esetleg közgazdasági) szakon nem sajátíthat el az ember. Természetesen ezen a területen különösen nagy jelentősége van az esetleg akár más munkafronton megszerzett gyakorlatnak is.

A képzések váza

Ami a humán képzés tematikáját és oktatási intézményeit illeti, a fenti főbb témakörök alkotják az "emberi erőforrás-gazdálkodás" képzésének vázát. Persze - a menedzserképzésekben hagyományosnak tekinthető gazdasági és vezetési ismeretek (pl. vállalatismeret, vállalatgazdaságtan, személyügyi marketing- és kommunikáció, személyügyi kontrolling stb.) mellett - ezt számos más kapcsolódó tantárgy egészíti ki, mint például a szervezet- és vezetéspszichológia, a szervezetfejlesztés vagy a karriermenedzsment. Különösen nagy szükségük lehet ilyen jellegű képzésre azoknak, akik kifejezetten a személyügy, a munkavállalási tanácsadás területén vagy az egyetemi-főiskolai karrierközpontokban kívánnak dolgozni. Nyilván ön bizonyos pszichológiai vonatkozású tárgyakból felmentést fog kapni.

Magyarországi oktatás

Hazánkban a rendszerváltást követően, 1990-ben a Pécsi Tudományegyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Intézetében (FEEFI) indult meg először a korszerű ismereteket nyújtó humán erőforrás menedzser oktatás, személyügyi szervező főiskolai és humán szervező egyetemi szakokon. Időközben számos más egyetem (például a Budapesti Corvinus Egyetem vagy a gödöllői Szent István Egyetem) és főiskola (például a Budapesti Gazdasági Főiskola) is elindította a saját emberi erőforrás-gazdálkodási képzését. Némely intézménynél csakis nappali tagozaton van akkreditált képzés, míg mások levelező, illetve távoktatási rendszer keretein belül (is) folytatják tevékenységüket.

(Az aktualizált képzési lista a www.felvi.hu oldalon elérhető - a szerk.)