Asztma: belélegezendő szteroidok és csonttörések

Vágólapra másolva!
Az inhalatív (belélegezendő) szteroidok az asztma hosszútávú kezelésének legfontosabb gyógyszerei közé tartoznak, gyermek- és felnőttkorban egyaránt. Egy brit tanulmány megalapozott bizonyítékkal szolgál arra, hogy gyermekeknél még tartós használatuk sem növeli a csonttörések gyakoriságát.
Vágólapra másolva!

Az asztma előfordulási gyakorisága rohamosan emelkedik a fejlett országokban, így hazánkban is. A gyakoriság emelkedése mellett egy másik ijesztő tény, hogy a fiatalabb korosztály, a kisiskolás gyermekek is egyre nagyobb számban érintettek. Az egészséges társaikhoz hasonló életminőség megtartásához, az aktivitás megőrzéséhez elengedhetetlen a szakszerű, éveken át tartó kezelés.

Az asztma gyógyszeres terápiájának egyik leggyakrabban használt eleme az inhalatív (belélegezendő) szteroid-készítmények alkalmazása. A szteroidok hatékonyan képesek csökkenteni a légutak gyulladását, ezzel mérsékelni az asztmás tüneteket.

Asztmánál az inhalatív forma választásának legfőbb indoka, hogy elkerülhetővé váljon a kortikoszteroidok okozta, sokszor súlyos mellékhatások kialakulása. Segítségükkel anélkül lehet a tüdőben magas kortikoszteroid koncentrációt elérni, hogy a szervezet más részein a bevitt szteroid megjelenne. Az inhalatív szteroidok biztonságossága mellett újabb bizonyítékkal szolgáltak Tjeerd-Pieter Van Staa és munkatársai.

Az Angliában végzett vizsgálat során arra kerestek választ, hogy a tartós inhalatív szteroid alkalmazása vajon befolyásolja-e a gyermekeknél a csonttörések gyakoriságát. Vizsgálatukba több tízezer 7-14 éves gyermeket vontak be szerte Nagy-Brittaniában. Eredményeik arra engednek következtetni, hogy a csonttörés gyakorisága inkább az asztma súlyosságával függ össze, mintsem az inhalatív kortikoszteroid használatával.

A tanulmány az Osteoporosis International c. szaklap 2004. októberi számában jelent meg.