Az elhízás súlyosbíthatja az asztmát

Vágólapra másolva!
Az elhízás és a korai nemi érés súlyosbíthatja az asztmás megbetegedést nőknél - állítják francia kutatók.
Vágólapra másolva!

A testtömeg-index (BMI) és az asztma súlyossága közti összefüggést mindeddig kevesen vizsgálták. Most egy az American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine c. szaklapban publikált vizsgálat arra mutat rá, hogy a nagyobb testtömeg-indexszel rendelkező nőknél súlyosabb az asztma lefolyása, mint soványabb társaiknál. Az asztmás megbetegedés súlyosságát a nők körében tovább rontja, ha valakinek korán volt az első menstruációja. Mindezek a nemi hormonok szerepét engedik sejteni az asztma kialakulásában.

Varraso és munkatársai 366 felnőtt asztmás beteg kórtörténetét tekintették át. Olyan faktorok összefüggését vizsgálták az asztma súlyosságával és a BMI-vel, mint a dohányzás, FEV1-érték (az asztma diagnózisában kórértékű légzésfunkciós paraméter), légúti túlérzékenység és nehézlégzés.

Eredményeik alapján megállapítható, hogy az asztma súlyossága független a nemtől, férfiaknál és nőknél megegyező. A testtömeg-indexszel azonban pozitív korrelációban áll a nők körében. Férfiak körében ilyen összefüggés nem volt kimutatható. A BMI és az asztma súlyossága közötti összefüggést döntően nem befolyásolta a dohányzás, a FEV1 mértéke, az életkor, nehézlégzés és családi halmozódás.

Érdekes megfigyelés azonban, hogy az első menstruáció ideje kimutathatóan befolyásolja a BMI és az asztma súlyossága közötti összefüggés mértékét. Azok körében, aki első menstruációja korai életkorban volt, szorosabb volt az asszociáció.

Az asztma kialakulásában számos tényező játszik szerepet. Varraso munkacsoportja rávilágít, hogy ezek közül egyik a nemi hormonok, másik pedig a testsúly lehet.