Allergia: a kipufogógázok erősítik a polleneket

Vágólapra másolva!
Az autók kipufogógáza reakcióba lép a levegőben keringő allergénekkel, és képes azokat átalakítani, allergenitásukat megsokszorozni. Ez a kölcsönhatás legalábbis részben magyarázhatja, miért magasabb a városokban és a nagy forgalmú utak mentén az asztmás és allergiás megbetegedések előfordulása.
Vágólapra másolva!

Német kutatók arról számolnak be, hogy a kipufogógázban megtalálható dinitrogén-oxid- és ózonmolekulák kémiai reakcióba lépnek a levegőben található fehérjékkel, azokra ún. nitrátcsoportot ragasztanak. A nitrátcsoport sokszorosára növelheti a kérdéses fehérjék allergenitását, illetve az eredetileg nem allergén fehérjéket allergén tulajdonsággal ruházhatja fel. Ezt a megfigyelést támasztják alá korábbi vizsgálatok is, ahol kimutatták, hogy a nitrátcsoporttal rendelkező fehérjék erősebben kötődnek az allergiás reakciók kiváltásában központi szerepet játszó ellenanyagokhoz.

Régi megfigyelés, hogy a nagyfokú motorizáltsággal bíró országokban - így Magyarországon is - évről évre rohamosan emelkedik az allergiás megbetegedések előfordulási gyakorisága. A romló tendenciák magyarázatára már számos elképzelés látott napvilágot. Ezek közül a közlekedés okozta környezeti légszennyezés látszik az egyik legmegalapozottabbnak (és legnyilvánvalóbbnak is).

Jelen tanulmányban a kutatók München porának összetételét vizsgálták, és megállapították, hogy a porban fellelhető fehérjék 0,1%-a rendelkezett a kipufogógázoktól származó nitrátcsoporttal. Amennyiben azonban Németország egyik legrettegettebb allergénje, a nyírfa pollenje "tölt" néhány napot egy forgalmas főút közvetlen közelében, a nitrátcsoporttal rendelkező fehérjék aránya akár a 10%-át is elérheti.