Fontos felfedezés az ételallergia és asztma kapcsolatáról

Vágólapra másolva!
A New York-i Mount Sinai Kórház munkatársai által készített tanulmány az elsők közt nyújt kézzelfogható bizonyítékot arról, hogy az ételallergia nagymértékben súlyosbíthatja az asztmás betegség tüneteit.
Vágólapra másolva!

A Journal of Allergy & Clinical Immunology folyóirat májusi számában a kórház orvosai 504 asztmás gyermek vizsgálatáról számolnak be. A 4-9 év közötti kis betegeknél a klinikai tünetek értékelése mellett meghatározták a különböző ételallergénekkel szemben termelt ellenanyagok szintjét a vérben.

Korábbi vizsgálatok sora vetette már fel, hogy szoros összefüggés állhat fent az asztmás megbetegedés és az ételallergia között. Az ételallergia a szervezet speciális immunreakciója egy vagy több meghatározott ételösszetevővel szemben. Ez az összetevő általában valamilyen fehérje, amit a szervezet idegenként ismer fel, és védekezik ellene. Az allergiás reakció - ekcémás, asztmás tünetek, hasmenés stb. - általában az étel fogyasztását követően percekkel, órákkal alakul ki. Előfordulhat azonban az is, hogy a tünetek jelentkezéséig több nap is eltelik.

A védekezésben igen fontos szerep jut a fehérvérsejtek által a kérdéses ételösszetevő ellen termelt IgE típusú antitesteknek. Ezek az ellenanyagok allergia esetén állandóan jelen vannak a vérben, ami lehetővé teszi az allergia tényének kimutatását egyszerű vérvizsgálattal. Mivel a vizsgálatban résztvevő gyermekek véletlenszerűen kerültek kiválasztásra és teljes anonimitással vettek részt a kutatásban, a vizsgálatot végzők nem tudhatták előre, kimutatható-e náluk bármilyen ételallergia.

A vizsgálatokat a 6 leggyakoribb allergénnel végezték el. Ezek a tojás, tej, szója, mogyoró, búza és hal. Az asztmás gyermekek 45%-nál volt kimutatható emelkedett ellenanyagszint legalább egy allergénnel szemben.

A felfedezés jelentőségét a klinikai tünetekkel való összevetés után értékelhetjük igazán: az étellallergiától is szenvedő asztmás gyermekeknek rendszerint nagyobb dózisú gyógyszeres kezelésre volt szükségük, és hosszabb ideig voltak kórházban. Különösen a szója- és halallergiás gyermekek szorultak több alkalommal is sürgősségi ellátásra, töltöttek el még hosszabb időt kórházakban, illetve szedtek több gyógyszert.

Az orvosok részéről tehát mindenképpen külön odafigyelést igényelnek az olyan páciensek, akiknek asztmás betegsége nem kontrollálható a megszokott gyógyszerek segítségével. Egy másik lényeges szempont, hogy az asztmás gyermekeknél érdemes akár rutinszerűen is elvégezni az ételallergének vizsgálatát, valamint speciális, dietetikus által összeállított étrendet alkalmazni.

Forrás: Budai Allergiaközpont