Támad a parlagfű

Vágólapra másolva!
Rövidesen megkezdi virágzását a szénanáthás tünetek zömét okozó parlagfű, amelynek egyetlen egyede 8 milliárd pollent képes megtermelni. A legfontosabb tudnivalók a növényről és a védekezésről.
Vágólapra másolva!

A parlagfű észak-amerikai eredetű gyomnövény, mely az 1920-as évektől honosodott meg hazánk területén. Első kedvelt területe Somogy megye vidéke, a Balaton déli partja volt, innen hódította meg fokozatosan az egész országot. Kiindulási területe máig megőrizte kiemelt szerepét, ugyanis - a nyaralók legnagyobb bánatára - Magyarország egyik legmagasabb pollenmennyisége Balaton környékén kerül a levegőbe.

A parlagfű nevének megfelelően a művelésből kivont, feltört területeken, gyomtársulásokban fordul elő tömegesen. Gyors terjedésében nagy szerepet játszik, hogy nagyon könnyen alkalmazkodik szinte bármilyen talajhoz. Életrevalóságának ékes bizonyítéka, hogy az ember által megbolygatott, feltört, majd gondozatlanul hagyott területeken azonnal, a legelső fajként telepszik meg.

A parlagfű levelei jellegzetesen szeldelt formájúak, színük sötétzöld, fonákjuk szürkészöld. A levelek a színükön és a fonákjukon is sűrűn szőrözöttek. Egylaki növény, porzós és a termős virágai külön helyezkednek el. A porzós virágok a legfelső hajtások végén, a termős virágok közvetlenül a porzósok alatti legközelebbi levél hónaljában találhatók. Termése változatos alakokat ölthet. Magassága nagyon változatos: a kifejlett növény a 150 cm-t is meghaladhatja a kukorica- vagy napraforgótáblákban.

Kiirtása szinte lehetetlen. Lekaszálva napok alatt újra hajt. Egy beérett növény 30-40 ezer magot is hozhat, amelyek csírázóképessége a talajban 40 évig megmarad. Az ellenálló magok a talaj felső 10 centiméterében megtalálhatóak, így a felületes talajcsere sem hozhat valódi megoldást. A parlagfű allergenitása kiemelkedően egyedülálló a hazánkban honos növények között. Egyetlen egyede 8 milliárd pollent is képes termelni.

A parlagfű virágzási ideje július közepétől az első fagyig tart. A növény fejlődése azonban már hónapokkal korábban, március végén megindul a talajban megbúvó magvakból. Április-május hónapokban a magvak többsége (60-70%-a) kikel. A maradék csírázása folyamatos, egészen az őszi fagyokig.

A parlagfű pollenjei

A parlagfű pollenszórása általában július közepe táján indul, de az időjárás függvényében ez egy-két hetet eltolódhat. A parlagfű szélbeporzású növény. Ez azt jelenti, hogy a porzós virágokról a pollent nem rovarok viszik át a bibére, hanem szél útján jutnak oda. Mivel itt a sikerben csak a vakvéletlen játszik szerepet, a növény kénytelen milliószám útjára bocsátani a virágporszemeket, hátha egynek sikerül eljutnia valamelyik termős virágra.

A virágpor szóródásának túlnyomó része július végén és augusztus hónapban történik meg, majd ezt követően kisebb mennyiségben egészen a fagyok beálltáig folyamatosan tart. Pollenfigyelő rendszerek mérései alapján megállapítható, hogy a virágporszemek hatalmas utat képesek a szél szárnyán megtenni. Nem ritka esetben akár 100 km távolságra is eljutnak.

A parlagfű pollenje amellett, hogy hatalmas mennyiségben szóródik a levegőben, az egyik legagresszívebb allergénünk. Két fő allergént és több közepes vagy kisebb méretű allergént tartalmaz. Légúti nyálkahártyára kerülve azonnal reakciót vált ki.