És a nyertes nem más, mint...

Vágólapra másolva!
És igen, eljött Álomsláger választásunk vége is, négy hónap alatt, több tízezer olvasónk véleménye alapján megtaláltuk minden idők legnagyobb magyar slágerét. Bár a verseny során komoly kilengések is voltak mindkét irányba, a végén mégiscsak a Nagy Generáció öregjei taroltak. Orrhosszal lemaradt a Kispál.
Vágólapra másolva!

Négy hónap, több tízezer regisztrált szavazó, ötszáz elhulló sláger, sok-sok biztosnak látszó, de lemaradó befutó után megszületett szavazásunk végeredménye. Olvasóink döntöttek: Máté Péter a kedvenc, az Álomsláger titulus pedig az Elmegyek-é lett.

Aki csak most kapcsolódott volna be: olvasóink kedvenc magyar slágerét kerestük. A slágert nagyjából úgy határoztuk meg, hogy minden lehet az, amit a buszon, utcán, zuhany alatt, stb. dúdolni lehet és néha kifejezetten kell is. Így beválogattuk az első körbe Gábor Áron rézágyúját, az Eladó, kiadó most a szívemet, magyarnak pedig az a dal számított, melynek magyar a szerzője, szövege, szövegírója és előadója is.

400 számos listánkat még április végén tettük közzé, ezt javaslataitok alapján 500-ra egészítettük ki a javaslataitok alapján. Azután már csak kiesni lehetett, a lista előbb hatvanra, majd tízre karcsúsodott. Most már elárulhatjuk, az első fordulóban még toronymagasan az Edda A hűtlenje vezetett, a szavazói jóakarat elhagyta viszont, a szám végül a legjobb tíz közé be sem jutott. Ezután hosszú ideig úgy tűnt, a Republic A 67-es útja viszi el a pálmát, nagy meglepetésünkre aztán mikor a tízes lista kikerült, a Republic elveszítette elsőségét és rövid Kispál-vezetés után beállt a végleges sorrend. Most pedig lássuk az első három történetét. Figyelem, a belehallgatáshoz be kell jelentkezned!

Az Álomsláger: Elmegyek

A tíz versenyben maradó felvétel közül Máté Péter kettőt is a magáénak tudhatott, de nemcsak ezért nem meglepő a győzelme. Az Elmegyek ugyanis már az Álomsláger előtt is nyilvánvalóan az ország egyik kedvenc slágere volt, és nemcsak a mai ötvenes-hatvanas generáció körében: sikerült azon kiválasztott dalok közé kerülnie, amelynek jelentősége túlnőtt a saját nemzedékén, és az is magáénak érezhette, aki esetleg évekkel a megjelenése után született. Az Elmegyek ugyanis ugyanazt a soha ki nem meríthető témát énekli meg, mint amivel évtizedekkel korábban Seress Rezső dala, a Szomorú vasárnap vált ország-, majd világszerte ismertté, nevezetesen a fájó szerelmi csalódást (egyébként az Elmegyek-ben is "meghal a vasárnap"). Ez a kimeríthetetlen téma mindig is értő fülekre talált, és a dal telibe találta azt az "édesbús" magyar szomorúságot, amelyről férfiembernek beszélni nem illett, nótázni viszont annál inkább. Ráadásul S. Nagy István szövege sem feltétlenül férfiszemszögből íródott, bárki könnyedén azonosulhat az alábbiakkal: "Elmegyek, elmegyek, milyen úton indulok, még nem tudom/Elhagyom otthonom, még a jóbarátoktól sem búcsúzom/Elmegyek, elmegyek, igen megkereslek én, bármerre jársz."

A szöveg persze önmagában nem lett volna elég, kellett ehhez Máté Péter szuggesztív előadásmódja és a korabeli olasz slágereket idéző érzelmes dallam és grandiózus hangzás. Az Elmegyek ennek köszönhetően szintén világsláger, 1980-ban a népszerű francia énekesnő, Sylvie Vartan Nicolas címmel dolgozta fel, és énekelte el, a lemez pedig a francia slágerlista élére került (Vartan később Zorántól és Demjén Ferenctől is feldolgozott egy-egy számot).

Máté Péter pályája során mintegy 150 dalt komponált, melyek közül az Elmegyek szinte napra pontosan 22 évvel a halála után nyerte meg a legnépszerűbb magyar slágert kereső játékunkat, de történt idén még egyéb fejlemény is, amely miatt újra az újságokba került a neve. Előkerült ugyanis egy kazetta, amelyre a fiatalon elhunyt énekes a halála előtti napon énekelt fel 29 új szerzeményt, és mostanáig senki sem tudott a létezéséről - ezek a dalok most már hallhatók CD-n is.