Nem mind szénhidrát, ami édes

Vágólapra másolva!
Diétázóknak és cukorbetegnek érdemes tudniuk, hogy milyen édesítőszerekkel helyettesíthető a cukor. Az édesítőszerek igen eltérőek ízük, áruk, főzhetőségük alapján, így nem árt áttekinteni, melyik mire való.
Vágólapra másolva!

Mesterséges édesítőszerek

Az édesítőszerek olyan kémiai, mesterségesen előállított, a cukortól különböző anyagok, melyek édes ízűek. Első nagy csoportjuk a mesterséges édesítőszerek, négy fajtájukat használjuk.

Szacharin
A legrégebbi és a legnagyobb édesítő erővel bíró a szacharin. Sajnos hőállósága csak közepes, forraláskor bomlik, édes íze elvész, csak akkor tegyük az ételbe, ha már nem forraljuk. Hátránya még jellegzetes, enyhén fémes utóíze. Ha más édesítőszerrel kombinálják, édesítőereje tovább növelhető.

Ciklamát
A ciklamát hőállósága jó, főzhető, mellékíze nincs, édesítőereje kisebb, mint a szachariné, általában más édesítőszerekkel kombinálva alkalmazzák.

Aszpartám
Az aszpartám a legkevésbé "mesterséges" édesítőszer, mellékíze nincs. Hőállósága gyenge, nem főzhető és süthető. Főleg tabletták és italok ízesítésére alkalmazzák, illetve "por" alakban is kapható (Canderel). Ne süssünk vele, édesítőereje a sütés hőfokán elvész, arra viszont alkalmas, hogy az édesítendő étel tetejére szórjuk. Sajnos, az egyik legdrágább édesítőszer, gyakran kombinálják a többivel.

Aceszulfám-K
Az aceszulfám-K a negyedik, legfiatalabb édesítőszer. Mellékíze nincs, hőhatásra nem bomlik, sajnos ez is a drágább édesítőszerek közé tartozik.

Az eddig tárgyalt mesterséges édesítőszerek előnye, hogy a vércukrot nem emelik, nem kell tehát számolgatni őket, közülük az aszpartám az egyetlen, ami minimális energiabevitelt jelent, tehát fogyókúrában is alkalmazhatók. A különböző márkanevű édesítő tablettákban, folyadékokban legtöbbször kombinációjuk fordul elő, mielőtt főzzük, sütjük az édesítőszert, érdemes megnézni, hogy alkalmas-e rá.

Cukorpótlók

Az édesítőszerek másik csoportját a cukorpótlók alkotják. Energiatartalmuk a cukoréval azonos, fogyókúrában tehát nem használhatók. Lassabban ugyan, de a cukorhoz hasonlóan használódnak fel a szervezetben, a vércukrot emelik, szénhidráttartalmukat számolni kell! Minden cukorpótló alkalmas sütésre-főzésre, hőre nem változnak.

A cukoralkoholok (a leggyakrabban használt a szorbit), egyéni érzékenység szerint okozhatnak puffadást, hasmenést. A fruktóznak (gyümölcscukor) ilyen hatása nincs. A cukorpótlók fehér, kristályos ("zúzmara"-szerű) anyagok, egy részük patikában is kapható. Akár mi adjuk az ételhez, akár úgy fogyasztjuk, hogy a diabetikus édesség alapanyaga (a csomagoláson mindig szerepel), ne feledjük, hogy a cukorpótló szénhidrát- és energiatartalma mindig számolandó!

A diabetikus édesipari termékek esetén a felhasznált édesítőszereket, a termék energia- és szénhidráttartalmát a csomagoláson feltüntetik, minden esetben nézzük meg, hogy az adott üdítő, cukorka, csoki, sütemény, desszert emeli-e a vércukrunkat, hizlal-e, és diétánknak megfelelően válasszunk.

Diétás méz

Essen még szó egy viszonylag új termékről. A cukorbetegség diétájában a méz a "tiltott" élelmiszerek között szerepel, kapható viszont az utóbbi években "diétás méz" is. Ez a mézpótló süthető, de ne felejtsük el, hogy szénhidráttartalmát számolnunk kell!

Végül egy recept

24 dkg lisztet, fél sütőport, egy csipet sót, őrölt fahéjat és szegfűszeget, 2 teáskanál édesítő folyadékot, 1 egész tojást, 2 evőkanál tejszínt, 15 dkg olvasztott vajat és 10 dkg cukorpótlót (szorbit v. fruktóz) gyúrjunk össze , süteményesformával szaggassunk kekszeket, süssük szép rózsaszínre.

Az egész mennyiség szénhidráttartalma 283 g, energiatartalma 1540 kcal, ezt osszuk el a kekszek számával, és megkapjuk egy darab tápanyagtartalmát. Durvára tört dióval, mogyoróval, mandulával is díszíthető a fahéjas keksz, de úgy tápanyagtartalma természetesen változik.

Hegyi Adrienne dietetikus

Korábban
Ha a diagnózis: cukorbetegség
Utazás diabéteszes betegként
Cukorbetegség: igéretes génterápia
Cukorbetegség - sebészeti áttörés!
Inzulingyárak "gombnyomásra": új távlatok a cukorbetegség kezelésében