Piknikezzünk a szabadban

Vágólapra másolva!
Egyre melegebb az idő, kánikulában külön figyelmet kell szentelni ételeink helyes elkészítésére és tárolására, mert a melegben hamarabb vesztik el frissességüket, és a különféle kórokozók is gyorsabban "támadnak". Néhány higiénés szabály betartásával, kis odafigyeléssel megelőzhetjük az ételmérgezéseket, és felhőtlenül élvezhetjük a nyári étkeket.
Vágólapra másolva!

Ahogy emelkedik a hőmérő higanyszála, egyre gyakrabban hallunk kisebb-nagyobb ételmérgezésekről, leggyakrabban szalmonellafertőzésről. A tikkasztó hőség ideális körülményeket teremt a kórokozók szaporodásának, és egy kis konyhatechnológia hiba is kellemetlen tüneteket eredményezhet. Melegben a kórokozók hihetetlen sebességgel szaporodnak, ugyanakkor a az étel minősége érezhetően nem változik, ezért nehéz észrevenni, hogy az már fogyasztásra alkalmatlan.
Nyaraláskor, kiránduláson nehéz ideális hőmérsékleten tartani az élelmiszereket, de ha néhány dologra odafigyelünk, akkor elkerülhetjük, hogy a sok finomság megbetegítsen bennünket.

A kézmosás még mindig az egyik leghatékonyabb betegségmegelőző módszer. A gyakori kézmosással a bakteriális vagy vírusos fertőzések valószínűsége egyharmadával, felével csökkenthető, az emésztőrendszeri fertőzéseké (pl. májgyulladás, szalmonella) pedig kb. 80 százalékkal csökken. A legtöbb fertőző betegség ugyanis leginkább kézről kézre terjed.
Mindenképpen mossunk kezet evés előtt, főzés közben többször; a mellékhelyiség használata előtt (!) és után is; és ha állatokat simogattunk, etettünk stb. A szappan mellett ne feledkezzünk meg a körömkefe használatáról sem.
Kempingezéskor nem mindig jutunk olyan helyre, ahol az edényeket használat előtt el lehet mosni, illetve kezet lehet mosni, azért külön csomagoljunk nedves törlőkendőt, melyet evés előtt használjunk.

Piknikezésre, szabadtéri sütögetésre szánt ételeket jó előre készítsük elő, hogy azokat már csak a hűtőből kelljen elővenni. A hűtőből a kényes élelmiszereket lehetőség szerint azonnal a hűtőtáskába, vagy -ládába kell tenni. A táskát hűthetjük jégakkuval vagy jéggé fagyasztott dobozos üdítővel, tejjel is. Kisebb hűtőládákat, melyek az autóban akkumulátorról vagy kemping gázpalackról működnek, vásárolhatunk elektromos szaküzletben (áruk 22 000-80 000 forint között mozog, teljesítménytől függően).
A hűtőtáskát ne szállítsuk az autó csomagtartójában, mert nagyon meleg. Ha letáboroztunk, tegyük árnyékos helyre, fa alá vagy asztal alá. Ha van rá mód, olyan táskát vagy ládát válasszunk, ahol külön részben tárolhatjuk a romlandó élelmiszereket és az innivalót, mert az italos részt gyakran kell nyitogatni, ami nem tesz jót a húsnak, tejterméknek.

Nyers élelmiszereknek, főleg a húsoknak sosem szabad készételekkel közvetlenül érintkezniük. A nyershúst jól záródó edényben tegyük a hűtőbe, vagy csomagoljuk be légmentesen. A hús előkészítéséhez használt deszkát, késeket mossuk el mihamarabb.

Ne vigyünk kirándulásra félig elkészített ételeket. A részben előfőzött ételekben előkészítéskor nem lehet teljesen elpusztítani a baktériumokat, sőt a kinti meleg hatására beindul a szaporodásuk, és olyan mennyiség lesz belőlük, melyet már a későbbi elkészítéssel nem tudunk semlegesíteni.

Nyáron semmiképp ne tegyük ki a jégbe hűtött ételeket, hogy szobahőmérsékleten engedjenek fel. A jeges ételt tegyük a hűtőszekrény alsó részébe vagy felolvasztásához használjunk mikrohullámú sütőt. Szobahőmérsékleten való felolvasztáskor az étel felmelegedett részein nagyon gyorsan elszaporodnak a baktériumok.

Készételeket (meleg) akkor vásároljunk, ha azonnal el tudjuk fogyasztani. Ha a kinti levegőhőmérséklet 28-30 fok, vagy annál magasabb, a készételeket csak egy óráig szabad tárolni hűtés vagy újramelegítés nélkül. A gyorsabban romló tojásos, tejes ételekből csak annyit érdemes készíteni, amennyit azonnal el tudunk fogyasztani.

Legyen óvatos a nyers tengeri ételekkel! Ezeket az ínyencségeket csak olyan helyen fogyassza, ahol biztos benne, hogy a legfrissebbet kapja. A nyers vagy nem megfelelően elkészített tengeri herkentyűk bakteriális fertőzést okozhatnak, melynek a szép nevű Vibrio vulnificus az okozója. Ez a baktérium természetes lakója a tengervíznek, de bizonyos körülmények között komoly betegséget okozhat.

Különösen ügyeljünk a húsféléket elkészítésére! A kórokozók csak bizonyos hőmérsékleten pusztulnak el. Grillezéskor, roston sütéskor ki kell tapasztalni, hogy mikor megfelelő a hőmérséklet a különféle húsok sütéséhez. A leggyakoribb probléma, hogy a hús kívül már szinte szenesedik, de belül még nyers. A steakeket kell legtovább sütni, nem túl forró hőmérsékleten, majd jönnek a fasírtok, hamburgerek, magasabb hőmérséklet és rövidebb idő szükséges a csirke és a zöldségfélék, kukorica sütéséhez. A faszenet 20-30 perccel a sütés érdemes begyújtani, hogy a megfelelő hőmérsékletű parazsat kapjuk.

Ha a kezünket kb. 10 cm-rel a tűz fölé tesszük, majd elszámolunk lassan háromig, és érezzük, hogy most kell elvenni a kezünket, akkor a tűz grillezésre alkalmas.
Ez a hőmérsékletmérés elég kezdetlegesnek tűnhet, de ugyanakkor megbízható. Mert az a tűz, amely felett 3 másodpercig meg tudjuk tartani a kezünket, "közepes" hőmérsékletű, ami pont jó ahhoz, hogy a különböző ételeket, húsféléket meg tudjuk sütni anélkül, hogy a külsejük megégne.


Ha nem akarunk bajlódni a hűtéssel, akkor is össze tudunk rakni egy piknikkosarat finomságokkal. Nem szükséges hűteni a friss gyümölcsöket, zöldségféléket, a kemény sajtokat, a kétszersülteket, a konzervféléket, a kenyeret, a szalámikat (bár ezek könnyen "olvadnak" melegben), mustárt, savanyúságokat.