Szülői felügyelet

Vágólapra másolva!
A családjogi törvény értelmében minden kiskorú gyermek szülői felügyelet vagy gyámság alatt áll. A szülői felügyelet a törvény erejénél fogva illeti meg a szülőket, arról nem mondhatnak le, gyakorlásával nem hagyhatnak fel.
Vágólapra másolva!

A bíróság bizonyos feltételek fennállása esetén a szülői felügyeletet megszüntetheti, illetve szüneteltetheti, illetve a szülői felügyelet jogszabályban meghatározott egyéb körülmények miatt is szünetelhet (pl. gyermeket a bíróság a különélő másik szülőnél helyezte el). A szülői felügyelet kérdéséről azonban maguk a szülők is dönthetnek.

A szülői felügyelet körében a szülők joga és kötelessége, hogy a gyermeket:

  • gondozzák, eltartsák,
  • testi, értelmi és erkölcsi fejlődését elősegítsék,
  • vagyonát kezeljék, illetve
  • ellássák a gyermek törvényes képviseletét.
Gyámság/noilapozo/jogiugyek/20020904gyamsag.htmlÖrökbefogadás/noilapozo/jogiugyek/20020904orokbefogadas.html

A szülői felügyelet körébe tartozó jogok és kötelezettségek közül az alábbiakban a vagyonkezeléssel foglalkozunk egy kicsit részletesebben. A szülők a gyermeküknek az öröklés, ajándékozás útján, illetve a saját munkájával szerzett vagyonát biztosítékadási és számadási kötelezettsége nélkül kezelik, a vagyon állagáról is csak a kezelés megszűntekor kötelesek számot adni.

A szülők a gyermek vagyonát - feltéve, hogy a vagyon törvény vagy a gyámhatóság intézkedése folytán nincs kivéve a kezelésük alól - szabadon kezelhetik, ennek során a rendes vagyonkezelés szabályai szerint ugyanazzal a gondossággal kötelesek eljárni, mint saját ügyeikben. Nem mentesülnek azonban a súlyos gondatlanságért való felelősség alól.

A vagyonkezelés korlátozását jelenti:

  • a szülők a gyermek pénzét és értéktárgyait, amennyiben azokat a rendes vagyonkezelés szabályai szerint folyó kiadásokra vagy egyéb okból készen tartani nem kell, kötelesek a gyámhatósághoz beszolgáltatni. Ilyen értékekről a szülők a gyámhatóság jóváhagyása nélkül nem rendelkezhetnek. (A gyermek készpénzét hitelintézetnél gyámhatósági fenntartásos betétként kell lehelyezni, a személyes használatú tárgyak szokásos körébe nem tartozó ékszereket, ezüst-, arany-, platinatárgyakat az MNB-nél kell letétbe helyezni, a muzeális értékeket múzeumi letétbe kell helyezni.)
  • bizonyos vagyont érintő kérdésekben gyámhatósági jóváhagyásra van szükség (pl. örökösödési jogviszonnyal kapcsolatos jognyilatkozatokhoz, a gyermek tulajdonában lévő ingatlan vagy ingatlan tulajdoni hányad elidegenítéséhez, megterheléséhez vagy a közös tulajdon megszüntetéséhez).
  • nem kezelhetik a 14. életévét betöltött gyermek munkájával szerzett keresményét, illetve azt a vagyon, melyet a gyermek a szülői vagyonkezelés kizárásával kapott.

A 14. életévét betöltött gyermek a saját munkájával szerzett keresményével szabadon rendelkezhet, ha azonban a szülői háztartásban él, köteles a háztartás költségeihez megfelelő mértékben hozzájárulni. A szülők a gyermeknek az általuk kezelt jövedelmét (így pl. a tartásdíjat is) a gyermek szükségleteire kötelesek fordítani.

A vagyonkezelői jog megszűntével a szülőknek kötelességük, hogy a vagyont az állagra vonatkozó számadással együtt a nagykorú gyermeknek vagy annak, akinek kezelése alá a vagyon kerül, kiadják.