Gyermekvédelmi támogatások

Vágólapra másolva!
A gyermekédelmi törvény alapján  a helyi önkormányzatok rendszeres és rendkívüli támogatást, valamint otthonteremtési támogatást állapíthatnak meg a gyermekes családoknak és a nagykorú, állami gondozásból kikerülő felnőtteknek.
Vágólapra másolva!

A helyi önkormányzat képviselő-testülete rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesíti azt a gyermeket, akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét és a családban való nevelkedés nem áll ellentétben a gyermek érdekével. Az egy főre jutó jövedelem megállapításánál a kérelem benyújtását megelőző 6 hónap havi átlagát veszik figyelembe.

A támogatás további feltétele, hogy az önkormányzat rendelete alapján elrendelt vagyoni helyzet vizsgálata során az egy főre jutó vagyon értéke külön-külön ne haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegének huszonötszörösét, vagy együtt számítva az öregségi nyugdíj legkisebb összegének hetvenötszörösét. Vagyon alatt azt a hasznosítható ingatlant, járművet, gépi meghajtású termelő- és munkaeszközt, vagyoni értékű jogot értjük, amelynek egy főre jutó értéke a gyermeket gondozó családban külön-külön számítva az öregségi nyugdíj legkisebb összegének huszonötszörösét, vagy együtt számítva az öregségi nyugdíj legkisebb összegének hetvenötszörösét meghaladja, és amelynek hasznosítása nem veszélyezteti a vagyonnal rendelkező megélhetésének feltételeit. Nem tekinthető vagyonnak az az ingatlan, amelyben a szülő vagy a tartásra köteles más törvényes képviselő életvitelszerűen lakik, továbbá a mozgáskorlátozottságra tekintettel fenntartott gépjármű.

A támogatás célja, hogy elősegítse a gyermek családi környezetben nevelését.

A kérelemben, valamint a jövedelemnyilatkozatban szereplő adatok valódiságát az önkormányzat környezettanulmány készítésével vizsgálhatja. A jogosultság elbírálásánál a települési önkormányzat rendelete a vagyoni helyzet vizsgálatát is előírhatja, ha az önkormányzat hivatalos tudomása vagy a környezettanulmány megállapításai alapján a gyermeket gondozó család életkörülményei nem felelnek meg a jövedelemnyilatkozatban szereplő adatoknak.

A rendszeres támogatás iránti kérelmet a szülő vagy más törvényes képviselő a lakóhelye szerint illetékes helyi önkormányzat polgármesteri hivatalánál vagy az önkormányzat rendeletében meghatározott szervnél terjesztheti elő.

A támogatás havi összege 2004-ben - gyermekenként - 5401 forint, ami az öregségi nyugdíjminimum 22 százaléka. Ha a rendszeres támogatást jogerősen megállapítják, az visszamenőleg, a kérelem benyújtásától esedékes. A folyósítás időtartama a feltételek fennállásáig tart. A jogosultság feltételeit az önkormányzat képviselő-testülete évente legalább egyszer felülvizsgálja, s a támogatást addig folyósítja, ameddig fennállnak a jogosultsági feltételek.

Emelt összegű támogatás támogatás jár annak az adóköteles jövedelemmel nem rendelkező nyugdíjas (vagy nyugdíjszerű ellátásban részesülő) hozzátartozónak, akit a gyámhivatal a gyermek gyámjául rendelt, ennek összege 2004-ben havi 9750 forint.

Szociális támogatások/noilapozo/tanacsadok/20020906szocialis.html

Amennyiben a rendszeres támogatásban részesülő gyermek középfokú vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanul, a támogatás nagykorúvá válása után is megállapítható és tovább folyósítható mindaddig, amíg tanulói vagy hallgatói jogviszonya fennáll, de legfeljebb 25 éves koráig.

Egyszeri, kiegészítő támogatás jár azoknak a gyermekeknek, akik középiskolában vagy felsőfokú oktatási intézményben nappali tagozaton tanulnak és egyébként rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesülnek. Az egyszeri támogatást a szeptemberben esedékes rendszeres támogatással együtt fizetik ki.

Rendkívüli támogatás

A helyi önkormányzat képviselő-testülete - saját rendeletében meghatározott mértékű - rendkívüli gyermekvédelmi támogatást folyósít annak a gyermeknek, akinek a családja időszakosan létfenntartási gondokkal küzd, vagy létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került. Elsősorban azokat a gyermekeket kell ilyen támogatásban részesíteni, akiknek eltartásáról családja másképp nem tud gondoskodni, illetve alkalmanként jelentkező többletkiadások - különösen az átmeneti és a tartós nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartásának elősegítése, a gyermek nevelésbe vételének megszűnését követő gyámhivatali visszahelyezés, betegség vagy iskoláztatás - miatt anyagi segítségre szorulnak.

A támogatás iránti kérelmet a szülő vagy más törvényes képviselő a lakóhelye szerint illetékes helyi önkormányzat polgármesteri hivatalánál vagy az önkormányzat rendeletében meghatározott szervnél terjesztheti elő.

A helyi önkormányzat képviselő-testületének döntése alapján a rendszeres és a rendkívüli gyermekvédelmi támogatás természetbeni ellátás formájában is adható. Ilyennek minősül különösen az általános iskolás gyermekek tankönyv- és tanszerellátásának támogatása, a gyermekintézmények étkezési térítésének díjkedvezménye, a tandíj, az egészségügyi szolgáltatásért fizetendő térítési díj, illetve egyéb ellátás kifizetésének átvállalása.