A jogász válaszol: a jelzálogtól a nyelvpótlékig

Vágólapra másolva!
Válogatásunkban a következő témákról olvashatnak: jelzálogteher, lakcím kiadása bántalmazó férjnek, magyar állampolgárság megszerzése, a gyermektartásdíj felső összege, ingatlan-elővásárlási jog, nyelvpótlék.
Vágólapra másolva!
Amennyiben jogi problémái vannak, e-mailben fordulhat ügyvédeinkhez tájékoztatásért, tanácsért. A kérdéseire rövid időn belül válaszolunk, és az érdekes kérdéseket a válaszokkal együtt a Női lapozó oldalain is elolvashatják. Itt teheti fel a jogásznak kérdéseit.


Ingatlannal kapcsolatos ügyben szeretnék tájékozódni. Férjem nevén van édesanyja lakásának 1/4 része, melyet édesapja halála után örökölt. 1/4 rész a húgáé, valamint édesanyja nevén van 1/2 rész, és haszonélvezeti joga is van. Férjem testvére most szándékozik lakást vásárolni, úgy, hogy ezt az ingatlant szeretné megterhelni, mivel nincs saját erő.
Kérdésünk: férjem megkérdezése nélkül megterhelheti-e ezt az ingatlant (az édesanyja beleegyezik), ha igen, milyen összeggel, és mi történik, ha az édesanyja véletlenül meghal? 20 évig nem jut hozzá az apai örökségéhez?

Férjének a testvére hitelfelvétel esetén csak a saját tulajdoni hányadát, illetve hozzájárulás esetén az édesanya tulajdoni hányadát tudja megterhelni. A férjét megillető 1/4 rész megterheléséhez az ő hozzájárulására lenne szükség. Más kérdés, hogy a bankok igen szűk körben fogadnak el tulajdoni hányadot fedezetként, és az édesanya haszonélvezete is kizáró ok lehet.

***

Novemberben eljöttem a lakásomból a fiammal (16); a férjem mindkettőnket vert, erről látlelet készült. A lakásba rendőrökkel tértem vissza, de beláttam, sosem leszek biztonságban többé, mert az alkohol olyan visszafordíthatatlan folyamatot indított el, ami az életünket veszélyeztette tovább. Napok alatt az örökségemből lakást vásároltam, ahová elvittük a holmijainkat. A férjem még nem tudja, hol vagyunk, hol barátnőnél keres, hol albérletben hisz.
Több rendőri kihallgatáson voltam, amik engem igazoltak. Közben a válókeresetet is beadtam.
Az a kérdésem, hogy köteles vagyok-e megmondani a lakáscímemet. Ha igen, kinek, milyen feltételekkel? Tudom, hogy hozzátartozóról nem kell nyilatkozni, de a barátnőm kötelezhető-e erre? Akinél már a rendőrök is kerestek.
A munkahelyi címem adtam meg a rendőröknek mint elérhetőséget. Elég ez? Ez a létbiztonságunkat jelenti, tudom, átmenetileg csak, de ez fontos a számunkra.
Mikor kell ideiglenes címet váltani? Meddig kell bejelenteni? Most a régi címem van bejelentve még.

A hatályos jogszabályok alapján (a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény) a költözést követő három munkanapon belül be kell jelenteni a lakcímet a lakóhely szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjének. A lakcímnyilvántartást az okmányirodák végzik. Természetesen a barátnője nem köteles arra, hogy bárkinek is elmondja azt, hogy ön hol tartózkodik.

***

A férjem román-magyar kettős állampolgárságú. Egy éve vagyunk házasok, itt élünk Erdélyben, és én is szeretném megkapni a magyar állampolgárságot. Milyen iratok beszerzése szükséges ehhez, illetve milyen eljárással kaphatja meg ezt az ember? A másik kérdésem: a születendő gyerekeink a férjem után automatikusan megkaphatják-e a kettős állampolgárságot?

A magyar állampolgárságról szóló törvény értelmében a magyar állampolgárság megszerzésének feltétele a folyamatos magyarországi tartózkodás. Tekintettel arra, hogy önök Romániában élnek, a hatályos magyar jogszabályok értelmében ön nem szerezhet magyar állampolgárságot.
Az állampolgárságról szóló törvény (1993. évi LV. törvény) értelmében azt a magyar állampolgárt, aki egyidejűleg más államnak is polgára, a magyar jog alkalmazása szempontjából magyar állampolgárnak kell tekinteni. A magyar állampolgár gyermeke születésénél fogva magyar állampolgárrá válik.