A Vaszati alapjai

Vágólapra másolva!
Előfordult már veled, hogy egyes otthonokban, hivatalokban, üzletekben kellemesen érezted magad, míg máshonnan legszívesebben elmenekültél volna? Vannak olyan ismerőseid, akik nem sokkal új otthonukba költözésük után megbetegedtek, eladósodtak, esetleg elváltak? Lehet, hogy van hasonló tapasztalatod neked is? Gondolkodtál már azon, hogy mi lehet ennek az oka?
Vágólapra másolva!

Otthonunk és munkahelyünk bioenergia mezője szoros kapcsolatban áll a saját bioenergia mezőnkkel. Egy tökéletes otthon tervezésekor és berendezésekor ezért nem szabad figyelmen kívül hagynunk a természet univerzális törvényeit, melyek minden percben hatnak ránk, akár hisszük, akár nem.

A Vaszati - azaz a védikus építészet és térrendezés tudománya - a természet univerzális törvényeire épül és több mint 5000 éves múltra tekint vissza. Történelmével kapcsolatban érdemes megemlíteni, hogy e tudomány részletes leírását a Védikus Írásokban találjuk, melynek korát a modern tudósok kb. 5000 évesre teszik. A Védikus Írásokban leírt tudás azonban a teremtés kezdete óta létezik, s a bennük foglaltakat tekinthetjük akár az emberi élet "használati utasításának" is, hisz az élet minden területére vonatkozólag találunk bennük tanácsokat.

Az 1920-as években különleges, ősi városokat fedeztek fel az Indus és Szaraszvati folyók völgyében. A kb. 5500 (!) éve épült városok szerkezete arra utal, hogy azt a Vaszati elvei szerint építették: az utcák párhuzamosak a fő égtájakkal és szabályos, sakktáblaszerű rendszert alkotnak. A város közepén levő téren áll a templom. A lakóházak szintén a Vaszati építési elveit viselik magukon. E városokat Harappa civilizációként ismeri a nyugati világ, leghíresebb városa Mohendzsodaro.

A Vaszati egy komplex tudomány, melynek szoros kapcsolata van más tudományokkal: a védikus asztológiával, az ajurvédával, matematikával, fizikával, sőt a zenével is, amivel a Gandharva-véda foglalkozik.

A Vaszati legtöbb szabálya egy igen fontos fizikai törvényszerűségen alapszik, miszerint a Földünkön van egy általános energiaáramlás (úgynevezett geofizikai energiaáramlás), melynek az iránya észak-dél ill. kelet-nyugat irányú - ahogyan a Hartmann vonalak is észak-dél és kelet-nyugat irányban futnak. Az energiavektorok összeadása után egy északkelet-délnyugat irányú általános energiaáramlást kapunk. Ez az egyszerű kijelentés a Vaszati első energetikai törvénye.

Forrás: Lakatos Edit
Forrás: Lakatos Edit
Nagyon szerencsés, ha ilyen szép nyitott a házunk északkeleti részeEz a csodálatos templom egy észak-indiai faluban, Vrndavanban található

Mit jelent ez a gyakorlatban? Igyekezzünk házunk, irodánk, kertünk északi, északkeleti és keleti részét minél szabadabban hagyni, legyen ott minél több ablak, erkély, terasz, a kertünkben pedig minél több szabad tér, hogy az előbb említett, rendkívül fontos életenergiák szabadon beáramolhassanak az általunk használt élettérbe. Semmiképpen ne tervezzünk ezekre az égtájakra WC-t, lomtárt vagy raktárt.

Igyekezzünk otthonunknak az északkeleti területén valamilyen nagyon kedvező, intellektuális esetleg meditációs tevékenységet folytatni, ugyanis az északkelet energiái ezt támogatják leginkább. Gondoljunk csak bele: észak, északkelet és kelet felől érkeznek otthonunkba a pozitív életenergiák, tehát az a dolog, amin keresztül bejutnak a lakásunkba döntő módon meghatározza majd az egész lakás energiáit és hangulatát. Ugye milyen nagy különbség van egy lomtár és egy dolgozószoba, egy WC és egy virágokkal teli terasz között?

Lakatos Edit