Több családtámogatás - kevesebb adókedvezmény

Vágólapra másolva!
Januártól átlagosan 84 százalékkal emelkedett a családi pótlék, az emelt összeget először februárban kapják kézhez a jogosultak. Csökkent viszont a családi adókedvezmény és megszűnt a rendszeres gyermekvédelmi támogatás, de megmaradtak a hozzá kapcsolódó kedvezmények. A gyes folyósítása mellett a szülő akár teljes munkaidőben is munkát vállalhat a gyermek egyéves korától.
Vágólapra másolva!

A családi pótlék, a helyi önkormányzatok által folyósított rendszeres gyermekvédelmi támogatás és a családi adókedvezmény összevonásával új, egységes családipótlék-rendszert vezettek be 2006. január 1-jével. A módosult támogatást először februárban vehetik kézhez a jogosultak. Továbbra is megmarad az eddigi, családtípus és a gyermekek száma szerinti differenciálás.

Jogosultak

Bővült a jogosulti kör is, ugyanis az idén azok is kapnak családi pótlékot, aki saját háztartásukban olyan gyermeket nevelnek, akit örökbe kívánnak fogadni és ez eljárás már folyamatban van. A 16. életévét betöltött kiskorú szülő is kap az idén családi pótlékot.

Nem változott az a főszabály, hogy a családi pótlék a tankötelezettség befejezéséig jár, azonban legfeljebb 23 éves koráig az után a gyermek után is folyósítják, aki általános iskola, szakiskola vagy középiskola tanulója. Sokan félreértelmezik a jogszabályt, amikor úgy gondolják, hogy automatikusan jár a családi pótlék a nappali tagozatos főiskolai vagy egyetemi hallgatóknak is, az első diploma megszerzéséig. Ők csak akkor számítanak be a gyermekszámba, ha van a családban másik olyan gyermek, aki után családi pótlékot folyósítanak. Például, ha a családban egy 6 éves, egy 17 éves középiskolás és egy 20 éves nappali tagozatos (jövedelemmel nem rendelkező) egyetemista gyermeket nevelnek, akkor az egyetemista után már nem jár családi pótlék. A két másik gyermek után azonban nem a kétgyermekes családnak járó gyermekenkénti 12 000 forintot folyósítják, hanem - beszámítva a gyermekszámba az egyetemistát is - a három gyermek után járó 14 000 forintot, így kettőjükre összesen 28 000 forintot.

A tanulói jogviszony a beiratkozás napján jön létre, és e tanulmányok befejező évfolyamát követő első vizsgaidőszak végéig tart. A nyári szünidőre is jár családi pótlék az után a gyermek után, aki júniusban valamely oktatási intézmény nappali tagozatán tanul és tanulmányait az adott iskolában még nem fejezte be, illetve ha a szakközépiskolai érettségi vizsga letételét követően megkezdi tanulmányait az ötödik évfolyamon.

A közoktatási intézmény vezetője minden tanév szeptember 30-áig igazolja a nem tanköteles gyermek tanulói jogviszonyának fennállását, az utolsó tanévben pedig a megszűnés várható időpontját.

Igénylés

Amennyiben a gyermek együtt élő szülők háztartásában él, a családi pótlékot - együttes nyilatkozatuk alapján - bármelyik szülő igényelheti, mégpedig nyilatkozatuk szerint gyermekenként. Megállapodás hiányában az ellátást igénylő szülő személyéről - kérelemre - a gyámhatóság dönt.

Az igénybejelentést a a kifizetőhelyen, illetve a lakóhely szerint illetékes Magyar Államkincstárnál kell megtenni, a megfelelő formanyomtatvány kitöltésével.

Az ellátás összege

Az alábbi táblázat tartalmazza a családi pótlék gyermekenkénti összegét:

Családtípus, gyerekszám

2005

2006

egygyermekes család

5100 Ft

11 000 Ft

egygyermekes egyedülálló

6000 Ft

12 000 Ft

kétgyermekes család

6200 Ft

12 000 Ft

két gyermekes egyedülálló

7200 Ft

13 000 Ft

három-vagy többgyermekes család

7800 Ft

14 000 Ft

három- vagy többgyermekes egyedülálló

8400 Ft

15 000 Ft


A tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek után magasabb összegű családi pótlék jár annak a hónapnak a végéig, ameddig a betegség, súlyos fogyatékosság fennállását igazolták. Az ellátás összege 2006-ban családosoknak 13 900 Ft helyett 21 000 Ft gyermekenként, míg az egyedülállók eddigi 15 700 Ft-os ellátása gyermekenként 23 000 Ft-ra emelkedett. A felnőtt korú fogyatékos személyeknek járó saját jogú ellátás ehhez képest alacsonyabb összegű, 18 000 Ft. Ennek magyarázata, hogy a a felnőtt fogyatékosok támogatását további ellátások, így pl. a fogyatékossági támogatás, a rokkantsági járadék vagy a rokkantsági nyugdíj is szolgálják.

A családi pótlékot - függetlenül az igénylés és megszüntetés időpontjától - teljes hónapra állapítják meg és folyósítják.

2006-ban megszűnt az úgynevezett 13. havi családi pótlék, amit augusztusban folyósítottak, az iskolakezdés terheit enyhítendő. Így azok a három- vagy többgyermekes családok, akik tavaly igénybe tudták venni a teljes adókedvezményt is, az idén éves szinten kevesebb családtámogatást kapnak.

Családi adókedvezmény

A családi pótlék emelkedett ugyan, a családi adókedvezmény azonban csak a három, vagy több gyermekes családoknak jár 2006-ban. Ilyen jogcímen a jelenlegi 10 000 forint helyett csak 4000 forint folyósítható gyermekenként, amennyiben az igénylő éves jövedelme nem haladja meg a 6 millió forintot. A jövedelemhatár háromnál több gyermeket nevelő családoknak gyermekenként 500 000 forinttal emelkedik, de a 8 millió forintot semmiképpen nem haladhatja meg. Az adókedvezmény A családi adókedvezmény csökkentését a kormány azzal indokolta, hogy azt pontosan a legrászorulóbb családok nem tudták igénybe venni, hiszen nem volt olyan jövedelmük, amiből adókedvezményre lettek volna jogosultak. A változásokkal az alanyi jogon járó családi pótlék jelentősen emelkedett, és az idén az adókedvezmény csökkentésével és a gyermekvédelmi támogatás megszűnésével együtt is több támogatás jut majdnem minden gyermekes családnak. Azok a családok pedig, amelyek tavaly nem voltak jogosultak az adókedvezményre, az idén majdnem duplaannyi támogatás kapnak, mint tavaly. Tény azonban, hogy azok a három, vagy többgyermekes családok, akik tavaly a teljes adókedvezményt igénybe tudták venni, éves szinten valamivel kevesebb támogatáshoz jutnak a 13. havi családi pótlék megszűnése miatt.