Téli szépségápolás

Vágólapra másolva!
A téli időjárás nem csak az autóutakra és az öltözködésre van hatással, hanem a szépségünkre, bőrünkre, hajunkra is. Érdemes-e ugyanazt az arckrémet használni a hidegebb hónapokban is, mint a nyári melegben? Ugyanúgy kell ápolni a testünket, mint tavasszal?
Vágólapra másolva!

A téli hidegben a bőrünk másmilyen, sok szempontból komolyabb terhelésnek van kitéve, mint a nyári hónapokban. A hidegebb idő alacsonyabb páratartalommal és erősebb széllel jár együtt. A fűtött és légkondicionált lakásokban és irodákban szintén szárazabb a levegő. A folyamatos, nagy hőingadozás pedig (ahogy a hidegről belépünk egy fűtött szobába, vagy ahogyan kiszállunk az autóból) állandó megterhelést jelent a bőr számára. Éppen ezért fontos a megfelelő, a melegebb időszakoktól eltérő szépségápolás, mert ha télen elhanyagoljuk a bőrt, akkor hosszú távon is károsodhat: az időnkénti kipirosodás állandó viszketéssé, fájdalommá, húzódássá válhat.

Nem szabad ugyanakkor elfeledkezni a tesünk többi részéről sem. A hajunkról, ami megsínyli az állandó sapkaviselést. A testünk bőréről, amely alig kap levegőt a sok réteg ruha alatt. Lábunkról, mely egész nap vastag csizmákba van zárva, és kezünkről, ami az arcunk mellett a leginkább ki van téve az időjárás szeszélyeinek. Mindegyik ápolására van néhány hasznos tippunk.

Hajápolás
A téli hónapokban a két legáltalánosabban előforduló probléma a hajunkkal kapcsolatban a túlzott zsírosodás, illetve a túl szárazzá váló haj. Elsődleges feladat a megfelelő sampon kiválasztása: zsírosabb hajúak igyekezzenek minél kíméletesebb, minél egyszerűbb, minél kevesebb hatóanyagot tartalmazó sampont választani. Az adalékanyagok egy része irritálhatja a fejbőrt, így az több faggyút választ ki, és ezáltal a haj is gyorsabban zsírosodik. A legtöbb fodrász ilyen esetekre az egyszerű és kíméletes babasamponokat ajánlja. Legyünk óvatosak a különböző balzsamokkal is: ha túl sokat használunk belőlük, elnehezítjük a hajszálakat. A legjobb megoldás, ha egészen kis mennyiséget használink belőle, és azt is csak a hajunk végére kenjük fel. Szintén hasznos (és gyors) megoldás, ha könnyű, nem kiöblítendő hajápolót használunk, ezek textúrája általában könnyedebb, mint a hagyományosabb fajtáké.

Ha a hétvégi tzatzikisalátából maradt egy kevés uborka és joghurt, készítsünk fejbőrnyugtató pakolást belőle! Turmixoljunk össze egy negyed hámozott uborkát egy doboz natúr joghurttal és egy kanál mézzel, kenjük fel a hajra, majd tíz perc után mossunk hajat a szokásos módon!


A száraz, töredezett hajúak is igyekezzenek olyan sampont választani, amely gazdagabb, táplálóbb összetételű. Érdemes megpróbálkozni valamilyen készen kapható hajpakolással is, amelyet 5-10 percig kell a hajon hagyni. Ha nem is minden hajmosás után, de hetente egyszer mindenképpen használják, mert különösen jótékony lehet a töredezett hajvégekre. Hatását fokozhatjuk, ha "becsomagoljuk" a hajat: tegyünk a pakolással bekent hajra egy zuhanysapkát, és tekerjük be egy törülközőbe. A meleg hatására még hatékonyabb lesz a pakolás.

A legegyszerűbb hajpakolást olívaolajból készíthetjük. Egyszerűen kenjünk fel a hajra két evőkanyálnyit úgy, hogy mindenhová jusson, húzzunk rá zuhanysapkát és csavarjuk be egy törülközőbe. Hagyjuk rajta addig, amíg manikűrözünk, majd mossunk hajat a szokásos módon.


Bár sokakat zavarhat a sapka viselése miatt lelapuló haj, mégsem ajánlott a formázószerek túlzott használata. Bármilyen kíméletesek legyenek is, elnehezítik, károsíthatják a hajszálakat. Igyekezzünk minél kevesebbet használni belőlük.